Sygn. akt VIII U 2482/20

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 24 września 2020 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. Inspektorat w K., po rozpatrzeniu wniosku M. S. (1) z dnia 24 lipca 2020 roku, odmówił jej prawa do renty rodzinnej za okres, po ukończeniu 25 roku życia tj. od 1 sierpnia 2020 roku. W uzasadnieniu wskazano, że wnioskodawczyni nie udowodniła faktu, że zdała wszystkie egzaminy, przewidziane, w ramach przedostatniego roku studiów, w dacie ukończenia 25 roku życia tj. w dacie 26 lipca 2020 roku, zatem, brak jest możliwości przedłużenia uprawnień do renty rodzinnej od 1 sierpnia 2020 roku.

(decyzja – k. 210 -210 verte załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Odwołanie od w/w decyzji wniosła M. S. (1), wnosząc o wznowienie wypłaty renty rodzinnej od dnia 1 sierpnia 2020 roku do zakończenia nauki, tj. na dzień 30 września 2021 roku, do ukończenia 26 roku życia tj. 26 lipca 2021 roku. W uzasadnieniu wnioskodawczyni wskazała, iż zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z dostarczonymi dokumentami w dniu 24 lipca 2020 roku, odwołująca się, posiadała status studenta ostatniego roku studiów, na kierunku Technologia (...). Zakończenie tego kierunku studiów zaplanowane zostało na 27.10.2020 roku – obrona pracy dyplomowej. Odwołująca się, powołując się na art. 68 ust. 2 wskazanej ustawy, podkreśliła, iż w jej ocenie nie widzi podstaw do odmowy kontynuowania renty rodzinnej, za okres, po ukończeniu 25 roku życia tj. od 1 sierpnia 2020 roku.

(odwołanie – k. 3-5)

W odpowiedzi na odwołanie, organ rentowy wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu wskazano, że z dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawczynię nie wynika, aby w dniu ukończenia 25 roku życia była na ostatnim roku studiów, bądź też zdała, przed ukończeniem 25 roku życia wszystkie egzaminy przewidziane w ramach przedostatniego roku studiów oraz uzyskała wpis na ostatni rok studiów. W momencie ukończenia 25 roku życia, wnioskodawczyni była na 2, przedostatnim roku studiów.

(odpowiedź na odwołanie – k. 9-9 verte)

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. S. (1) urodziła się w dniu (...). W dniu (...) ukończyła 25 lat życia.

(okoliczność bezsporna, a ponadto odpis skrócony aktu urodzenia – k. 7 załączonych do sprawy akt organu rentowego)

W dniu 4 września 2006 roku zmarł M. S. (2) – ojciec wnioskodawczyni.

(odpis skrócony aktu zgonu – k. 5 załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Skarżąca ma ustalone prawo do renty rodzinnej, na mocy decyzji ZUS z dnia 17 października 2006 roku.

(decyzja – k. 111-114 załączonych do sprawy akt organu rentowego)

W dniu 24 lipca 2020 roku, wnioskodawczyni złożyła do ZUS wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej, na dalszy okres.

(wniosek – k. 196-197 załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Decyzją z dnia 12 sierpnia 2020 roku, organ rentowy, z urzędu, od 1 sierpnia 2020 roku wstrzymał M. S. (1) wypłatę renty rodzinnej.

(decyzja – k. 192-193 verte załączonych do sprawy akt organu rentowego)

W dniu 24 września 2020 roku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję.

(decyzja – k. 210-210 verte załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Z wydanego zaświadczenia Politechniki (...) z dnia 20.10.2020 r., wynika, iż M. S. (1), jest studentem: Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Forma studiów: studia stacjonarne. Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia. Rodzaj studiów: wyższe zawodowe. Kierunek studiów: menedżer żywności i żywienia. Rok studiów: 3, semestr 5. Studentka rozpoczęła naukę dnia: 2018-09-28. Nauka trwa: 3 lata. Studentka powinna zakończyć naukę: 30-09-2021. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego: licencjat.

(zaświadczenie – k. 6)

Z wydanego zaświadczenia Politechniki (...) z dnia 20.10.2020 r. wynika, iż M. S. (1), jest studentem: Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Forma studiów: studia stacjonarne. Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia. Rodzaj studiów: wyższe zawodowe. Kierunek studiów: technologia żywności i żywienie człowieka. Specjalność: analiza i ocena żywności / analiza i ocena żywności. Rok studiów 4. Studentka rozpoczęła naukę dnia 2014-09-26. Nauka trwa: 3,5 roku. studentka powinna zakończyć naukę: 27.10.2020.

