Sygn. akt II K 886/15
/1 Ds. 1257/15/
Dnia 30 grudnia 2015 r.
Sąd Rejonowy w Opolu II Wydział Karny w składzie:
Przewodniczący : SSR Piotr Wieczorek
Protokolant : sekr. sąd. Barbara Świerczek
przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Opolu - -----
po rozpoznaniu na posiedzeniu dnia 30.12.2015 r.
sprawy M. J. /J./
syna J. i J. zd. J., ur. (...) w Ł.
oskarżonego o to, że :
w dniu 12 września 2015 r. w T. woj. (...), działając ze szczególnym okrucieństwem, znęcał się nad psem rasy mieszanej w ten sposób, że uderzył go nieustalonym narzędziem w głowę, powodując pękniecie kości czołowej czaszki, uraz sięgający do zatoki czołowej, wstrząs mózgu oraz uraz oka lewego w postaci perforacji rogówki i wysadzenia gałki ocznej
tj. o czyn z art. 35 ust. 2 w zw. z art. 35 ust. 1a Ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt
I. Uznaje M. J. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, który stanowi przestępstwo z art. 35 ust. 2 w zw. z art.35 ust. 1a ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt i za to na podstawie art. 35 ust. 2 cytowanej ustawy przy zast. art. 37a kk w zw. z art. 34§1a pkt. 1 kk wymierza mu karę 12 /dwunastu/ miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy społecznie użytecznej w wymiarze 40 godzin miesięcznie na rzecz zakładu pracy, wskazanego w postępowaniu wykonawczym.
II. Na podstawie art. 35 ust. 3a ustawy o ochronie zwierząt orzeka wobec oskarżonego środek karny – zakazu posiadania zwierząt na okres 3 /trzech/ lat.
III. Na podstawie art. 35 ust. 5 ustawy o ochronie zwierząt orzeka od oskarżonego nawiązkę w wysokości 500 /pięćset/ złotych na rzecz Towarzystwa (...) w Polsce.
IV. Na podstawie art.624 § 1 kpk oraz art. 17 Ustawy o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych i opłaty a kosztami obciąża Skarb Państwa.
POUCZENIE
1. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym (tj. o przestępstwo z art. nieprzekraczalnym) 7 dni od dnia doręczenia tego wyroku (art. 506 § 1 kpk). Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został on wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawniona ( art. 506 § 2 kpk).
2. W razie wniesienia sprzeciwu na wyrok nakazowy traci moc a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 506 § 3 kpk), przy czym w razie skazania oskarżonego może zostać orzeczona kara inna, w tym surowsza, niż orzeczona wyrokiem nakazowym.
3. Jeżeli w sprzeciwie poniesiono wyłącznie zarzuty przeciwko rozstrzygnięciu cywilnym wyrok nakazowy traci moc tylko w tej części , a sąd na posiedzeniu pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania (arrt. 506 § 4 kpk).
4. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5 kpk).
5. wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje si prawomocny (art. 506 kpk).
6. Sąd może odroczyć ściągnięcie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nie przekraczający 1 roku , licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki (art. 49 § 1 kkw).