Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IVP 157/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Lubań, dnia 23 stycznia 2014r.

Sąd Rejonowy w Lubaniu IV Wydział Pracy w następującym składzie:

Przewodniczący: PSR Jerzy Miedziński,

Protokolant: kir. sek. Danuta Wowczyk,

po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2014r. w Lubaniu

sprawy z powództwa M. N.

przeciwko Gimnazjum im. J. S. w Z.

- o nagrodę jubileuszową;

I.  powództwo oddala

UZASADNIENIE

Powódka M. N. wniosła pozew przeciwko Gimnazjum im. J. S. w Z. o zasądzenie kwoty 4.663,50zł z tytułu nagrody jubileuszowej za trzydzieści lat pracy. W uzasadnieniu podniosła , że kilkakrotnie zwracała się do dyrektora gimnazjum o wypłacenie tej nagrody z uwagi na to że 1 września 2013r. minął trzydziestoletni okres jej pracy , na który składa się dwadzieścia siedem lat pracy w szkole oraz trzy lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Stosowne zaświadczenie wydane przez Urząd Gminy w P. znajduje się w jej aktach osobowych.

Pozwany w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa. W uzasadnieniu podniósł, że brak jest podstaw do wliczenia okresów pracy powódki w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy zaliczyć można okres pracy pracownika w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów przypadający przed 1 stycznia 1983r. po ukończeniu szesnastego roku życia w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów jeśli gospodarstwo to zostało objęte i prowadzone osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. Z dokumentów , które znajdują się w aktach osobowych powódki nie wynika aby przejęła to gospodarstwo ani również, że prowadziła go osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. W tej sytuacji powódka nie przepracowała trzydziestu lat i dlatego brak jest podstaw do wypłacenia jej nagrody jubileuszowej.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. N. zatrudniona jest w Gimnazjum im. J. S. w Z. na stanowisku nauczyciela.

Jej staż pracy w szkole na dzień 9 grudnia 2013r. wynosił 27 lat , 3 miesiące, 9 dni.

(dowód: zaświadczenie o zatrudnieniu k. 4, akta osobowe powódki).

Powódka w okresie od 24 lutego 1978r. do 30 września 1981r. uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego w L.. Po zakończeniu zajęć szkolnych wracała do domu i pomagała w pracy w gospodarstwie rolnym. Miało to miejsce także w czasie wakacji.

(dowód: zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego przez rodziców powódki k.5, oświadczenie wnioskodawcy k.7, pisemne zeznania świadków k. 8, 10).

Gospodarstwo to nie zostało przejęte i prowadzone osobiście przez powódkę, ani też przez jej męża.

(dowód: zeznania powódki k.20v).

Wynagrodzenie powódki obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wynosiło, 4.049,79zł.

(dowód: zaświadczenie o wynagrodzeniu k.16).

Sąd zważył, co następuje:

roszczenie powódki uznać należało za bezzasadne.

Okolicznością bezsporną w sprawie jest , że powódka na dzień 9 grudnia 2013r. posiadała staż pracy w wymiarze 27 lat, 3 miesięcy i 9 dni.

Nie ulega też wątpliwości, że powódka w okresie od 24 lutego 1978r. do 30 września 1981r. uczęszczając do szkoły średniej pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Wynika to z zaświadczenia Urzędu Gminy w P. (k.5) , z oświadczenia powódki oraz pisemnych zeznań świadków (k.7,8,10).

Brak jest natomiast dokumentów świadczących o tym, że gospodarstwo to zostało przejęte i prowadzone przez powódkę lub wraz ze współmałżonkiem. Powódka na rozprawie zeznała, że gospodarstwo jej rodziców nie zostało przejęte przez nią , ani też przez współmałżonka.

Kwestię zaliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy określa ustawa z dnia 20 lipca 1990r. (Dz. U. Nr 54, poz. 310). Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 tej ustawy – ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy , albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy , od którego zależą uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi:

- okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

- przypadające przed dniem 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów poprzedzające objęcie tego gospodarstwie i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem ,

- przypadające po dniu 31 grudnia 1982r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Z materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że powódka nie objęła gospodarstwa rolnego swoich rodziców ani też nie prowadziła go osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, dlatego też brak jest podstaw do zaliczenia jej okresu pracy w tym gospodarstwie.

Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 czerwca 1997r. (I PKN 200/97, OSNP 1998/10/295) stwierdzając, że praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia nie podlega zaliczeniu do pracowniczego stażu pracy, jeżeli choćby z przyczyn niezależnych od zainteresowanego , nie nastąpiło objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.

Nie można też uznać , że powódka pracowała w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika. Do dnia 1 stycznia 1991r. obowiązywała ustawa z dnia 14 grudnia 1982r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r. Nr 24 , poz. 133), która definiowała pojęcie domownika w sposób przesądzający, że niezbędnym wymogiem uznania za domownika jest m. in. utrzymywanie się domownika głównie z pracy w gospodarstwie rolnym. Według stanu prawnego obowiązującego do końca 1990r. – nie można było uznać za domownika osoby, która uczęszczała w tym czasie do szkoły ponadpodstawowej.

Mając powyższe okoliczności na uwadze uznał Sąd, że brak jest podstaw do zaliczenia okresu pracy powódki w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 24 lutego 1978r. do 30 września 1981r. Nie posiada więc trzydziestoletniego stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej i dlatego też powództwo należało oddalić.