Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV RC 304/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 lutego 2015 r.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu Wydział IV Rodzinny i Nieletnich

w składzie:

Przewodniczący: SSR Maria Szewczyk-Czerwińska

Protokolant: Anna Antczak

po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2015 r. w Wałbrzychu

sprawy z powództwa M. G.

przeciwko P. G.

o alimenty

I.  zasądza od pozwanego P. G. na rzecz małoletniego powoda M. G. alimenty w kwocie po 650 zł.( sześćset pięćdziesiąt złotych ) miesięcznie, poczynając od dnia 1 kwietnia 2014 r., płatne z góry do rąk przedstawicielki ustawowej- A. S., do dnia 10-go każdego następującego po sobie miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat w terminie;

II.  w pozostałej części powództwo oddala;

III.  nakazuje pozwanemu uiścić na rzecz Skarbu Państwa ( kasa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu ) kwotę 60zł. tytułem opłaty sądowej od której powód był ustawowo zwolniony oraz 6zł. za tytuł wykonawczy;

IV.  wyrokowi w punkcie I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygn. akt IVRC 304/14

UZASADNIENIE

Powód M. G. działający przez matkę A. K. (poprzednio S.) wniósł pozew skierowany przeciwko swojemu ojcu- pozwanemu P. G. o ustalenie na jego rzecz alimentów w kwocie po 850zł miesięcznie.

W uzasadnieniu pozwu matka powoda wskazała, iż powód niedługo ukończy 16 lat, wydatki związane z jego utrzymaniem wielokrotnie wzrosły. Małoletni uprawia sport, gra w piłkę, uczęszcza na siłownię oraz korzysta z korepetycji z matematyki. Ponadto w tym roku kończy gimnazjum i musi pobierać korepetycje z języka angielskiego oraz niemieckiego, na które jej nie stać. Przeciętne koszty utrzymania syna wynoszą około 1500zł. W maju syn chciał jechać na zieloną szkołę, musiała mu jednak odmówić z uwagi na brak środków. Od niedawna wraz z synem mieszka w wynajętym mieszkaniu. Natomiast pozwany od kilkunastu lat pracuje za granicą na kilka etatów i dobrze zarabia. Przekazuje na utrzymanie syna stałą kwotę 550zł, ale nie zapewnia mu żadnych wakacji, ferii oraz innych wyjazdów np. wycieczek szkolnych. Odkąd urodziło mu się drugie dziecko zaprzestał wszelkich kontaktów z synem.

Pozwany ostatecznie uznał powództwo do kwoty 550zł miesięcznie i wniósł o oddalenie powództwa w pozostałej części podnosząc, iż stale łożył dobrowolnie na utrzymanie powoda alimenty w kwocie nie mniejszej niż 550zł, zawsze kupował mu prezenty. W chwili obecnej z uwagi na kryzys zmuszony był do zmiany pracy na mniej płatną. Ponadto urodziło mu się drugie dziecko, co związane jest z koniecznością ponoszenia kosztów jego utrzymania. Natomiast potrzeby powoda określone na poziomie 1500zł są znacznie zawyżone, większość tych koszów powód w ogóle nie dokumentuje. Zdaniem pozwanego koszty utrzymania powoda w zakresie tzw. usprawiedliwionych potrzeb kształtują się w wysokości 910zł i koszty te rodzice winni ponosić w równym stopniu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powód M. G. ur. (...) w W. jest dzieckiem przedstawicielki ustawowej A. K. (poprzednio S.) i pozwanego P. G..

Dowód: - odpis zupełny aktu urodzenia małoletniego M. G. k. 4

Powód ma 16 lat, jest uczeniem klasy I liceum o profilu strażackim. W bieżącym roku szkolnym wydatki związane z zakupem częściowo używanych podręczników szkolnych i zeszytów stanowił kwotę 500zł. Zakup munduru strażackiego wraz z obuwiem stanowił kwotę 600zł. Powód uczęszcza na korepetycje z matematyki, miesięczny koszt korepetycji wynosi około 140-170zł (35zł za godzinę). Trzy, cztery razy w tygodniu uczęszcza na siłownię, miesięczny koszt wynosi około 100zł. W czerwcu bieżącego roku będzie uczestniczył w obozie strażackim, którego koszt będzie wynosił 350zł.

