Sygn. akt II Ca 132/17
Dnia 28 czerwca 2017 roku
Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie:
Przewodniczący: |
SSO Tomasz Sobieraj |
Sędziowie: |
SO Marzenna Ernest SR del. Zofia Piwowarska (spr.) |
Protokolant: |
sekr. sądowy Anna Grądzik |
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017 roku w S.
sprawy z powództwa (...) Spółdzielni Mieszkaniowej w S.
przeciwko K. S., P. S.
o zapłatę
na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z dnia 15 września 2016 roku, sygn. akt III C 2534/12
umarza postępowanie apelacyjne.
SSO Marzenna Ernest SSO Tomasz Sobieraj SSR del. Zofia Piwowarska
(do postanowienia z dnia 28 czerwca 2017 r. w przedmiocie umorzenia postępowania apelacyjnego)
Wyrokiem z dnia 15 września 2016 r. sygn. akt III C 2534/12, Sąd Rejonowy Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie oddalił powództwo (...) Spółdzielni Mieszkaniowej w S. przeciwko K. S. i P. S., o zapłatę.
Powyższe orzeczenie - apelacją zaskarżyła powodowa Spółdzielnia. Na rozprawie apelacyjnej w dniu 28 czerwca 2017 r. pełnomocnik powódki cofnął apelację, dodając, że zrzeka się roszczenia. Powyższe uzasadnione było uregulowaniem zadłużenia przez pozwanych.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 391 § 2 k.p.c., w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne.
W niniejszej sprawie na skutek cofnięcia apelacji wniesionej przez powodową Spółdzielnię postępowania została spełniona dyspozycja wskazanego powyżej przepisu. Brak było podstaw do kwestionowania skuteczności złożonego przez stronę oświadczenia o cofnięciu apelacji. Strona może zrezygnować z zaskarżenia orzeczenia także po wniesieniu środka odwoławczego, gdyż rezygnacja taka należy do uprawnień procesowych strony, z których może ona korzystać zgodnie z zasadą dyspozycyjności. Nie ma bowiem w kodeksie postępowania cywilnego, poza wyraźnie przewidzianymi wyjątkami (art. 469 k.p.c.) uregulowania określającego warunki dopuszczalności cofnięcia apelacji oraz wprowadzającego kontrolę sądu wymienionej czynności procesowej strony. W takim stanie rzeczy wola strony skarżącej ma znaczenie rozstrzygające.
Cofnięcie apelacji nie podlega kontroli sądu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., III CZP 6/00, postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2007 r., V CSK 346/07), według zasad przewidzianych w art. 203 k.p.c. Czynnością cofnięcia apelacji Sąd Okręgowy jest związany, a jej konsekwencją jest umorzenie postępowania apelacyjnego, na podstawie art. 355 §1 k.p.c. w zw. z art. 391 § 2 k.p.c., zawarte w sentencji orzeczenia.