Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 996/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 stycznia 2014 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Ewa Karp

Protokolant: Karolina Nesterewicz

po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2014 roku w Kłodzku

na rozprawie

sprawy z powództwa B. I. N. S. F. I. Z. w G.

przeciwko B. D.

o zapłatę 344 zł

powództwo oddala.

Sygn. akt I C 996/13

UZASADNIENIE

Strona powodowa B. I. N. S. F. I. Z. w G. wniosła pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym przeciwko pozwanej B. D. o zapłatę kwoty 344,00 zł wraz z odsetkami ustawowymi i kosztami postępowania

W uzasadnieniu wskazała, że nabyła od (...) Banku S.A. prawa do przysługującej jej wierzytelność względem pozwanej z tytułu umowy kredytu ratalnego (...).

Referendarz Sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie w dniu 22 marca 2013 r. w sprawie (...) wydał nakaz zapłaty zgodnie z żądaniem pozwu.

Pozwana złożyła sprzeciw od opisanego powyżej nakazu zapłaty, zaskarżyła nakaz w całości i wniosła o oddalenie powództwa w całości. W uzasadnieniu wskazała, że kredyt został przez pozwaną spłacony, a gdyby tak nie było, to Bank wzywałby pozwaną do jego zapłaty w całości, czego jednak nie uczynił. Podniosła, że gdyby nie spłaciła kredytu, to figurowałaby w (...) i nie uzyskałaby po 2005 r. jakiekolwiek kredytu, a jednak uzyskała kredyty w innych bankach i je spłaciła. Pozwana wskazała, że domaganie się spłacenia kredytu po 8 latach od daty jego spłacenia jest niczym nieuzasadnione.

Na rozprawie w dniu 9 stycznia 2014 r. pozwana sprecyzowała sprzeciw, w ten sposób, że wskazała, że spłaciła cały kredyt do 2005 r., a roszczenie jest przedawnione.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

B. M. zawarła w dniu 18 września 2003 r. z (...) Bank S.A. w W. umowę kredytu na zakup towarów nr (...). Ostateczny termin spłaty kredytu został oznaczony na dzień 18 września 2005 r.

Dowód:

umowa kredytu - k. 29 - 31;

(...) Bank S.A. w W. sprzedał 26 kwietnia 2011 roku wierzytelność wobec B. M. na rzecz B. I. N. S. F. I. Z. w G..

Dowód:

wyciąg z umowy sprzedaży wierzytelności - k. 33 - 37.

B. I. N. S. F. I. Z. w G. pismem z dnia 11 lipca 2011 r. zawiadomił B. M. o przelewie i wezwał do zapłaty.

Dowód:

zawiadomienie - k. 40;

informacja o przetwarzaniu danych osobowych - k. 41;

wezwanie do zapłaty - k.42;

zwrotne poświadczenie odbioru - k. 43-44;

B. M. nosi obecnie nazwisko D..

Dowód:

wydruk z bazy PESEL - k. 54;

W tak ustalonym stanie faktycznym, Sąd zważył:

W przedmiotowej sprawie bezsporne jest, że pozwana B. M. /obecnie D. /, zawarła w dniu 16 września 2003 roku z (...) Bankiem S.A. w W. umowę kredytu na zakup towarów nr (...), z ostatecznym terminem spłaty kredytu ustalonym na dzień 18 września 2005 roku.

Przepis art. 513 § 1 k.c. stanowi, że dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie.

Przepis art. 117 § 1 kc stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu zaś §2 w/w przepisu stanowi, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia chyba, że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Zgodnie z przepisem art. 118 k.c.;" jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata".

W przedmiotowej sprawie pozwana skutecznie podniosła zarzut przedawnienia roszczenia, bowiem roszczenie strony powodowej związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2007 r.IV CSK 356/061 termin przedawnienia roszczenia banku wobec osoby niebędącej przedsiębiorcą wynosi trzy lata.

Strona powodowa w żaden sposób nie wykazała, aby jej poprzednik prawny lub sam powód skutecznie przerwali bieg przedawnienia, co w związku z zarzutem pozwanej uzasadnia oddalenie powództwa jako przedawnionego .