Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 1642/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 września 2020 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący : Sędzia Wojciech Langer

Protokolant : Katarzyna Lorek

po rozpoznaniu w dniu 14 września 2020 roku

sprawy S. L.

syna S. i Z. z domu W.

urodzonego (...) w T.

oskarżonego o to, że:

W okresie od 13 marca 2019 roku do 15 marca 2019 roku w miejscowości T., rejonu (...), działając w krótkich odstępach czasu z wykorzystaniem takiej samej sposobności, popełnił następujące przestępstwa:

I.  W dniu 13 marca 2019 roku w ruchu lądowym prowadził pojazd mechaniczny, samochód osobowy marki S. (...) o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu na urządzeniu Alkometr A2.0 – 0,76 mg/l

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk

II.  W dniu 15 marca 2019 roku w ruchu lądowym prowadził pojazd mechaniczny, samochód osobowy marki S. (...) o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu na urządzeniu Alkosensor IV – 0,66 mg/l

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk

I.  uznaje oskarżonego S. L. za winnego popełnienia czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia, stanowiących ciąg przestępstw z art. 178 a § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk i za to na mocy powołanych przepisów wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności, orzekając na mocy art. 62 kk system terapeutyczny jej wykonania;

II.  na mocy art. 42 § 2 kk orzeka oskarżonemu S. L. środek karny w postaci zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres 5 (pięciu) lat;

III.  na mocy art. 43a § 2 kk orzeka oskarżonemu S. L. środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w kwocie 5 000 (pięć tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  na zasadzie art. 626 § 1 kpk i art. 627 kpk zasądza od oskarżonego S. L. na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu częściowych kosztów sądowych, zaś na zasadzie art. 624 § 1 kpk zwalnia go od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych w pozostałym zakresie.

V.  na podstawie art. 22 3 ustawy o radcach prawnych zasądza od Skarbu Państwa na rzecz radcy prawnego D. G. kwotę 738 (siedemset trzydzieści osiem) złotych obejmującą kwotę 138 (sto trzydzieści osiem) złotych tytułem 23 % podatku VAT – tytułem nieopłaconych kosztów obrony udzielonej oskarżonemu z urzędu.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1642/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

S. L.

W okresie od 13 marca 2019 roku do 15 marca 2019 roku w miejscowości T., rejonu (...), działając w krótkich odstępach czasu z wykorzystaniem takiej samej sposobności, popełnił następujące przestępstwa:

I. W dniu 13 marca 2019 roku w ruchu lądowym prowadził pojazd mechaniczny, samochód osobowy marki S. (...) o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu na urządzeniu Alkometr A2.0 – 0,76 mg/l

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk

II. W dniu 15 marca 2019 roku w ruchu lądowym prowadził pojazd mechaniczny, samochód osobowy marki S. (...) o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu na urządzeniu A. I. – 0,66 mg/l

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Prowadzenie samochodu S., przez S. L. w dniu 13 marca 2019r. w T. w stanie nietrzeźwości (0,76 mg/l).

protokół badania trzeźwości

2

zeznania A. D.

6

wyjaśnienia S. L.

50, 54

Prowadzenie samochodu S. przez S. L. w dniu 15 marca 2019r. w T. w stanie nietrzeźwości (0,66 mg/l).

protokół badania trzeźwości

14

zeznania A. D.

6

wyjaśnienia S. L.

50, 54

S. L. był wcześniej karany.

karta karna

30

S. L. nie wykazuje zaburzeń psychotycznych, nie jest też upośledzony umysłowo, stwierdzono u niego nieprawidłową osobowość oraz uzależnienie od alkoholu, w związku z tym ostatnim wskazanym jest przebycie przez niego stacjonarnego leczenie odwykowego. Brak jest podstaw do kwestionowania jego poczytalności.

opinia biegłych lekarzy psychiatrów

70

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

protokół badania trzeźwości

Protokoły z 13 i 15 marca 2019r. obrazują stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym przez S. L., ich wynik wskazuje na to, że oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości.

zeznania A. D.

Policjant, który w oparciu o nietypową jazdę samochodem 13 marca 2019r. zdecydował o skontrolowaniu kierującego tym pojazdem. Potwierdził on, że od kierowcy S. L. była wyczuwalna woń alkoholu, co potwierdziły wykonane później badania. W swoich kolejnych zeznaniach opisał on zachowanie oskarżonego dwa dni później, kiedy na widok radiowozu przyśpieszył, wówczas także, jak potwierdziły późniejsze badania, znajdował się w stanie nietrzeźwości.

karta karna

Obrazuje ona wcześniejszą karalność oskarżonego.

wyjaśnienia S. L.

