Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IIK 440/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 maja 2015 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSR Maciej Szota

Protokolant: Dawid Broniszewski

w obecności Prokuratora - asesora J. S.

po rozpoznaniu dnia 08 stycznia 2015 roku, 24 lutego 2015 roku, 31 marca 2015 roku, 12 maja 2015 roku sprawy karnej

Z. K. (1)

urodzonego (...) w W.

syna K. i W. z domu C.

oskarżonego o to, że:

w dniu 04 maja 2014 roku w W., woj. (...), dokonał uszkodzenia ciała M. K. (1) w ten sposób, że najpierw popchnął pokrzywdzonego na ścianę, wskutek czego pokrzywdzony uderzył o ścianę pokoju prawą częścią ciała i upadł na podłogę, w wyniku czego doznał obrażeń ciała w postaci złamania przezkrętarzowego szyjki kości udowej prawej, naruszających czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

to jest o czyn z art. 157 § 1 kk

I.  Z. K. (1) uniewinnia od zarzucanego czynu opisanego w części wstępnej wyroku, wydatki w sprawie zaliczając na rachunek Skarbu Państwa.

II.  Zasądza od Skarbu Państwa na rzecz Z. K. (1) kwotę 756,00 zł tytułem zwrotu kosztów ustanowionego w sprawie obrońcy.

UZASADNIENIE

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. K. (1) jest osobą często spożywającą alkohol, w miesiącu 10-12 razy spożywał alkohol w towarzystwie (...). W dniu 4 maja 2014 w W. był festyn. , M. K. (1) spożywał alkohol w towarzystwie (...), wypił 6-7 piw, był pod silnym wpływem alkoholu, około godziny 19.30 wrócił do domu, był pijany i nie potrafił trafić kluczem do drzwi.

Dowód: zeznania S. Ż.

P. M.

W swoim pokoju M. K. (1) przewrócił się na podłogę, w wyniku upadku doszło do złamania szyjki kości udowej, M. K. (1) położył się do łóżka. Około godziny 16 dnia 5 maja 2014 roku brat Z. K. (1) przyszedł do pokoju M., dowiedział się, że brat doznał urazu nogi, wezwał pogotowie i poprosi żonę, by przygotowała brata do transportu.

Dowód: wyjaśnienia Z. K. (1)

zeznania E. K.

Na miejsc przyjechał zespół karetki w składzie (...), P. Ł. zabrał wywiad, uzyskał informację, że pokrzywdzony wracając do domu pod wpływem alkoholu upadł i takie informacje zamieścił w karcie.

W karcie medycznych czynności ratunkowych zespołu pogotowia zapisano, że pokrzywdzony wracając do domu pod wpływem alkoholu upadł, doszedł do łóżka i położył się. Gdyby pokrzywdzony podał, ze został pobity, zapis w dokumentacji były inny, wywiad jest zbierany każdorazowo od pacjenta

Dowód: karta medycznych czynności ratunkowych k. 142

zeznania J. C.

P. Ł. (2)

Przy przyjęciu na Szpitalny Oddział Ratunkowy w P. Z. M. K. (1) był badany przez E. H.. W dokumentacji zapisano, że przyczyną urazu był nieokreślony upadek. Lekarka zebrał wywiad od pacjenta, gdyby podał, że został popchnięty, zapis w dokumentacji były inny.

Dowód: zeznania E. H.

Historia choroby (...) P. k. 87

M. K. (1) został przyjęty na oddział ortopedyczny, przyjmował go lekarz P. J., w dokumentacji zapisano, że do urazu doszło w wyniku upadku w domu w dniu wczorajszym. Gdyby pacjent podał, że został pobity zapis były inny.

Dowód: zeznania P. J.

Historia choroby oddziału chirurgii urazowo-ortopodycznej k. 88

Z. K. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że nie popchnął brata a M. K. (1) sam się przewrócił w mieszkaniu pod wpływem alkoholu.

Dowód: wyjaśnienia Z. K. (1)

Sąd zważył, co następuje

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie dostarczył danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Z. K. (1).

Jedynym bezpośrednim dowodem w sprawie są zeznania pokrzywdzonego M. K. (1), bowiem do zdarzenia miało dojść w mieszkaniu zajmowanym wspólnie przez oskarżonego i pokrzywdzonego, dlatego zeznania pokrzywdzonego musza być poddane szczegółowej i krytycznej ocenie oraz skonfrontowane z innymi dowodami i nie może być żadnych wątpliwości, że relacja pokrzywdzonego jest prawdziwa.

Z relacji pokrzywdzonego wynika, że do złamania szyjki kości udowej doszło w wyniku popchnięcia go przez brata i utraty równowagi, co skutkowało upadkiem na podłoże. Zważywszy, że nie ciele pokrzywdzonego nie stwierdzono żadnych obrażeń wskazujących na stosowanie przemocy a do złamania szyjki kości udowej może dojść w wyniku przypadkowego upadku bez udziału osób trzecich, dla oceny zeznań pokrzywdzonego szczególne znaczenia ma dokumentacja medyczna potwierdzająca treść zebranego od pokrzywdzonego wywiadu oraz zeznania członków zespołu karetki pogotowia oraz zeznania lekarzy zbierających wywiad w (...) P. oraz na oddziale ortopedycznym.

