Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III.RNsm 125/13

POSTANOWIENIE

Dnia 17 kwietnia 2013 .

Sąd Rejonowy w Głogowie Wydział III Rodzinny i Nieletnich

w następującym w składzie

Przewodniczący SSR Katarzyna Dąbrówny

Ławnicy

Protokolant sekr. sądowy Joanna Tarnowska

na rozprawie dnia 17 kwietnia 2013 r. w G.

rozpoznał sprawę z wniosku K. T.

przy udziale G. S.

o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach mał. S. S. (1)

postanawia:

zezwolić matce małoletniego S. S. (1), ur. (...) we W., zamieszkałego w G. przy ul. (...), s. G. K. E. T. zd. T. na zmianę nazwiska małoletniego z (...) na (...), zastępując tym orzeczeniem zgodę ojca małoletniego – G. S., zam. w S. przy ul. (...).

Sygn. akt III RNsm 125/13

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni K. T. wniosła o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska swojego małoletniego syna S. z obecnego S. na T..

W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż małoletni S. S. (1) jest dzieckiem pochodzącym z jej związku małżeńskiego z uczestnikiem postępowania G. S.. Od czasu rozstania rodziców małoletniego jego ojciec nie uczestniczył aktywnie, w opiece nad nim, nie realizował przysługującego mu prawa do kontaktów, a od dwóch lat w ogóle zaprzestał kontaktów z synem. Nie płacił też zasądzonych na jego rzecz alimentów, które obecnie są egzekwowane od G. S. w drodze postępowania egzekucyjnego. Nadto wnioskodawczyni wskazała, iż powodem złożenia takiego wniosku były przede wszystkim nalegania jej syna, który nie czując się emocjonalnie związany z ojcem, nie widzi powodu, aby nosić jego nazwisko. Nadto najbardziej dolegliwym dla małoletniego skutkiem tej sytuacji są pytania i komentarze, jakie w stosunku do niego kierują koledzy z grupy rówieśniczej, dla których niezrozumiałym jest, iż nosi on inne niż jego mama nazwisko.

Uczestnik postępowania G. S. na rozprawie wnosił początkowo o oddalenie wniosku, następnie zaś po przeprowadzeniu rozprawy wyraził zgodę na zmianę nazwiska syna.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletni S. S. (1), ur. (...) jest synem uczestnika postępowania G. S. i wnioskodawczyni K. T.. Pochodzi z małżeńskiego związku w/w.

dowód: - odpis zupełny aktu urodzenia - k.3 akt.

Strony pozostawały w związku małżeńskim od 12 sierpnia 2006 r. do 06.02.2011 r. Ich małżeństwo zostało rozwiązane wyrokiem S. O. w. L. przez rozwód bez orzekania o winie. Władza rodzicielska nad małoletnim została powierzona jego matce, która po rozwodzie powróciła do swojego panieńskiego nazwiska (...). Ustalono również kontakty uczestnika postępowania z synem w I i III poniedziałek oraz II i IV weekend miesiąca.

Uczestnik postępowania od czasu rozwodu nie utrzymuje żadnych kontaktów z synem. Nie interesuje się nim, nie łoży dobrowolnie na jego utrzymanie, nie dąży do kontaktów z dzieckiem. Małoletni pozostaje pod opieką matki i jej konkubenta P. W.. K. T. ze związku z obecnym partnerem posiada, urodzonego w dniu (...) syna - R. W..

Małoletni S. S. (1) ma obecnie 6 lat, uczęszcza do (...)w G. do grupy „zerowej”. Od września 2013 r. podejmie naukę w I klasie szkoły podstawowej. Małoletni nie utożsamia się ze swoim nazwiskiem (...). Czuje dyskomfort związany z tym, że nazywa się inaczej niż matka. Chce nosić jej nazwisko - (...).

dowód: - wywiad kuratora z dnia (...) r. – k. 11 akt,

- przesłuchanie uczestnika postępowania G. S. – k. 14 verte

– 15 akt,

- przesłuchanie wnioskodawczyni K. T. – k. 14 – 14 v i 15

akt.

G. S. ma 29 lat, posiada wykształcenie średnie. Poza małoletnim synem nie posiada innych dzieci.

Wnioskodawczyni w dniu (...)r. zwróciła się do uczestnika postępowania z pisemną prośbą o wyrażenie przez niego zgody na zmianę nazwiska syna oraz wskazała w tym celu termin spotkania w USC w G. w dniu (...).