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

opinia biegłych lekarzy psychiatrów

Biegli lekarze psychiatrzy ocenili stan zdrowia psychicznego oskarżonego, nie stwierdzając zaburzeń psychotycznych i upośledzenia umysłowego, stwierdzili zaś u niego nieprawidłową osobowość i uzależnienie od alkoholu, co w ich ocenie implikuje potrzebę przebycia przez oskarżonego stacjonarnego leczenia odwykowego. Biegli nie znaleźli też podstaw do kwestionowania jego poczytalności. Sąd uznał ich opinię za jasną, pełną i rzetelną, podzielił zawarte w nich wnioski i wykorzystał je przy dokonywaniu ustaleń faktycznych.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

S. L.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Ustalony w niniejszej sprawie stan faktyczny nie pozostawia wątpliwości, że S. L. dwukrotnie, w krótkich odstępach czasu 13 i 15 marca 2019r., z wykorzystaniem takiej samej sposobności (polegającej na jeździe samochodem) prowadził samochód S. o nr rej (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości. Zachowanie to było umyślne, jak wynika z jego wyjaśnień wiedział, co robi, wyczerpało więc ono znamiona z art. 178a § 1 kk. Było zawinione i społecznie szkodliwe w stopniu przekraczającym znikomość. S. L. jest dojrzałym mężczyzną, po jego stronie nie występują żadne okoliczności wyłączające lub ograniczające zdolność ponoszenia winy. Swoim zachowaniem godził on w bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego w T., w tym swoje własne, kierował bowiem dwukrotnie (w przeciągu trzech dni) samochodem w stanie nietrzeźwości, który istotnie przekraczał dolną granicę tego stanu. Jego zachowania stanowiły więc ciąg przestępstw z art. 178 § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. L.

I, II, III

I

Wymierzając karę i środki karne orzeczone w wyroku Sąd miał na względzie zarówno okoliczności łagodzące, jak i obciążające oskarżonego.

Do tych pierwszych zaliczyć należy przyznanie się S. L. do winy. Okolicznością obciążającą był zaś bardzo krótki czas między oboma czynami składającymi się na ciąg przestępstw. Oskarżony po zatrzymaniu go 13 marca 2019r, ponowił swój czyn 15 marca 2019r. Powyższe wskazuje, że w żaden sposób nie rozumie on naganności swojego zachowania oraz tego jakie niebezpieczeństwo nim stworzył. W tym stanie rzeczy, biorąc pod uwagę także wcześniejszą karalność oskarżonego, tylko kara pozbawienia wolności i to bez warunkowego zawieszenia jej wykonania może skutecznie zrealizować cele kary, zarówno zapobiegawcze jak i wychowawcze. Będzie też ona stanowiła sprawiedliwą odpłatę za czyny jakich dopuścił się oskarżony. Biorąc pod uwagę wskazania biegłych lekarzy psychiatrów Sąd orzekł, że kara 6 miesięcy pozbawienia wolności ma być wykonywana w systemie terapeutycznym, co może pozwoli zminimalizować negatywne skutki uzależnienia oskarżonego od alkoholu.

Ponadto Sąd orzekł obligatoryjne środki karne w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat oraz świadczenie pieniężne w minimalnej wysokości 5.000 zł. Okres zakazu prowadzenia pojazdów jest dłuższy od minimalnego - trzyletniego - co jest uzasadnione stężeniem alkoholu i bliskością czasową obu czynów. Okoliczności te nakazują wyeliminować oskarżonego jako uczestnika ruchu drogowego na okres 5 lat, tak by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko jemu samemu, ale także i innym uczestnikom ruchu.

Reasumując dolegliwość kary i środków karnych jest adekwatna do wagi popełnionych czynów, nie przekracza przy tym stopnia winy oskarżonego.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

Sąd zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 zł tytułem częściowych kosztów sądowych. W pozostałym zakresie S. L. został zwolniony od ich ponoszenia, Sąd uznał bowiem, że z uwagi na orzeczoną karę pozbawienia wolności oraz świadczenie pieniężne, a także jego sytuację osobistą (brak stałego dochodu, utrzymywanie się z prac dorywczych), ich ponoszenie w całości byłoby dla niego zbyt uciążliwe.

V

Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego i sądowego był reprezentowany przez obrońcę z urzędu r.pr. D. G.. Koszty tak udzielonej pomocy prawnej nie zostały opłacone, dlatego też zasądzono na rzecz obrońcy od Skarbu Państwa kwotę 738 zł (w tym 138 zł podatku VAT).

Podpis