W swoich zeznaniach pokrzywdzony podał, że zespól karetki pogotowia nie pytał się co się stało, wywiadu nie zbierali również lekarze na izbie przyjęć i na oddziale ortopedycznym.( z pogotowia do pokoju weszły dwie osoby to był lekarz czy pielęgniarz. Oni nie pytali się mnie , co się stało … jak mnie przywieźli to lekarz nie pytał się, co się stało….. nikt ze mną nie rozmawiał, jak mnie przywieźli na drugi odział k. 63 v) Takie stwierdzenia świadka budzą w ocenie Sądu poważne wątpliwości , bowiem do kanonu postępowania medycznego należy zebranie wywiadu i ustalenie przyczyn urazu i uzyskane informacje zamieszczane są w dokumentacji medycznej. Potwierdził to świadek J. C. z zespołu karetki, która transportowała pokrzywdzonego do szpitala, który zeznał, że podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z osobą chorą, zawsze są pytania, w jakich okolicznościach doszło do wypadku i jeżeli pojawiają się informacje, że pacjent został pobity, to jest to zamieszczone w dokumentacji medycznej a w karcie medycznych czynności ratunkowych ( k. 142) znajduje się zapis, że pacjent wracał do domu pod wpływem alkoholu i upadł . Okoliczności te potwierdził drugi członek załogi P. Ł. (2), który zeznał, że każdorazowo zbiera wywiad i pyta o okoliczności zdarzenia.

Świadek E. H. , lekarz z (...) P. również wskazała, że każdorazowo zbiera wywiad, pyta się w jaki sposób doszło do urazu i po uzyskaniu informacji zostało wpisane w dokumentacji, że pacjent upadł w ( k. 86-88) a gdyby pacjent podał, że został popchnięty, zamieszczono by inną informację.

Takie same są zeznania P. J., który sporządzał dokumentację na oddziale ortopedycznym , gdzie zmieszczono informację, że pacjent upadł w domu( K. 88) a gdyby pacjent podał, że został popchnięty, to zamieszczono by inny zapis.

Dokonując oceny nie budzących żadnych wątpliwości do autentyczności dokumentów medycznych oraz zeznań ratowników i lekarzy, którzy kontaktowali się z pokrzywdzonym bezpośrednio po zdarzeniu można jednoznacznie ustalić, że trzykrotnie był od pokrzywdzonego zbierany wywiad i pokrzywdzony za każdym razem podała, że upadł i ani razu nie podał, że został popchnięty przez brata. W tej sytuacji nie ma żadnych racjonalnych powodów, by uznać za wiarygodną wersję pokrzywdzonego, że został popchnięty przez brata i jest wysoce prawdopodobne, że wersja ta pojawiła się następnego dnia , gdy M. K. (1) odwiedziły siostry silnie skonfliktowane z bratem Z., które postanowiły wykorzystać tą sytuację .

Wynikająca z dokumentacji medycznej wersja, że do urazu doszło w wyniku upadku na podłoże pod wpływem alkoholu potwierdzają pośrednio zeznania S. Ż. i P. M., z których wynika, że M. K. (1) w dniu 4 maja 2014 roku znajdował się pod silnym wpływem alkoholu.

Również wyjaśnienia Z. K. (1), który zaprzeczył, że popchnął brata powodując jego upadek oraz zeznania E. K., która rozmawiał z pokrzywdzonym przed przyjazdem karetki wskazują, że do uszkodzenia szyjki kości udowej doszło w wyniku przypadkowego upadku na podłoże.

Zdaniem Sądu nie można dać wiary zeznaniom R. G., H. H. i Z. S., które zeznały, że M. K. poinformował je, iż został popchnięty przez brata oraz że pokrzywdzony powiedział o tym lekarzowi, bowiem lekarz P. J. nie pamiętał pacjenta M. K. (1) i swoje zeznania opierał na dokumentacji medycznej, w której zapisano, iż do uszkodzenia nogi doszło w wyniku upadku.

W ocenie Sądu zgromadzone w sprawie dowodowy nie dają możliwości ustalenia, że Z. K. (1) popchnął M. K. (1) powodując jego upadek, czego skutkiem było złamanie szyjki kości udowej. Pokrzywdzony w trakcie wywiadu zbieranego przez pracowników pogotowie ratunkowego, lekarza przyjmującego go na (...) oraz na oddziale ortopedii podał, że przewrócił się na podłoże, nie wskazywał na udział w tym zdarzeniu brata, w szczególności nie podał, że brat go popchnął, do urazu mogło dojść w wyniku upadku spowodowanego wpływem alkoholu, oskarżony Z. K. nie przyznał się do takiego działania a nie potwierdza takiej wersji również żona oskarżonego E.. Zważywszy na wskazane okoliczności konieczne jest wydanie wyroku uniewinniającego, bowiem zebrane w sprawie dowody wskazują , że do uszkodzenia kości szyki udowej doszło w wyniku utarty równowagi przez M. K. (1) bez udziału osób trzecich.

Uniewinniając oskarżonego Sąd zasądził na jego rzecz koszty ustanowienia w sprawie obrońcy i zaliczył wydatki na rachunek Skarbu Państwa.