Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 716/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

27 maja 2015 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Sławomir Górny

Protokolant: staż. Sylwia Kulawiecka

po rozpoznaniu na rozprawie

27 maja 2015 roku w Sieradzu

odwołania T. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z 21 maja 2014 r. Nr (...)

w sprawie T. G.

z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o emeryturę górniczą

1.Zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje T. G. prawo do emerytury górniczej od 1 lutego 2014 roku.

2.Ustala, że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do emerytury.

3.Zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. na rzecz T. G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt IV U 716/14

UZASADNIENIE

Decyzją z 21.05.2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z., odmówił T. G. prawa do emerytury górniczej podnosząc, że ubezpieczony udokumentował na dzień 5.02.2014r. 3 lata, 9 miesięcy i 23 dni pracy górniczej, łącznie z okresami pracy równorzędnej do pracy górniczej, w tym 5 lat 6 miesięcy i 7 dni pracy górniczej.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik strony ustanowiony w sprawie wniósł o zmianę w/w decyzji i przyznanie T. G. prawa do emerytury górniczej, wnosząc o doliczenie do okresu pracy górniczej okresu od 01.03.1992 – 16.11.2006 oraz od 17.11.2006 do nadal.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, argumentując, że odnośnie pierwszego okresu zatrudnienia, stanowisko kierowcy ciągnika nie figuruje w załączniku Nr 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23.12.1994r., natomiast odnośnie okresu od 17.11.2006r.na stanowisku operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce, ponieważ od 17.11.2006r., w/w wykonywał takie same czynności co przed zmianą nazewnictwa stanowisk.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

T. G., urodzony (...), nienależący do OFE.

W okresie od 01.03.1992 – 16.11.2006, T. G. był zaszeregowany na stanowisku kierowcy ciągnika, a od 17.11.2006 do nadal, jako operator sprzętu pomocniczego i technologicznego w Kopalni (...) S.A. w R., późniejsza nazwa zakładu to (...)w R..

Praca odbywała się stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

W powyżej wskazanych okresach zatrudnienia T. G. wykonywał i wykonuje w oddziale (...)prace sprzętowe na rzecz oddziałów górniczych kopalni, a jego praca jest i była związana wyłącznie z obsługą wkopu i zwałowiska. W/w obsługiwał i obsługuje ciągnik terenowyU. (...).

W dniu 27.06.2007r. Komisja Weryfikacyjna ustaliła, że odwołujący pomimo posiadania angaży na stanowiskach: kierowcy ciągnika w okresie od 01.03.1992 - 16.11.2006 oraz operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce od 17.11.2006r. do nadal, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy faktycznie wykonywał pracę na odkrywce, która swoim charakterem odpowiadała pracy na stanowisku operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce (Rozporządzenie MPiPS z dnia 23.12.1994r. Załącznik nr 2 poz. 22).

Odkrywka stanowi dużą powierzchnię. Wkop jest to teren odkrywki, to inaczej poziomy robocze maszyn podstawowych. Wkop ma ok. 30m głębokości. Ciągnik, który obsługuje wnioskodawca, służy do dociągania sprzętu na stanowisko pracy np. gazu, agregatu. Oddział Odwodnienia zajmuje się budową kolektorów, odpompowywaniem wody z wkopów. Poleceni wydaje Sztygar Oddziału Odwodnienia. Dojazd do wkopu - np. 2 półki w dół zajmuje ok. pół godziny. Na miejscu trzeba np. rozciągnąć rury, podłączać pompy i wykonywać prace tak, aby wkop nie został zalany wodą. Praca jest świadczona tam gdzie pracują koparki wielonaczyniowe. Jest jedna koparka od nakładu, a węglowych jest kilka. W-ca pracował m.in. przy budowie kolektorów, rozciąganiu rur, dowożeniu gazów technicznych, dekli, odwodnieniu, usprawnianiu działania pomp, udrożnianiu rowów, aby maszyny mogły dojeżdżać na dane miejsce. Praca w-cy jest pomocna do pracy koparek wielonaczyniowych. Koparka zbiera dany poziom roboczy. Odwołujący otrzymywał dodatek za pracę na odkrywce (zeznania świadków D. T., P. Z., M. T., H. N., G. B., zeznania wnioskodawcy, zawarte na nagraniu CD – 00:05:46 – 00:38:59, 00:03:18 – 00:37:52 k. 43, 82, zarządzenie nr (...)i (...)/akta sprawy; akta osobowe; pismo z 22.04.2014r. k. 41, z dnia 28.04.2014r. k. 36 - 37/akta ZUS).

