Sygn. akt V Ua 15/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 czerwca 2019 r.

Sąd Okręgowy w Legnicy V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński (spr.)

Sędziowie: SSO Andrzej Marek

SSO Regina Stępień

Protokolant: star. sekr. sądowy E. S.

po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2019 r. w Legnicy

na rozprawie

sprawy z odwołania M. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o zasiłek chorobowy

na skutek apelacji organu rentowego

od wyroku Sądu Rejonowego w Legnicy IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 11 stycznia 2019 roku

sygn. akt IV U 94/18

oddala apelację.

SSO Andrzej Marek SSO Krzysztof Główczyński SSO Regina Stępień

UZASADNIENIE

Oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia prawa materialnego apelacja nie zasługuje na uwzględnienie, przy czym wobec spełnienia przesłanek jakie wynikają z art. 387 § 2 1 k.p.c., uzasadnienie wyroku wymaga jedynie wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku w kontekście uregulowania jakie wynika ze wskazanych w apelacji przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Co do zasady, z mocy art. 4 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, ubezpieczony dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Sugerujący błędną wykładnię tego przepisu zarzut jego naruszenia jest oczywiście chybiony, bowiem nie on stanowił podstawę rozstrzygnięcia w zaskarżonej części, co wprost wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku. Podstawę orzeczenia uwzględniającego odwołanie w zaskarżonej części stanowił bowiem przepis art. 4 ust. 3 pkt 1 wskazanej ustawy, którego również błędną wykładnię organ rentowy zarzuca. Zgodnie z jego treścią, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje między innymi absolwentom uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia uzyskania dyplomu ukończenia studiów. Kluczowe dla nabycia przez absolwenta uczelni prawa do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego ma zachowanie liczonego od ukończenia studiów alternatywnie, bądź to do dnia objęcia ubezpieczeniem chorobowym, bądź też do dnia przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, terminu 90 dni. Zatem absolwent, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego we wskazanym terminie jest nim objęty od pierwszego dnia ubezpieczenia ze skutkiem na przyszłość, co oznacza, że prawo to przysługuje mu także nie tylko z tytułu „objęcia” ubezpieczeniem chorobowym ale także z tytułu późniejszego przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego. Ze względu na objęcie przed upływem 90 dni od uzyskania w dniu 10 lipca 2017 r. dyplomu ukończenia studiów M. W. z mocy art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nabyła prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. W konsekwencji także, ze względu na przysługujące jej już od pierwszego dnia takiego ubezpieczenia prawo do zasiłku chorobowego, świadczenie to bez wyczekiwania przysługuje jej także z tytułu nieco późniejszego przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego.

Odnosząc się do zawartej w końcowej części uzasadnienia apelacji argumentacji należy w przekonaniu Sądu Okręgowego wskazać, że nie jest istotne dla nabycia bez wyczekiwania, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, prawa do zasiłku chorobowego posiadanie statusu absolwenta lecz konieczne jest zachowanie określonego art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy zasiłkowej, liczonego od uzyskania dyplomu ukończenia studiów – alternatywnie – do objęcia ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpienia do takiego ubezpieczenia, terminu 90 dni.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. pozbawioną uzasadnionych podstaw apelację oddalił.

SSO Andrzej Marek SSO Krzysztof Główczyński SSO Regina Stępień