Powód jest zdrowy, rozwija się prawidłowo. Koszty zakupu dla niego odzieży, obuwia oraz leków to kwoty jednorazowe rzędu od 80zł do 200zł. W styczniu 2014r. miał zakupioną sofę do pokoju za kwotę 799zł. Posiada telefon, abonament opłaca babka ojczysta powoda.

Powód od kilku lat otrzymuje od pozwanego dobrowolnie alimenty w kwocie po 550zł miesięcznie. Oprócz tego nie ma zapewnionych wakacji ze strony ojca. Jeden raz wspólnie z matką przebywał u niego. W lipcu 2013r. spędził z matką tydzień czasu wakacji nad morzem, przedstawicielka ustawowa poniosła wówczas koszty w wysokości 1300zł za dwie osoby. Ma kontakt z babką ojczystą, jest on rzadki, raz w roku otrzymuje od niej na Boże Narodzenie prezent, ostatnio był to kubek do herbaty z maskotką.

Dowód: - faktury za zakup odzieży, obuwia, leków k. 64-69

- przesłuchanie przedstawicielki ustawowej k. 31-32

Powód zamieszkuje wspólnie z matką i ojczymem. Przedstawicielka ustawowa prowadzi działalność gospodarczą – sklep z artykułami wyposażenia wnętrz. Z tego tytułu osiąga dochód w wysokości około 2000zł miesięcznie. Od maja 2014r. opłaca składkę ZUS w wysokości 1100zł, wcześniej stanowiła ona kwotę około 300zł. W zeznaniu rocznym PIT-36 za rok 2013 przedstawicielka ustawowa wykazała dochód w wysokości 42 744,47zł.

Przedstawicielka ustawowa w dniu 21 czerwca 2014r. zawarła związek małżeński z B. K.. Jej mąż zatrudniony jest jako kierowca za wynagrodzeniem 2300zł netto miesięcznie, na rzecz syna jest zobowiązany do łożenia alimentów w kwocie po 500zł miesięcznie. Rodzina wynajmuje mieszkanie za odpłatnością 800zł. Pozostałe wydatki związane z utrzymaniem mieszkania to: czynsz 480zł, energia elektryczna około 100zł, telewizja i (...) 60zł. Obecnie posiadają niedopłatę za wodę w wysokości 300zł.

Przedstawicielka ustawowa posiada samochód marki M., rocznik 2003, na jego zakup zaciągnęła kredyt, spłaca go w ratach po 380zł. Posiada jeszcze dwa kredyty zaciągnięte na zakup samochodu i remont mieszkania, w 2005r. wzięła kredyt konsolidacyjny, spłaca go w ratach po 130 franków.

Dowód: - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu(poniesionej straty) w roku

podatkowym 2003 PIT-36 k. 22-29

- przesłuchanie przedstawicielki ustawowej k. 31-32

Pozwany zamieszkuje w Wielkiej Brytanii. Zatrudniony jest w (...) opieki

„St Christopher's N. H.” za wynagrodzeniem netto: styczeń 2014r.- 1090,46funtów, luty 970,70funtów, marzec 923,29 funtów, październik 2014r.- 967,82funtów, listopad 2014r.-955,45 funtów.

Pozwany pozostaje w związku z A. N.. Z tego związku ma syna F. G. ur. (...) Wspólnie z A. N. opłaca podatek lokalny w wysokości 1360,89funtów za okres od 01.04.2014r. do 31.03.2015r. Rodzina wynajmuje mieszkanie za odpłatnością czynsz 775funtów miesięcznie, kaucja (...)funtów.

Dowód: - zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia k. 13-14, 47,57

- poświadczony odpis aktu urodzenia k. 11odwrót

- informacja o podatku lokalnym (...) k. 12

- umowa najmu nieruchomości k. 12odrwót

Sąd zważył co następuje:

Powództwo częściowo zasługuje na uwzględnienie.

Podstawą dochodzonego przez powoda M. G. roszczenia jest przepis art. 128k.r.o., zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Uszczegółowienie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci następuje w art. 133§1k.r.o., który stanowi, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Małoletni powód nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, nie posiada on również majątku, z którego mógłby uzyskiwać dochody przeznaczone na koszty jego utrzymania i wychowania. W związku z tym, to na rodzicach spoczywa obowiązek alimentacyjny względem dziecka.

Ustalenie wysokości świadczeń alimentacyjnych następuje w oparciu o kryteria przewidziane w art. 135§1k.r.o., który stanowi, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, zaś zgodnie z § 2 wyżej cytowanego przepisu wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać także w całości lub części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.

