Sygn. akt II Co 508/18
Dnia 17 lipca 2018 r.
Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w P., Wydział II Cywilny w składzie:
Przewodniczący: SSR Krzysztof Jankowiak
po rozpoznaniu w dniu r. w P.
na posiedzeniu niejawnym
skargi Syndyka Masy Upadłości M. S.
na czynności J. K., Komornika Rewiru Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w P.
w sprawie Km 508/18
z wniosku Prokura Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego we W.
przeciwko M. S.
o świadczenie pieniężne
postanawia
I. zwolnić skarżącego od uiszczenia opłaty od skargi;
II. uchylić postanowienie Komornika z 22 stycznia 2018 r.
SSR Krzysztof Jankowiak
Syndyk Masy Upadłości M. S. wniósł skargę na czynności J. K., Komornika Rewiru Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w P.. Zaskarżył umorzenie postępowania egzekucyjnego. Zarzucił, że postępowanie wobec ogłoszenia upadłości dłużniczki umorzyło się z mocy samego prawa, wobec czego Komornik nie mógł wydawać postanowienia o umorzeniu postępowania na wniosek wierzyciela.
Sąd ustalił, co następuje:
Syndyk Masy Upadłości dłużniczki 27 grudnia 2017 r. zawiadomił Komornika o ogłoszeniu upadłości dłużniczki. (k. 165 akt Km 508/18), Komornik postanowieniem z 3 stycznia 2018 r. stwierdził zawieszenie postępowania egzekucyjnego (k. 160 akt Km 508/18). Następnie pismem, które wpłynęło 18 stycznia 2018 r. wierzyciel „w związku z ogłoszoną upadłością” wniósł o umorzenie egzekucji i zwrot tytułu wykonawczego (k. 179 akt Km 508/18). Komornik postanowieniem z 22 stycznia 2018 r. umorzył postępowanie wskazując jako podstawę umorzenia art. 825 pkt 1 kpc.
Sąd zważył, co następuje:
Skarga jest zasadna. Zgodnie z art. 146 ust. 1 prawa upadłościowego postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jeśli postępowanie egzekucyjne umorzyło się z mocy samego prawa, nie ma podstaw do wydawania postanowienia o umorzeniu postępowania na podstawie wniosku wierzyciela – nie można umorzyć już umorzonego postępowania. Dlatego też Komornik otrzymawszy wniosek wierzyciela winien był – zamiast wydawać postanowienie o umorzeniu postępowania – ustalić najpierw, czy postępowanie o ogłoszeniu upadłości jest już prawomocne i w zależności od tego podjąć dalsze czynności. Umorzenie postępowania bez ustalenia, czy już nie umorzyło się z mocy prawa było co najmniej przedwczesne. Dlatego też zaskarżone postanowienie należy uchylić. Można zresztą przypuszczać, że wierzycielowi nie chodziło ściśle o umorzenie postępowania a bardziej o zwrot tytułu wykonawczego – odwoływał się przecież do ogłoszenia upadłości dłużniczki.
Komornik może oczywiście w końcowym postanowieniu rozliczyć koszty egzekucji (art. 816 § 3 kpc). Wobec jednak umorzenia postępowania na podstawie art. 146 ust. 1 prawa upadłościowego niedopuszczalne jest ustalanie opłaty od świadczenia pozostałego do wyegzekwowania – art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nie ma tu zastosowania.
SSR Krzysztof Jankowiak