Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: II AKa 384/04

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 listopada 2004 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący

SSA Helena Kubaty

Sędziowie

SSA Bożena Brewczyńska (spr.)

SSO del. Ryszard Brygier

Protokolant

Magdalena Gierszner

przy udziale Prokuratora Prok. Okręg. (del.) Dariusza Wiory

po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2004 r. sprawy

W. P. c. S. i A., ur. (...) w L.

o odszkodowanie

na skutek apelacji pełnomocnika wnioskodawczyni

od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach

z dnia 18 września 2003 r. sygn. akt. XVI 1Ko 210/98

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Katowicach do ponownego rozpoznania

II AKa 384 / 04

UZASADNIENIE

W wyniku uwzględnienia kasacji wniesionej przez pełnomocnika wnioskodawczyni W. P. Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 17 września 2004 r. uchylił wyrok tut. sądu z dnia 29 stycznia 2004 r. sygn. II Aka 517 / 03 , którym to wyrokiem utrzymano w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 18 września 2003 r. i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach w postępowaniu odwoławczym.

W ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Apelacyjny zważył co następuje:

Dla dokonania pełnej, wszechstronnej i zgodnej z zasadami kpk , oceny dowodów - wyznaczonej treścią art. 7 kpk, koniecznym jest uchylenie wyroku sądu I instancji i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd I instancji winien kierując się wskazówkami zawartymi w uzasadnieniu orzeczenia Sądu Najwyższego, ponownie przeanalizować, opierając się przy tym na zasadach wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego zgromadzone dowody. Winien dostrzec rysujący się w świetle treści zeznań B. C. i M. Z. , a także i brata wnioskodawczyni fakt iż wnioskodawczyni W. P. nie tylko podejmowała zachowania mieszczące się w granicach posłuszeństwa rodzicom , lecz także pełniła funkcję łączniczki i w tym zakresie przeszkolenia udzielił jej oficer AK. Ustalone w tym zakresie fakty winny zostać ocenione przez sąd w sposób wszechstronny i z uwzględnieniem zaleceń SN. Nie mogą też pozostać w oderwaniu od wynikającej z licznych opracowań naukowych i historycznych wiedzy iż to właśnie osoby małoletnie bardzo często w konspiracji wykorzystywane były do pełnienia funkcji łączników. Okoliczność ta winna także znaleźć odzwierciedlenie w rozważaniach sądu orzekającego.

Nadto przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd I instancji zobligowany będzie także do poczynienia ustaleń i rozważań w zakresie okoliczności determinujących wysokość należnego wnioskodawczyni zadośćuczynienia .

Z tych względów zaskarżony wyrok należało uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania sądowi i instancji. Nadto z całą mocą podkreślić należy iż sąd winien dochować reguł koncentracji materiału dowodowego, oraz dążyć do tego by sprawa była rozpoznana na pierwszej rozprawie głównej - bez zbędnych przerw lub odroczeń , a także niedopuszczalnych wielokrotnych zmian sędziego referenta i składu orzekającego jak miało to miejsce w poprzednim rozpoznaniu.