III Ca 1452/20

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi zasądził od Towarzystwa (...) S.A. w W. na rzecz M. M. kwotę 3.849,50 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 16 marca 2019 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 1172 złote tytułem zwrotu kosztów procesu i oddalił powództwo w pozostałej części.

Apelację od tego rozstrzygnięcia złożyła strona pozwana zaskarżając wyrok Sądu I Instancji w całości i zarzucając:

- naruszenie art. 819 § 1 i 4 KC w zw. z art. 118 KC przez niewłaściwe zastosowanie i uznanie, iż w ustalonym stanie faktycznym sprawy doszło do przerwania biegu przedawnienia roszczeń powódki wobec pozwanej;

- błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, iż powódka skutecznie przerwała bieg przedawnienia swoich roszczeń wobec pozwanej, przez złożenie pozwu w sprawie w dniu 18 października 2018 r., podczas gdy pozew w tej dacie nie został skutecznie złożony.

W związku z tym skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie od powódki na rzecz pozwanej kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych za obie instancje.

Powódka wniosła o oddalenie apelacji i zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania apelacyjnego.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja pozwanego nie jest zasadna i podlega oddaleniu.

Sąd Okręgowy w całości podziela pogląd prawny dotyczący przerwania biegu przedawnienia w rozpoznawanej sprawie, zaprezentowany przez Sąd Rejonowy. Zgodnie z treścią art. 118 k.c. koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, co oznacza, że termin przedawnienia roszczenia powódki upłynął w dniu 31 grudnia 2018 r. Dlatego nie można uznać za zasadne twierdzenia pozwanego, że roszczenie zgłoszone w niniejszej sprawie uległo przedawnieniu.

Dodatkowo należy podnieść, że pozew wniesiono w niniejszej sprawie w dniu 18 października 2018 r. i wprawdzie w dniu 4 stycznia 2019 r. nastąpił zwrot pozwu, a następnie na wniosek powódki wpisano sprawę pod nowy numer, ale Sąd Rejonowy nie uwzględnił okoliczności, że uiszczenie opłaty od pozwu ( której brak był powodem zwrotu pozwu ) nastąpiło w ustawowym terminie, co oznacza, że braki pozwu zostały usunięte, a zatem pozew winien wywierać skutki prawne od daty wniesienia. ( art. 130 § 3 k.p.c. )

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 k.p.c. oddalił apelację i na podstawie art. 98 k.p.c. orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.