Sygn. akt: I Ns 400/17
Dnia 27 października 2017 r.
Sąd Rejonowy w Nowym Targu I Wydział Cywilny w składzie:
Przewodniczący: SSR Przemysław Mościcki
Protokolant: st. prot sąd. Helena Kubasek
po rozpoznaniu w dniu 27 października 2017 r. w Nowym Targu
na rozprawie
sprawy z wniosku T. T.
z udziałem Gminy R. W.
o stwierdzenie nabycia spadku po S. J.
postanawia
I. stwierdzić, że spadek po S. J., c. J. i A., zmarłej w dniu 28 września 2016 r. w M. a ostatnio stale zamieszkałej w R. na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 19 grudnia 2010 r. nabyła T. T. w całości;
II. orzec, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
Sygn. akt I Ns 400/17
postanowienia z dnia 27 października 2017 r.
Wnioskodawczyni T. T. domagała się stwierdzenia nabycia spadku po S. J., c. J. i A., zmarłej w dniu 28 września 2016 r. w M. – na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 19 grudnia 2010 r. na swoją rzecz.
Uczestnik postępowania Gmina R. W. nie ustosunkowała się do wniosku ani pisemnie, ani ustnie.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
S. J., c. J. i A., zmarła w dniu 28 września 2016 r. w M. a ostatnio stale zamieszkiwała w R.. S. J. była panną, bezdzietną. Jej rodzice zmarli przed nią: matka A. w 1978 r., a ojciec J. – w 1960. Miała troje rodzeństwa: E. J. (zmarłego bezdzietnie jako kawaler 28 listopada 2014 r.), S. J. (zmarłego bezdzietnie jako kawaler 6 listopada 1990 r.) oraz J. J. (2) (zmarłą bezdzietnie jako panna 16 maja 2002 r.).
dowód: odpis aktu zgonu S. J. – k. 4, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po E. J. z 27.11.2015 – k. 6, odpis aktu zgonu J. J. (2) – k. 47, odpis aktu zgonu E. J. – k. 8, odpis aktu zgonu A. J. – k. 9, odpis aktu zgonu J. J. (3) – k. 10, odpis aktu zgonu S. J. – k. 11, zapewnienie spadkowe – k. 39/2.
Inni spadkobiercy ustawowi nie są znani, dlatego zostało sporządzone ogłoszenie o wezwaniu spadkobierców w trybie art. 672 k.p.c. W terminie określonym w ogłoszeniu nie zgłosili się inni potencjalni spadkobiercy ustawowi S. J..
dowód: ogłoszenie – k. 66.
S. J. pozostawiła testament, który sporządziła własnoręcznie w dniu 10 grudnia 2010 r., z którego treści wynika, że swoje mieszkanie przekazuje T. T. za opiekę. W testamencie tym S. J. rozporządziła całym swoim majątkiem, albowiem w skład jej wartościowego majątku wchodziło tylko mieszkanie położonej w K. – Nowej Hucie, os. (...).
dowód: testament – k. 43, zezn. T. T. – k. 39/2
Stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie powołanych wyżej dowodów. Testament nie był kwestionowany, nie zostały zgłoszone żadne zarzuty co do jego ważności, brak zatem podstaw do uznania, że jest to testament nieważny. Sąd miał na uwadze, że T. T. nabyła już spadek na podstawie testamentu po bracie spadkodawczyni E. J. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. akt I Ns 421/15, a ponadto opiekowała się S. J.. Treść testamentu nie budzi zatem wątpliwości.
Sąd zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 949 § 1 k.c. spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
Testament S. J. spełnia te cechy. Ponieważ brak przesłanek do uznania, że testament nie jest ważnym testamentem S. J., wywołuje on skutki prawne. W testamencie spadkodawczyni rozporządziła konkretnym przedmiotem majątkowym w postaci mieszkania. Przedmiot ten wyczerpuje jednak cały spadek, czy też prawie cały spadek, dlatego też zgodnie z art. 961 k.c. należy testament tłumaczyć jako ustanowienie spadkobiercy.
Z tych względów orzeczono jak w pkt. I sentencji postanowienia, orzekając o kosztach na podstawie art. 520 § 1 k.p.c.