Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1532/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 maja 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO Tomasz Tatarczyk (spr.)

Sędzia SO Lucyna Morys - Magiera

SR (del.) Roman Troll

Protokolant Marzena Makoś

po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2015 r. w Gliwicach

na rozprawie

sprawy z powództwa H. P. i A. Z.

przeciwko E. J. (1), B. G., J. J. (1), E. J. (2), D. J. i N. J.

o rozwiązanie stosunku najmu i eksmisję

na skutek apelacji powódek

od wyroku Sądu Rejonowego w Zabrzu

z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt I C 251/11

oddala apelację.

SSR (del.) Roman Troll SSO Tomasz Tatarczyk SSO Lucyna Morys - Magiera

Sygn. akt III Ca 1532/14

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 28 maja 2014r. Sad Rejonowy oddalił powództwo, którym powódki dochodziły rozwiązania umowy najmu lokalu mieszkalnego numer (...) położonego w budynku przy ulicy (...). de G.’a 100 w Z. zawartej przez pozwaną E. J. (1) z Gminą Z. i nakazania pozwanym opróżnienia tego lokalu, obciążył powódki obowiązkiem zwrotu wydatków w kwocie 115,10 zł wyłożonych tymczasowo przez Skarb Państwa. Dokonał Sąd ustaleń faktycznych o treści przytoczonej w pisemnych motywach orzeczenia. Oddalając powództwo nie stwierdził aby zachowanie pozwanych wyczerpało przesłanki z art. 13 ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Przeciwko uwzględnieniu żądania eksmisji w stosunku do pozwanego B. G. przemawiała ponadto, w ocenie Sądu, ta okoliczność, że lokal objęty żądaniem zajmował on na zasadzie umowy użyczenia, której rozwiązania powódki nie domagały się.

W apelacji powódki w oparciu o zarzuty naruszenia prawa materialnego i procesowego domagały się zmiany wyroku przez uwzględnienie powództwa oraz zasądzenia od pozwanych kosztów postępowania w obu instancjach.

Na rozprawie apelacyjnej w dniu 13 maja 2015r. powódki działając przez pełnomocnika wywiodły, że pozwani w dniu 30 kwietnia 2015r. wyprowadzili się dobrowolnie z lokalu mieszkalnego objętego żądaniem pozwu i lokal ten został zajęty przez inne osoby.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Wobec oświadczenia pełnomocnika powódek, że pozwani wyprowadzili się z lokalu objętego żądaniem pozwu, stało się zbędne uzupełnienie materiału dowodowego w postępowaniu apelacyjnym. Przeprowadzenie uzupełniającego postępowania dowodowego zarządził Sąd Odwoławczy w celu ustalenia, czy wystąpiły przesłanki określone w art. 13 ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego uzasadniające rozwiązanie umowy najmu i nakazanie opróżnienia lokalu.

Żądanie rozwiązania umowy najmu i nakazania pozwanym opróżnienia lokalu nie mogło być uwzględnione, niezależnie od wyników dalszego postępowania dowodowego, skoro pozwani, co jest bezsporne, opuścili lokal objęty tym żądaniem i – o czym należy wnosić z faktu zajęcia lokalu przez inne osoby – ustał stosunek prawny, uprawniający pozwanych do używania lokalu.

Dlatego oddaleniu podlegała apelacja, w której powódki domagały się zmiany wyroku Sądu Rejonowego przez rozwiązanie umowy najmu i nakazanie pozwanym opróżnienia lokalu.

Wobec podtrzymania przez powódki żądania rozwiązania najmu i nakazania eksmisji pozwanych, mimo iż opuścili oni definitywnie lokal objęty żądaniem, o wniosku powódek w przedmiocie zwrotu kosztów procesu rozstrzygnąć należało w oparciu o art. 98 § 1 k.p.c.

Stosownie do tego przepisu, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.

Ponieważ brak jest podstaw do uznania pozwanych za stronę przegrywającą, oddaleniu ulec musiał zawarty w apelacji i podtrzymany na rozprawie apelacyjnej wniosek powódek o zasądzenie od pozwanych kosztów postępowania.

Z przytoczonych względów Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji wyroku na podstawie art. 385 k.p.c.