G. S. ani nie odpowiedział na pismo, ani też nie stawił się na wyznaczony termin.

dowód:- wniosek z dnia (...) r. – k. 5 akt,

- przesłuchanie uczestnika postępowania G. S. – k. 14 verte

– 15 akt,

- przesłuchanie wnioskodawczyni K. T. – k. 14 – 14 v i 15

akt.

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imion i nazwisk ( t.j. Dz.U. z dnia 12 grudnia 2008 r.) zmiana nazwiska małoletniego dziecka wymaga zgody obydwu rodziców, chyba że nie mają oni pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyją lub nie są znani albo gdy są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego.

Prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego upoważniające do dokonania zmiany nazwiska dziecka, zastępuje zgodę rodzica sprzeciwiającego się.

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, małoletni S. S. (1) nie akceptuje swojego obecnego nazwiska i często, nie tylko wobec wnioskodawczyni, artykułuje swoją wolę jego zmiany na nazwisko matki. Powodem takiej postawy małoletniego jest przede wszystkim zachowanie uczestnika postępowania, który poza krótkim okresem po rozwodzie, nie interesował się jego losem, nie uczestniczył w jego wychowaniu. Nie czynił też żadnych innych zabiegów, aby prawidłowo ukształtować z nim relacje rodzicielskie. Uchylał się także od łożenia na utrzymanie syna, w związku z czym konieczne stało się wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Mimo ustalonych w wyroku rozwodowym kontaktów z synem, nie realizował ich i taka sytuacja trwa do obecnej chwili. O kontakty z małoletnim nie starła się również rodzina uczestnika postępowania.

Całkowicie odmiennie wygląda sytuacja odnośnie relacji, jakie ukształtowały się między małoletnim S. S. (1) a jego matką. K. T. jest mocno związana uczuciowo i emocjonalnie z synem, posiada z nim prawidłowo ukształtowane relacje rodzicielskie, troszczy się o niego, dba o zaspakajanie potrzeb syna. Również ze strony konkubenta wnioskodawczyni, może on liczyć na opiekę, życzliwość, wsparcie i zrozumienie.

W ocenie Sądu, w kontekście powyżej przedstawionych okoliczności, kierując się przede wszystkim dobrem małoletniego S. S. (1), zasadnym było wyrażenie zgody na zmianę jego obecnego nazwiska na nazwisko matki. Takie stanowisko Sądu wynika przede wszystkim z faktu, iż od rozwodu rodziców, tj. od dwóch lat pozostaje on tylko pod opieką swojej matki i jej rodziny. W jego wychowaniu w tym okresie praktycznie wcale nie uczestniczył ani uczestnik postępowania, ani jego rodzina. Skutkiem tego jest między innymi całkowity brak więzi emocjonalnej i uczuciowej między wyżej wymienionymi. Mając na uwadze dotychczasową postawę uczestnika postępowania zarówno względem małoletniego jak i w kontekście wybranej drogi życiowej, w której nie ma miejsca dla syna trudno przypuszczać, iż zmieni on swoje zachowanie i podejmie chociażby starania o włączenie się w proces dalszego wychowania swojego dziecka. W tej sytuacji celowym jest więc, aby małoletni posługiwał się nazwiskiem sprawującej nad nim stałą pieczę matki.

Zdaniem Sądu, zmiana nazwiska uspokoi małoletniego S., który nie rozumie i nie akceptuje okoliczności, iż nosi inne niż jego matka, osoba dla niego najbardziej znacząca, nazwisko. Zmiana nazwiska jest również istotna z tego względu, iż małoletni z uwagi na swój wiek, za kilka miesięcy rozpocznie realizację obowiązku szkolnego, co oznacza stałe przebywanie w rówieśniczym gronie wykazującym naturalną ciekawość innymi dziećmi. W tej sytuacji z punktu widzenia dobra dziecka ważne jest aby rozpoczął naukę jako (...), a nie (...) w celu uniknięcia stresujących go pytań o nazwisko, skoro nie utożsamia się z obecnym nazwiskiem.

Sąd miał na uwadze również wolę małoletniego, który co prawda liczy dopiero 6 lat, nie mniej jednak jego poziom rozwoju jest wystarczający, aby i jego zdanie uwzględnić.

W tym stanie rzeczy, mając powyższe na względzie, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.