Jak wynika ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego powód obecnie ma 16 lat, a zatem jego potrzeby związane z rozwojem fizycznym, intelektualnym czy zainteresowaniami są niewątpliwie wysokie. Małoletni jest bowiem w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Obecnie jest uczniem klasy I liceum o profili strażackim. Sam zakup umundurowania, podręczników szkolnych czy przyborów stanowi znaczny wydatek w jego utrzymaniu. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z zajęciami pozalekcyjnymi, które również są niemałe. Jednakże zdaniem Sądu potrzeby te – przy uwzględnieniu wieku powoda, stanu jego zdrowia, środowiska, w którym żyje, a przede wszystkim przy uwzględnieniu stopy życiowej jego rodziców - kształtują się na poziomie niższym niż podawany przez przedstawicielkę ustawową powoda, a jednocześnie wyższym od wskazywanego przez pozwanego, którego argumentacji na tą okoliczność Sąd nie mógł uwzględnić. Stąd potrzeby powoda winny być pokrywane stosownie do możliwości majątkowych i zarobkowych każdego z rodziców.

Ustalając zatem możliwości majątkowe i zarobkowe przedstawicielki ustawowej powoda stwierdzić należy, że A. K. utrzymuje się z dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości około 2000zł netto miesięcznie. W zeznaniu rocznym PIT-36 za 2013r. wykazała dochód w wysokości 42 744,47zł. Z posiadanych dochodów zapewnia powodowi mieszkanie, opłaca koszty związane z jego utrzymaniem, w których niewątpliwie uczestniczy także mąż przedstawicielki ustawowej. Ponadto swój obowiązek alimentacyjny wobec powoda wypełnia poprzez osobiste staranie o jego utrzymanie i wychowanie oraz zaspokojenie innych niezbędnych potrzeb.

Odnośnie pozwanego zważyć należało, iż jego możliwości zarobkowe i majątkowe kształtują się na poziomie otrzymywanego wynagrodzenia za pracę zawodową w wysokości od 923futnów netto miesięcznie do 1000funtów netto miesięcznie. Dlatego też, zdaniem Sądu, z wynagrodzenia tego winien i może przyczyniać się do zwiększonych kosztów utrzymania powoda uczestnicząc w nich kwotą po 650zł miesięcznie, co stanowi równowartość około 114funtów miesięcznie według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu ogłoszenia wyroku. Niewątpliwie pozwany oprócz powoda ma jeszcze na utrzymaniu syna w wieku 2 lat, jego koszty utrzymania także wymagają odpowiednich nakładów, jednakże w kosztach tych swój udział ma także jego matka. Podnieść przy tym należy, iż na utrzymanie drugiego dziecka otrzymuje w Wielkiej Brytanii zasiłek, co Sądowi wiadomo z urzędu, a co właściwie podnosi w piśmie procesowym z dnia 11.07.2014r., że stanowi on kwotę 400funtów netto miesięcznie. Wskazać również należy, iż pozwany poza dobrowolnie łożonymi alimentami na rzecz powoda w kwocie po 550zł miesięcznie w żaden inny sposób nie uczestniczy w kosztach utrzymania i wychowania powoda, czy to chociażby przez sprawowanie dorywczej opieki w okresie wakacji czy ferii zimowych czy przez zakup rzeczy. Sam fakt, iż matka pozwanego opłaca powodowi abonament za telefon oraz przekazuje mu okazjonalnie prezenty nie stanowi takiej pomocy, aby wpływały na zaspokojenie usprawiedliwionych niezbędnych potrzeb powoda.

W pozostałym zakresie niezależnie od udziału w osobistych staraniach o utrzymanie i wychowanie powoda do bieżących kosztów utrzymania powoda winna się przyczynić również przedstawicielka ustawowa.

Sąd pominął dowód z przesłuchania pozwanego wobec jego niestawiennictwa.

W świetle tych okoliczności w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy na podstawie powołanych na wstępie przepisów Sąd orzekł jak w punkcie I wyroku.

W pozostałej części powództwo oddalono jako wygórowane (pkt II).

Rozstrzygniecie o kosztach wydano w myśl art. 108§1k.p.c. i art. 113 ust. 1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (pkt III).

Rygor natychmiastowej wykonalności w punkcie IV wyroku nadano na podstawie

art. 333§1pkt 1k.p.c.