Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Ka 624/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w VI Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO Waldemar Masłowski

Protokolant Anna Potaczek

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2013 r.

sprawy M. Ł.

obwinionej z art. 87 § 1 kw

z powodu apelacji, wniesionej przez obwinioną

od wyroku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze

z dnia 3 października 2013 r. sygn. akt II W 1756/13

I.  zmienia zaskarżony wyrok wobec obwinionej M. Ł. w ten sposób, że:

- orzeczoną karę grzywny w pkt I części dyspozytywnej obniża do 200 (dwieście) złotych,

- orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym w pkt II części dyspozytywnej obniża do 8 (ośmiu) miesięcy,

II. w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy,

III.  zwalnia obwinioną od zapłaty kosztów postępowania odwoławczego.

VI Ka 624/13

UZASADNIENIE

M. Ł. została obwiniona o to, że: w dniu 29 lipca 2013 roku o godzinie 7:00 w J. woj. (...) na ul. (...) prowadziła w ruchu lądowym pojazd mechaniczny marki F. (...) o nr rej. (...), znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (I bad. 0,25 mg/dm 3, II bad. 0,23 mg/dm 3), tj. o wykroczenie z art. 87§1 kw.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze wyrokiem z dnia 3 października 2013r. w sprawie
II W 1756/13:

I.  uznał obwinioną M. Ł. za winną popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku przy przyjęciu, że w chwili jego popełnienia znajdowała się w stanie po użyciu alkoholu wynoszącym 0,25 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu,
tj. wykroczenia z art. 87§1 kw i za to na podstawie art. 87§1 kw wymierzył jej karę grzywny w wysokości 800 złotych;

II.  na podstawie art. 29§1 i §2 kw w zw. z art. 87§3 kw orzekł w stosunku do obwinionej środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres roku;

III.  na podstawie art. 29§4 kw na poczet orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów zaliczył obwinionej okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 29 lipca 2013r. do dnia 3 października 2013r.;

IV.  na podstawie art. 624§1 kpk w zw. z art. 119 kpow zwolnił obwinioną od ponoszenia kosztów postępowania w niniejszej sprawie obciążając nimi Skarb Państwa.

Powyższe orzeczenie zaskarżyła obwiniona, która wniosła o „zmniejszenie grzywny”
i rozłożenie jej na raty.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja obwinionej była zasadna.

Orzeczona kara grzywny i środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym były rażąco surowe w odniesieniu do stopnia społecznej szkodliwości czynu i nie uwzględniały sytuacji materialnej i osobistej obwinionej.

Obwiniona zarabia brutto 2200 złotych, samotnie wychowuje dwoje małych dzieci. Grzywna w wymiarze 800 złotych jest rażąco surowa. Dla osiągnięcia celów skazania wobec obwinionej nigdy do tej pory nie karanej za wykroczenia będzie kara 200 złotych grzywny, która i tak uszczupli ukaranej budżet rodzinny.

Orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres
1 roku także jest rażąco surowy dla osoby, która nie była dotychczas karana za wykroczenia. Dla osiągnięcia celów skazania będzie wystarczające orzeczenie 8 miesięcy tego zakazu. Z tych względów zaskarżony wyrok zmieniono na podstawie art. 437§2 kpk w zw. z art. 109§2 kpw obniżając karę grzywny i wymiar środka karnego.

W pozostałej części zaskarżony wyrok jako trafny utrzymano w mocy (art. 437§1 kpk).

Na podstawie art. 624§1 kpk w zw. z art. 119 kpw z uwagi na trudną sytuację materialną obwinionej należało zwolnić ją od ponoszenia kosztów postępowania odwoławczego.