Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 1620/13

WYROK ZAOCZNY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia, 26 lutego 2014r.

Sąd Rejonowy w Oleśnicy, Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Ostrowska-Gołąbek

Protokolant Ewelina Grudzień-Wuczkowska

po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2014r. w Oleśnicy sprawy

Przy udziale stron:

powód (...)w L.

pozwany M. J.

o zapłatę

oddala powództwo.

Z./

1. odpis wyroku dor. pełn. strony powodowej i pozwanemu z pouczeniem o środkach zaskarżenia;

2. kal. 14 dni.

26.02.2014r.

Sygn. akt I C 1620/13

UZASADNIENIE

Strona powodowa (...)reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym przeciwko pozwanemu M. J.domagając się zasądzenia kwoty 219,87 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od poszczególnych kwot: 1) 200,00 zł od dnia 02.07.2013 r. do dnia zapłaty,

2) 19,87 zł od dnia 02.07.2013 r. do dnia zapłaty oraz kosztami procesu.

W uzasadnieniu swojego żądania strona powodowa podniosła, iż na podstawie umowy cesji przejęła od firmy (...) + (...) SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w W. prawa do wierzytelności z tytułu wystawionych not obciążeniowych dotyczących niezwrócenia przez pozwanego sprzętu stanowiącego własność Cedenta. W niniejszym postępowaniu strona powodowa dochodzi od pozwanego zapłaty kwoty 219,87 złotych wynikającej z wystawionej noty obciążeniowej .

W dniu 17 września 2013 r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie postanowieniem o sygn. akt VI Nc-e 1784640/13 stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Oleśnicy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 28.09.2012 r. w W.pomiędzy (...)SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w W., a Presco (...)z siedzibą w L. została zawarta umowa sprzedaży wierzytelności. Przedmiotem umowy było przeniesienie przez zbywcę na rzecz nabywcy bezspornych i wymagalnych wierzytelności pieniężnych. Wierzytelności objęte umową określał załącznik nr 1 (wykaz wierzytelności), który stanowił integralną część umowy.

W stosunku do pozwanego został wydany częściowy wykaz wierzytelności

opiewający na kwotę 200,00 złotych odnoszący się do noty obciążeniowej nr

(...) z dnia 10.09.2012 r.

Dowód: umowa sprzedaży wierzytelności z dnia 28.09.2012 r., k-13,

częściowy wykaz wierzytelności, k-27.

(...)z siedzibą w L. zawiadomiła pozwanego o dokonanej cesji wierzytelności na rzecz w/w podmiotu w wysokości 200,00 złotych.

Dowód: zawiadomienie z dnia 28.09.2012 r., k-26.

Sąd zważył co następuje:

Powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie.

W pierwszej kolejności należy podnieść, iż strona powodowa w żaden sposób nie udowodniła, iż pozwanego M. J.łączyła umowa z poprzednikiem prawnym zbywcy wierzytelności - (...)SPÓŁKA AKCYJNA. Do pozwu nie zostały bowiem dołączone dokumenty potwierdzające istnienie zobowiązania pozwanego w stosunku do tegoż podmiotu, świadczące o istnieniu zaległości w kwocie wskazanej niniejszym pozwem. Strona powodowa powinna okoliczność tę udowodnić zgodnie z treścią art.6 k.c. Niezależnie od powyższego zauważyć należy, iż strona powodowa nie wykazała stosowymi dokumentami z jakiego tytułu występowało zadłużenie pozwanego względem (...), podając, iż żądana kwota wynikała z niewywiązania się z obowiązku zwrotu sprzętu stanowiącego własność Cedenta. Strona powodowa jako dowód potwierdzający istnienie zobowiązania pozwanego, jego wysokości i terminu spełnienia świadczenia przedłożyła częściowy wykaz wierzytelności, w którym wskazała, iż należności M. J.wynikają z noty obciążeniowej nr (...)z dnia 10.09.2012 r. W tych okolicznościach uznać należało, iż dowodem istnienia zobowiązania pozwanego względem nabywcy nie może być częściowy wykaz wierzytelności. Zgodnie z art. 6 k.c. to na stronie powodowej ciążył obowiązek wykazania wszystkich elementów niezbędnych do poczynienia ustaleń pozwalających na uwzględnienie pozwu. Dołączone do pozwu dokumenty potwierdzały jedynie sam fakt zawarcia umowy cesji pomiędzy stroną powodową, a osobą trzecią, przy czym brak jest odniesienia do pierwotnej umowy łączącej pozwanego z jego wierzycielem.

Wobec powyższego Sąd mając na uwadze niewykazanie istnienia zobowiązania pozwanego względem strony powodowej oddalił powództwo w całości.