W dniu 11.02.2014r., T. G. złożył w ZUS wniosek o emeryturę górniczą (wniosek/akta ZUS).

Po rozpoznaniu wniosku zaliczono do ogólnego stażu 28 lat składkowych, w tym 3 lata, 9 miesięcy i 23 dni pracy górniczej od 08.04.1988 – 29.02.1992 ( k. 44/akta ZUS).

Decyzją z 21.05.2014r., organ rentowy odmówił T. G. prawa do emerytury górniczej ( decyzja k. 45/akta ZUS).

Powyższy stan faktyczny sąd ustalił na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie i w postępowaniu przed organem rentowym. W poczet materiału dowodowego Sąd przyjął także akta osobowe w-cy z okresu zatrudnienia w (...). Okoliczności dotyczące charakteru pracy odwołującego w spornych okresach, Sąd poczynił w oparciu o zeznania świadków: D. T., P. Z., M. T., H. N., G. B., zeznania strony. Zdaniem Sądu zeznania te są spójne logiczne i nie zawierają sprzeczności. Brak podstaw by odmówić im waloru dowodowego. W świetle powyższych zeznań nie budzi żadnych wątpliwości, że praca T. G. w okresie od 01.03.1992 – 16.11.2006 oraz od 17.11.2006 do nadal, pomimo posiadania różnych angaży, praca odwołującego polegała i polega na wykonywaniu pracy górniczej, tj. operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce, która jest zgodna z zapisem załącznika nr 2 Rozporządzenia MPiPS z dnia 23.12.1994r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej (…), uprawniającej do przyznania emerytury górniczej odwołujący.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie T. G. jest zasadne.

Zgodnie z treścią art. 50a ust. l ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013r., poz. 1440 ze zm.), górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

ukończył 55 lat życia,

ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. l,

nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie z ust. 2 cyt. art. 50a, wiek emerytalny wymagany od pracowników: mężczyzn mających co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Jak wynika z treści art. 50 b cyt. ustawy, przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi w rozumieniu ustawy, z tym że okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą uwzględnia się, jeżeli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Przepis art. 50c ust. l pkt 4 ustawy określa, jakie zatrudnienie uważa się za pracę górniczą. I tak, za pracę górniczą uważa się zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych, a także w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki i ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.

Zgodnie z §2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23.12.1994r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy (…) (Dz. U. z 1995, Nr 2 poz. 8 ze zm.), za pracę górniczą w kopalniach węgla brunatnego uważa się okresy zatrudnienia na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia. Wg zał. nr 2 do cyt rozporządzenia, pod poz. 22 wymienia się stanowisko operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce.

Spornym w sprawie był staż pracy górniczej odwołującego, który został przez ZUS uwzględniony w wymiarze 3 lat, 9 miesięcy i 23 dni. Postępowanie dowodowe, w tym niekwestionowane zeznania świadków D. T., P. Z., M. T., H. N., G. B. wykazały, że wnioskodawca legitymuje się stażem pracy górniczej, skutkującym nabyciem prawa do emerytury górniczej, bowiem w spornych okresach, niezaliczonych przez ZUS, wykonywał on pracę górniczą jako operator sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce. Była to praca, która odbywała się we wkopie, w pełnym wymiarze czasu pracy i stale.

Tutejszy Sąd w pełni przyłącza się do stanowiska wyrażonego w uzasadnieniu wyroku SN z dnia 25.03.1998r., że o uznaniu pracy za pracę górniczą decydują obowiązki wykonywane faktycznie przez pracownika, a nie treść umowy o pracę (por. wyrok SN z 25.03.1998r., II UKN 570/97).

Zgodnie z treścią art. 118 ust. 1 i 1 a cyt. ustawy, organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczeń (…) po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Organ odwoławczy wydając orzeczenie, stwierdza odpowiedzialność organu rentowego.

W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie na etapie postępowania przed ZUS, nie było możliwe ustalenie przesłanki stażu pracy górniczej, co zostało dopiero wykazane w toku postępowania odwoławczego, na podstawie zeznań świadków D. T., P. Z., M. T., H. N., G. B. i zeznań wnioskodawcy.

Z przytoczonych wyżej powodów, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14§2k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał T. G. prawo do emerytury górniczej od dnia 1.02.2014r. (pkt 1 wyroku), ustalając jednocześnie, że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (pkt. 2 wyroku).

W oparciu o treść art. 98 § 1 k.p.c., § 12 ust. 2 w zw. z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokatów (…) (Dz. U Nr 163, poz. 1348 ze zm.) orzeczono o kosztach zastępstwa procesowego.