Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 603/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 września 2021 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

sędzia (del.) Magdalena Kimel

Protokolant

Ewa Gambuś

po rozpoznaniu w dniu 24 września 2021 r. w Gliwicach

sprawy M. R.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o prawo do emerytury górniczej

na skutek odwołania M. R.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 12 marca 2021r. nr (...)

oddala odwołanie.

(-) sędzia del. Magdalena Kimel

Sygn. akt VIII U 603/21

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12 marca 2021 r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odmówił ubezpieczonemu M. R. prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek na podstawie art. 50 a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wskazując że udowodnił do 05.01.2017 r. – 23 lata, 9 miesięcy i 27 dni, wobec wymaganych 25 lat, w tym 23 lata, 9 miesięcy i 27 dni pracy określonej w art. 50 c ust 1. W uzasadnieniu wskazał ponadto, że ubezpieczonemu już wcześniej została przyznana emerytura górnicza a zatem brak jest podstaw prawnych do przyznania emerytury górniczej.

Z powyższą decyzją nie zgodził się ubezpieczony. Wniósł odwołanie, w którym domagał się zmiany zaskarżonej decyzji, podnosząc że organ rentowy nie uwzględnił okresu w którym przebywał na urlopie górniczym.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie i podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 5 grudnia 2016 r. r. organ rentowy przyznał ubezpieczonemu M. R. (ur. (...)) prawo do emerytury górniczej bez względu na wiek.

Ubezpieczony ukończył 50 rok życia w dniu (...) r.

Legitymuje się stażem pracy górniczej w wymiarze 23 lata 9 miesięcy i 27 dni (liczony do dnia 5 stycznia 2017 r.)

Ubezpieczony korzystał z urlopu górniczego od 07.07.2015 r. do 05.01.2017 r.

W dniu 1 marca 2021 r. ubezpieczony wniósł o przyznanie mu prawa do emerytury.

M. R. nie odbywał zasadniczej służby wojskowej, nie wykonywał pracy górniczej po 5 stycznia 2017 r.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Ubezpieczony domaga się prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 50a ustawy emerytalno-rentowej. Przepis ten stanowi:

Art. 50a. 1. Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)ukończył 55 lat życia;

2)ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;

3)nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

2. Wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Spór w niniejszej sprawie sprowadzał się wyłącznie do ustalenia czy okres urlopu górniczego podlega zaliczeniu do prawa do emerytury górniczej „ze względu na wiek” o której mowa w powołanym przepisie, albowiem brak było innych spornych okresów: odwołujący nie odbywał zasadniczej służby wojskowej, po zakończeniu stosunku pracy w (...) SA, co nastąpiło 5 stycznia 2017 r. nie wykonywał pracy górniczej.

Odwołującemu przyznane zostało prawo do emerytury górniczej bez względu na wiek na mocy deczyji z dnia 5 grudnia 2016 roku z zaliczeniem okresu urlopu górniczego.

Zgodnie z art. 11 b pkt 6 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz.U.2019 poz. 1821 t.j.) urlop górniczy, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 1, traktuje się na równi z okresem pracy górniczej uprawniającym do nabycia uprawnień emerytalnych. Okres urlopu górniczego uwzględnia się również przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, o której mowa w art. 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730, 752 i 1622).

Natomiast po myśli art. 11 b pkt 1. powołanej ustawy, urlop górniczy, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 1, przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 8 ust. 1, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy, w tym staż pracy w okresie pełnienia z wyboru funkcji w organach związku zawodowego zrzeszającego pracowników kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury - w wymiarze do czterech lat.

Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie brak jest podstaw do uwzględnienia urlopu górniczego przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej „ze względu na wiek”, albowiem w dacie przyznania urlopu górniczego (7 lipca 2015 r.) odwołującemu brakowało więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 50 a ustawy emerytalnej - wiek 50 lat odwołujący ukończył 14 lutego 2020r. Zatem gdyby nie fakt, iż odwołujący spełnił warunki do nabycia prawa do emerytury górniczej „bez względu na wiek”, nie miałby w ogóle prawa do urlopu górniczego z uwagi na niespełnienie warunków o których mowa w art. 11 b pkt 1 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W takim przypadku okres urlopu górniczego nie może być traktowany na równi z okresem pracy górniczej uprawniającym do nabycia uprawnień emerytalnych na podstawie art. 50 a ustawy emerytalnej.

Okres urlopu górniczego uwzględniony został natomiast przy ustaleniu prawa do emerytury bez względu na wiek na podstawie art. 50 e ustawy emerytalnej zgodnie z treścią art. 11 b pkt 3 tej ustawy.

Odwołujący nie spełnił zatem warunków pozwalających na przyznanie prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 50 a ustawy emerytalnej- bowiem nie legitymuje się 25 letnim okresem pracy górniczej.

Mając na uwadze powyższe, Sąd na mocy 447 14 § 1 k.p.c. odwołanie oddalił jako bezzasadne.

(-) sędzia (del) Magdalena Kimel