Sygn. akt I C 2440/16
Dnia 16 lutego 2017 r.
Sąd Okręgowy w Toruniu, Wydział I Cywilny
w składzie:
Przewodniczący: SSO Andrzej Westphal
Protokolant: st. sekr. sądowy Katarzyna Chudzińska
po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2017r. w Toruniu
sprawy z powództwa T. Ł. i M. Ł.
przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej nieruchomości przy ul. (...) w T.
o uchylenie uchwały
1. oddala powództwo,
2. kosztami procesu obciąża powodów T. Ł. i M. Ł..
Sygn. akt I C 2440/16
Dnia 13 października 2016r. powodowie M. Ł. i T. Ł. wnieśli pozew przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej z siedzibą przy ul. (...) w T. . Domagali się w nim uchylenia uchwały (...)z (...) (...) 2016r.
Pozwana wnosiła o oddalenie powództwa ( k. 44 ) .
Sąd ustalił, co następuje:
Dnia (...). odbyło się roczne zebranie właścicieli lokali położonych w nieruchomości przy ul. (...) w T.. W protokole zebrania stwierdzono, że wszyscy właściciele lokali zostali prawidłowo i w ustawowym terminie zawiadomieni o zebraniu. Podjęto na nim, między innymi, uchwałę nr (...) w sprawie zatwierdzenia planu remontów na 2016 rok oraz z ustalenia wysokości zaliczek na fundusz remontowy.
dowód: protokół zebrania k. 6 – 10 ,
Sąd zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (tekst jednolity - Dz.U. z 2015 roku, poz. 1892 ) właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Ustęp 1 „a” tego artykułu stanowi, że powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Uchwała (...)z dnia (...). nie została podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów, lecz na zebraniu członków Wspólnoty Mieszkaniowej. Wynika to jednoznacznie z kopii protokołu zebrania, które odbyło się w tym dniu. Protokół ten sami powodowie dołączyli do pozwu. W świetle tego dokumentu nie ulega żadnej wątpliwości, że odbyło się wówczas zebranie właścicieli lokali położonych w nieruchomości znajdującej się przy ul. (...) i na tym zebraniu głosowano nad uchwałami - w tym nad tą uchwałą, którą powodowie zaskarżyli składając niniejszy pozew. Zgodnie więc z powołanym już art. 25 ust. 1 „a” powinien on być wniesiony do sądu w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały, czyli do dnia (...) 2016r. Pozew został jednak złożony po tej dacie , gdyż dnia (...) 2016r. Z tej przyczyny powództwo podlegało oddaleniu. Termin do zaskarżenia uchwały określony w art. 25 ust. 1 ma bowiem charakter zawity. Jego upływ oznacza, że prawo do zaskarżenia uchwały wygasa. Jest to termin prawa materialnego i jako taki nie może być nawet przywrócony, czy przedłużony.
Skoro zaskarżona uchwała nie została podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów, to nie miało znaczenia w niniejszej sprawie kiedy powodowie dowiedzieli się o jej treści.
Skoro powództwo zostało oddalone, to koszty procesu obciążają powodów – por. art. 98 § 1 k.p.c.