(zaświadczenie – k. 7)

Na w/w uczelni obowiązywał Regulamin Studiów w Politechnice (...).

Zgodnie z § 7 ust. 1 uchwały Nr 4/2012 Senatu Politechniki (...) z dnia 25 kwietnia 2012 r. Regulamin Studiów w Politechnice (...): studia w Politechnice (...) odbywają się w systemie semestralnym.

Rok akademicki rozpoczyna się najpóźniej 1 października, i kończy się w dniu, poprzedzającym rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego (§ 7 ust. 2).

Rok akademicki obejmuje:

a) semestr zimowy, w skład którego wchodzi okres zajęć, sesja egzaminacyjna nie krótsza niż 3 tygodnie oraz wakacje zimowe dzielące sesję egzaminacyjną na dwie części;

b) semestr letni, w skład którego wchodzi okres zajęć, sesja egzaminacyjna nie krótsza niż 3 tygodnie oraz wakacje letnie dzielące sesję egzaminacyjną na dwie części;

c) dni wolne od zajęć dydaktycznych, dodatkowo ustanawiane przez Rektora w trakcie roku akademickiego (§ 7 ust. 3).

Rektor, w porozumieniu z odpowiednim organem Samorządu Studenckiego, ogłasza do dnia 25 czerwca szczegółowy harmonogram następnego roku akademickiego (§ 7 ust. 4).

Łączny czas trwania sesji egzaminacyjnych w czasie jednego roku akademickiego nie może być krótszy niż 6 tygodni (§ 7 ust. 5).

Zgodnie § 12 ust. 1 wskazanej uchwały, w szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość zastosowania indywidualnej organizacji studiów ( (...)), pozwalającej na zmiany terminów i zasad zaliczania poszczególnych przedmiotów. Indywidualną organizację studiów ustala dziekan (§ 12 ust. 2).

Zgodnie z § 13 ust. 4 wskazanej uchwały, kierownik przedmiotu lub osoba przez niego upoważniona zobowiązany jest na bieżąco do wprowadzania wyników zaliczeń i egzaminów do systemu informatycznego Uczelni. Po zakończeniu każdego semestru, w terminach określonych przez Rektora, kierownik przedmiotu lub osoba przez niego upoważniona zobowiązany jest do przekazania podpisanych protokołów do dziekanatu.

Student może uzyskać rejestrację na kolejny semestr w postaci rejestracji pełnej lub rejestracji warunkowej. Rejestrację pełną otrzymuje student, który w dotychczasowym przebiegu studiów zaliczył wszystkie przedmioty i uzyskał liczbę punktów przewidzianych programem studiów. Rejestrację warunkową otrzymuje student, który w dotychczasowym przebiegu studiów uzyskał liczbę punktów wynikającą z dopuszczalnych braków punktowych (§13 pkt. 2) oraz wywiązał się ze wszystkich obowiązków określonych decyzjami dziekana (§ 13 ust. 8).

(regulamin – k. 14-19)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o całokształt materiału dowodowego zebranego w sprawie, w szczególności w oparciu o dokumenty znajdujące się w aktach sprawy oraz w załączonych do akt sprawy aktach ZUS. Zebrane dowody nie nasuwają wątpliwości i pozwalają tym samym na wydanie rozstrzygnięcia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2021.0.291 t.j.), dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia;

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca przyjmuje zatem, że z zakończeniem granicy wiekowej 25 lat prawo do renty rodzinnej ustaje bez względu na okres, jaki pozostał do zakończenia nauki w szkole, jeżeli jest ona odbywana w szkole nie będącej szkołą wyższą. Wyjątek – w odniesieniu do odbywania studiów w szkole wyższej – ustanowiony został w art. 68 ust. 2 ustawy, dopuszczając dalsze, maksymalne przedłużenie okresu pobierania renty rodzinnej przez dziecko, które osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, do zakończenia tego ostatniego roku studiów.

