Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I C 1075/14 upr.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 stycznia 2015 roku

Sąd Rejonowy w Brzegu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Marta Pisarska

Protokolant:

st. sekr. sądowy Anna Krysiuk

po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2015 roku w Brzegu

sprawy z powództwa (...)we W.

przeciwko K. L.

o zapłatę

powództwo oddala.

UZASADNIENIE

P. N. S. (...)z siedzibą we W. wniósł o zasądzenie od pozwanego K. L. kwoty 2358,30 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 14.12.2012 r. do dnia zapłaty. Podniósł, iż nabył od pierwotnego wierzyciela (...)wierzytelność w stosunku do pozwanego, a wynikającą z umowy bankowej. Wskazał, iż na dochodzoną kwotę składa się należność główna w wysokości 968,95zł, skapitalizowane odsetki w wysokości 1389,35 zł.

Sąd Rejonowy w Lublinie nakazem zapłaty z dnia 20.12.2012 r. uwzględnił w całości powództwo.

Pozwany złożył sprzeciw od nakazu zapłaty podnosząc, iż umowa bankowa została sfałszowana, ponieważ on nigdy nie składał popisu pod umową.

Sąd ustalił w sprawie następujący stan faktyczny:

W dniu 30.08.2002 r. zostawała zwarta umowa bankowa z (...)przez osobę podającą za pozwanego K. L.. Bliżej nieustalona osoba posłużyła się dowodem osobistymi pozwanego i zaciągnęła pożyczkę od banku, składając pod umową sfałszowany podpis.

Dowód: Postanowienie o umorzeniu dochodzenia k. 19-20

W dniu 09.05.2007 r. (...)zawarła ze spółka (...) S.A. umowę cesji wierzytelności. Następnie spółka (...) S.A. w dniu 08.05.2012 r scedowała wierzytelności na rzecz (...) S.a. (...) z siedzibą w L.W dniu 25.05.2012 r. powód zawarł z (...) S.a. (...) z siedzibą w L.umowę przelewu wierzytelności .

Dowód:

Umowa o sprzedaży wierzytelności powoda z (...) S.a. (...) k. 59-60

Umowa o sprzedaży wierzytelności (...) S.A. z (...) S.a. (...) k. 61-62

Umowa o sprzedaży wierzytelności (...)z (...) S.A. k. 63-64

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 6 kc. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Powód nie udowodnił swojego roszczenia. Przede wszystkim powód nie wykazał legitymacji biernej pozwanego. Pozwany w sprzeciwie od nakazu zapłaty zarzucił, że nie zaciągnął zobowiązania, które było podstawą dochodzoną pozwem. Okoliczność tę udowodnił postanowieniem o umorzeniu dochodzenia. Wynika z niego, że umowa bankowa, na podstawie której rzekomo miał zaciągnąć od banku pożyczkę, została podpisana przez osobę trzecią. Z treści postanowienia wynika wprost, że bliżej nieustalona osoba posłużyła się zgubionym przez pozwanego dowodem osobistym i legitymując się nim zaciągnęła zobowiązanie finansowe. Nadto z treści postanowienia wynika, że badania grafologiczne wykluczyły, aby pozwany podpisał umowę. Nadto powód nie wykazał, że był następcą prawnym (...). Powód przestawił jedynie umowy cesji wierzytelności zawierane między poszczególnymi podmiotami, jednakże nie wynika z nich aby wierzytelność wynikająca z umowy bankowej z dnia 30.08.2002 r. była przedmiotem obrotu.

Mając więc na uwadze powyższe, Sąd oddalił powództwo.