Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 148/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 lipca 2015 roku

Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSR Sławomir Dudek

Protokolant:

stażysta Ewelina Hrynczyszyn

po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim

na rozprawie

sprawy z odwołania: Ł. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T.

o świadczenie rehabilitacyjne

na skutek odwołania: Ł. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T.

z dnia 9 marca 2015 roku, sygn. (...) (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje Ł. M. prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 5 (pięciu) miesięcy począwszy od dnia 6 marca 2015 roku.

IV U 148/15 U Z A S A D N I E N I E

ZUS Oddział w T. (...). decyzją z dnia 9.III.15r. odmówił Ł. M. prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 4.III.15r. orzekła, ze stan zdrowia nie uzasadnia przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Dlatego została wydana decyzja odmowna.

Od decyzji tej odwołał się Ł. M. podnosząc, że decyzja jest dla niego krzywdząca, nadal odczuwa bóle pleców, co uniemożliwia mu sprawne poruszanie się, schylanie i podnoszenie ciężarów.

ZUS nie uznał odwołania i wniósł o jego oddalenie.

Sąd ustalił i zważył, co następuje :

Ł. M. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 5.IX.14r. do 5.III.15r. wykorzystując pełny 182-dniowy okres zasiłkowy. Wnioskodawca cierpi na pjm L5-S1, oraz zespół bólowy kręgosłupa ls objawowy o charakterze rwy kulszowej obustronnej z przewagą objawów po stronie lewej. To powoduje, że jest nadal niezdolny do pracy. Dalsze leczenie jednak spowoduje, że odzyska zdolność do pracy.

Wnioskodawca skarży się na bóle kręgosłupa, a skargi te potwierdzają zmiany w obrazie kręgosłupa stwierdzone w badaniu neuroobrazowym. Dokumentacja medyczna, badania ubezpieczonego potwierdzają zasadność jego skarg na bóle kręgosłupa. Te badania, wykonane rtg i nmr kręgosłupa potwierdzają zniesienie lordozy lędźwiowej, zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążka m-k L5-S1. Tylno-boczna lewa wypuklina krążka m-kL5-S1 modelująca worek oponowy, ze zwężeniem lewego otworu m-k po stronie lewej, w kontakcie z korzeniem nerwu rdzeniowego po tej stronie.

Te nieprawidłowości zostały stwierdzone obiektywnym badaniem nmr, a ich skutkiem jest zespół bólowy kręgosłupa objawowy o charakterze rwy kulszowej obustronnej. A to powoduje konieczność dalszego leczenia prze okres 5 miesięcy (dowód : opinia biegłej neurolog A. P. k-10-12).

Sąd uznał, że opinia biegłej neurolog jest prawidłowa, wykonana przez specjalistę z tej dziedziny medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń, na jakie cierpi powód. Biegła w opinii swej oparła się nie tylko na własnym badaniu powoda, ale również na wynikach badań rtg i nmr, jakie zostały u powoda przeprowadzone. A badania te potwierdzały istnienie pjm L5-S1.

Z tych względów Sąd przyjął, że Ł. M. jest nadal niezdolny do pracy, ale rokuje odzyskaniem zdolności do pracy.

A wobec powyższego spełnione sa przesłanki z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25.VI.99r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz. U. 2014.159), których występowanie warunkuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Dlatego należało przyjąć, że decyzja organu rentowego była sprzeczna z w/w przepisem. A wobec powyższego należało zmienić decyzję i przyznać Ł. M. prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 5 miesięcy po dacie zakończenia zasiłku chorobowego (po 5.III.15r.) (art.477 14§2 kpc).