Ustawa nie definiuje pojęcia „ostatniego roku studiów” co w oczywisty sposób rodzi wątpliwości interpretacyjne przy stosowaniu cytowanego przepisu. W orzecznictwie Sądu Najwyższego panuje jednak zgoda co do tego, iż regulacja zawarta w ust. 2 art. 68 stanowi szczególną regulację normatywną nie poddającą się wykładni rozszerzającej także przez pryzmat zasad współżycia społecznego, które mogłyby wpływać na stosowanie lub wykładnię imperatywnych przepisów prawa ubezpieczeń społecznych jedynie wówczas, gdyby taka zależność wynikała z konkretnej regulacji tego prawa, co w rozpoznawanej sprawie nie ma miejsca i oznacza to prawo do przedłużonej ochrony ubezpieczeniowej, której termin końcowy wyznacza data zakończenia tego konkretnego (ostatniego) roku akademickiego studiów w szkole wyższej na którym uprawniony ukończył 25 lat życia. O sposobie zaś określania ostatniego roku studiów wyższych nie decyduje wykładnia art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach, ale odpowiednie postanowienia regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2003 r., II UK 138/03, OSNP 2004/15/271. Sąd Najwyższy stwierdził także, że ustalenie daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną było na ostatnim roku studiów następuje na podstawie wpisu na ostatni rok studiów dokonanego na podstawie regulaminu obowiązującego daną uczelnię. W regulaminie określa się, również, indywidualny tok studiów, w którym daty rozpoczęcia i ukończenia poszczególnych semestrów i lat studiów nie muszą zbiegać się z datami obowiązującymi ogół studentów. W każdym wypadku regulamin uczelni decyduje o tym, na którym roku studiów studiuje dany student /por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2006 r. sygn. I UK 265/05, opubl: Prawo Pracy rok 2006, Nr 7-8, str. 53; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 2007 r. sygn. II UK 15/07, opubl: Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rok 2008, Nr 19-20, poz. 295, str. 841; a także wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2006 r. sygn. III AUa 487/06, opubl: Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych rok 2009, Nr 1, str. 77/ I UK 219/17 - postanowienie SN - Izba Pracy z dnia 20-03-2018/

Zawarte w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), sformułowanie „będąc na ostatnim roku studiów”, odnosi się do faktycznego ostatniego roku pobierania nauki w szkole, czy na uczelni, a nie odnosi się ono do roku akademickiego od października do czerwca. /III AUa 296/13 - wyrok SA Katowice z dnia 13-11-2013/.

W niniejszej sprawie wnioskodawczyni w dacie ukończenia 25 roku życia tj. w dniu 26 lipca 2020 roku pozostawała na ostatnim roku studiów na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka oraz na przedostatnim roku studiów na kierunku menedżer żywności i żywienia.

Wskazać należy, że zgodnie z regulaminem studiów Politechniki (...), jak i w świetle wystawionych przez nią zaświadczeń z dnia 20 października 2020 roku skarżąca występując o prawo do renty rodzinnej na dalszy okres w dniu 24.07.2020 roku, jak i w chwili ukończenia przez nią 25 lat – 26.07.2020 roku była studentką ostatniego roku podjętych przez siebie studiów na kierunku technologia żywności i żywienia oraz przedostatniego roku studiów na kierunku menedżer żywności i żywienia.

Jak już zostało zaakcentowane przez sąd na gruncie poczynionych ustaleń faktycznych zgodnie z § 7 ust. 2 uchwały Nr 4/2012 Senatu Politechniki (...) z dnia 25 kwietnia 2012 r. Regulamin Studiów w Politechnice (...): rok akademicki rozpoczyna się najpóźniej 1 października i kończy się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego. Jak stanowi § 12 ust. 1 wskazanej uchwały, w szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość zastosowania indywidualnej organizacji studiów ( (...)), pozwalającej na zmiany terminów i zasad zaliczania poszczególnych przedmiotów. Indywidualną organizację studiów ustala dziekan (§ 12 ust. 2).

Oznacza to, że skarżąca, wbrew zapatrywaniu organu rentowego, ukończyła 25 lat, na ostatnim roku studiów na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka ora, na przedostatnim roku studiów na kierunku menedżer żywności i żywienia, biorąc pod uwagę statut uczelni oraz zaświadczenia wystawione przez uczelnię.

W świetle przedstawionych okoliczności, nie zasadne jest stanowisko organu rentowego, wyrażone w zaskarżonej decyzji ZUS z dnia 24 września 2020 roku.

Tym samym, zachodziły podstawy do przedłużenia wypłaty renty rodzinnej dla ubezpieczonej i przyznania jej prawa do świadczenia.

Mając na względzie powyższe okoliczności, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał M. S. (1) prawo do renty rodzinnej od dnia 1 sierpnia 2020 roku.

ZARZĄDZENIE

odpis uzasadnienia doręczyć pełnomocnikowi ZUS , wyrażając zgodę na wypożyczenie akt ZUS ( odpis wyroku doręczony 9.02.2021r. k. 26 ( odwr.)