Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV P 483/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 sierpnia 2015r.

Sąd Rejonowy Sąd Pracy w Z.

w składzie:

Przewodniczący: SSR Agata Leks – Wątroba

Ławnicy:

Protokolant: Renata Puchała

po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2015r. w Zawierciu

sprawy z powództwa S. A.

przeciwko P. (...) P. (...) w Z.

o ustalenie

Oddala powództwo.

Sygn. akt IV P 483/15

UZASADNIENIE

Powódka S. A. złożyła pozew przeciwko pozwanej P. (...) P. (...)P. (...) w Z. o ustalenie, iż odwołanie jej z urlopu dla poratowania zdrowia było bezskuteczne.

W uzasadnieniu pozwu powódka podniosła, iż pozwana odwołała ją z urlopu dla poratowania zdrowia z powodu udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej i zdaniem powódki nie jest to przesłanką do odwołania , gdyż pracę tę wykonywała społecznie.

W związku z powyższym, według powódki, jej roszczenie jest w pełni zasadne.

Pozwana P. (...) P. (...) w Z. wniosła o oddalenie powództwa.

W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew pozwana podniosła, iż działania powódki, w trakcie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nie były czynnościami jednorazowymi, ani pracą społeczną, ale pracą zaplanowaną i zorganizowaną.

Zdaniem pozwanej zaistniały przesłanki z przepisu art. 73 § 7 Karty Nauczyciela o odwołaniu powódki z urlopu dla poratowania zdrowia. W związku z powyższym, zdaniem pozwanej, roszczenie powódki jest w pełni bezzasadne.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powódka S. A. od dnia 13 grudnia 2013r. pełniła obowiązki psychologa na podstawie mianowania w pozwanej P. (...) P. (...)P. (...) w Z.. W dniu 10 września 2014r. powódka jadąc do pracy miała wypadek samochodowy. Po spisaniu protokołu udała się do pracy. Jednak w pracy zaczęła odczuwać bóle głowy, więc udała się na pogotowie. Od tego dnia powódka przebywała na zwolnieniu lekarskim. Przyczyną zwolnienia było naruszenie kręgów odcinka szyjnego. Przez okres pół roku powódka była pod kontrolą lekarza chirurga, obecnie leczy się nadal u neurologa. Powódka nadal odczuwa silne bóle głowy i spięcia szyi. W grudniu 2014r. zmarł brat powódki, co również wpłynęło na jej stan zdrowia. Będąc na spotkaniu wigilijnym w grudniu 2014r. w pozwanej poradni powódka mówiła, że jej stan zdrowia nie polepszył się. Pani dyrektor pozwanej poradni poinformowała powódkę jakie ma możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

Lekarz ortopeda wypisał powódce zaświadczenie o potrzebie udzielenia jej urlopu dla poratowania zdrowia.

W dniu 12 marca 2015r. pozwana udzieliła powódce urlopu dla poratowania zdrowia na okres jednego roku.

W kwietniu 2015r. zaproponowano powódce pracę w obwodowej komisji wyborczej. Pierwsze spotkanie odnośnie prac komisji odbyło się u burmistrza pod koniec kwietnia 2015r. Później powódka odbyła jeszcze szkolenie w Urzędzie Miejskim wraz ze swoim zastępcą, a następnie przeszkoliła członków komisji obwodowej. W dniu 9 maja 2015r. nastąpiło przeliczenie kart wyborczych i przewiezienie ich do szkoły. Następnego dnia odbyły się wybory.

W dniu 13 maja 2015r. powódka otrzymała od pani dyrektor pozwanej poradni odwołanie z urlopu dla poratowania zdrowia.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o akta osobowe powódki oraz zeznania stron (k. 33 – odwrót, k. 34, k. 34 – odwrót). Stan faktyczny nie był sporny między stronami. Sporne natomiast było czy zaistniała przesłanka do odwołania powódki z urlopu dla poratowania zdrowia.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 73 § 7 Karty Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może m.in. podjąć żadnej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że nauczyciel podjął taką działalność, dyrektor ma obowiązek odwołać nauczyciela z urlopu.

Praca powódki w obwodowej komisji wyborczej i pełnienie funkcji Przewodniczącej obwodowej komisji wyborczej Nr 2 w O. stanowiło szereg zaplanowanych i zorganizowanych, już po udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia, czynności. Powódka zgłosiła swoją kandydaturę i w dniu 20 kwietnia 2015r. Zarządzeniem Nr (...) Burmistrza Miasta i Gminy O. została powołana na członka komisji wyborczej. Następnie w sposób zaplanowany i zorganizowany w okresie od dnia 20 kwietnia 2015r. do dnia 10 maja 2015r. powódka zrealizowała szereg prac związanych z pełnioną funkcją przewodniczącej, za co otrzymała kwotę w wysokości 200zł.

W dniu 19 maja 2015r. Zarządzeniem Nr (...) Burmistrz Miasta i Gminy O. odwołał powódkę z pełnienia funkcji Przewodniczącej obwodowej komisji wyborczej Nr 2 w O..

Zgodnie z Orzeczeniem Lekarskim nr (...) z dnia 11 marca 2015r. wystawionego przez chirurga ortopedę – traumatologa, urlop dla poratowania zdrowia został udzielony powódce w związku z faktem, że powódka nie może pracować w wymiarze 4 godzin dziennie w pozwanej poradni.

Powódka jako Przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej pracowała przez szereg dni w wymiarze nawet do kilkunastu godzin na dobę, w pełni wywiązując się ze swoich obowiązków, co potwierdza pismo Burmistrza Miasta i Gminy O. z dnia 1 czerwca 2015r.

Podjęcie przez nauczyciela pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.

Członkom obwodowych komisji wyborczych w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy do 5 dni, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia, a ponadto:

- diety i zwrot kosztów podróży i noclegów;

- zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.

Członkowie komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni. Tak więc członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy pozostają w stosunku pracy, na czas pracy w komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni i za ten okres nie przysługuje im wynagrodzenie. Otrzymywane przez nich diety z tytułu pracy w komisji stanowią de facto ekwiwalent wynagrodzenia utraconego w podstawowym miejscu pracy.

Nauczyciel korzystający z urlopu zdrowotnego zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia składającego się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat. Ma też prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego).

Gwarancjom comiesięcznego wynagrodzenia towarzyszy równocześnie zakaz osiągania jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych.

W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005r. sygn. akt II PZP 5/05 (OSNP 2005/24/387) stwierdza się, że w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie tylko nie może podjąć nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, ale także nie może kontynuować zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywać innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu. Przychody z pełnienia obowiązków społecznych stanowią przychody z działalności. W myśl art. 13 pkt. 5 w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście.

W świetle powyższego uznać należy, iż podjęcie przez nauczyciela pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.

Nadto Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie z dnia 13 lipca 2010r. stwierdziło, iż nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie może podejmować nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, jak również kontynuować już podjętego zatrudnienia czy działalności zarobkowej.

Art. 73 ust. 7 Karty nauczyciela zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:

1)  pierwsze zdanie tego przepisu stanowi zakaz nawiązania stosunku pracy lub podjęcia innej działalności zarobkowej przez nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia;

2)  w drugim zdaniu ustawodawca zobowiązuje dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, gdy stwierdzi, że w okresie tego urlopu nauczyciel pozostaje w innym stosunku pracy lub prowadzi inną działalność zarobkową.

Z tych przepisów należy wnioskować, że nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie może podejmować nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, jak również kontynuować już podjętego zatrudnienia czy działalności zarobkowej. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2005r. (II PZP 5/05).

W związku z powyższym Sąd oddalił powództwo jako bezzasadne.

.