Sygn. akt V U 642/18
Dnia 31 stycznia 2019 roku
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w następującym składzie :
Przewodniczący: SSO Beata Łapińska
Protokolant: asystent sędz. Adrian Dudek
po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2019 roku w Piotrkowie Trybunalskim
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku M. K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
o rekompensatę
w związku z odwołaniem od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. z dnia 13 sierpnia 2018 roku Nr (...)
postanawia:
umorzyć postępowanie w sprawie.
Decyzją z dnia 13 sierpnia 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. przyznał M. K. zaliczkę na poczet przysługującej emerytury od dnia 1 lipca 2018 roku, to jest od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Od powyższej decyzji odwołała się wnioskodawczyni, domagając się przyznania prawa do emerytury wraz z rekompensatą.
W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie.
W piśmie procesowym z dnia 23 stycznia 2019 roku ubezpieczona oświadczyła, że cofa odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania w sprawie. Na powyższe zgodę wyraził w piśmie procesowym z dnia 30 stycznia 2019 roku organ rentowy.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 355 § 1 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych funkcję pozwu pełni odwołanie od decyzji.
Oświadczenie w przedmiocie cofnięcia odwołania podlega ocenie Sądu co do zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz tego czy nie zmierza ono do obejścia prawa (art. 203 § 4 k.p.c.) i czy nie narusza słusznego interesu ubezpieczonego (art. 469 k.p.c.). Sąd dokonał takiej oceny w przedmiotowym postępowaniu i skonstatował, że cofnięcie odwołania przez ubezpieczoną jest prawnie dopuszczalne.
Biorąc pod uwagę, że wnioskodawczyni cofnęła odwołanie, organ rentowy nie zgłosił żadnych zastrzeżeń, a czynność ta jest prawnie dopuszczalna i nie narusza wskazanych wyżej przepisów, Sąd Okręgowy na podstawie art. 355 k.p.c. w związku z art. 203 § 4 k.p.c. i art. 469 k.p.c., orzekł jak w sentencji postanowienia.