Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 305/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 sierpnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Ewa Nowakowska

Protokolant Alina Kędzia

po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2015 r. w Kaliszu

odwołania J. T.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 27 stycznia 2015 r. Nr (...)

w sprawie J. T.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o wysokość świadczenia

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.z dnia 27 stycznia 2015 r. znak (...)w ten sposób, że dolicza J. T.okres składkowy od 10 sierpnia 1978r do 30 lipca 1993r. z tytułu pracy w (...) w J..

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27.01.2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w O.odmówił J. T.prawa do przeliczenia świadczenia poprzez uwzględnienie okresu zatrudnienia w (...) w J.w okresie od 10.08.1978r. do 30.07.1993r. gdyż nie przedłożył dokumentu obrazującego liczbę dni obrachunkowych.

Odwołanie od tej decyzji wniósł do Sądu J. T.domagając się zwiększenia ilości okresów składkowych o okres zatrudnienia w (...) w J.od 10.08.1978r. do 30.07.1993r.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił co następuje.

Decyzją z dnia 07.07.2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w O. przyznał J. T. rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy poczynając od 1.05. 2014r.tj od miesiąca złożenia wniosku.

W decyzji tej przyjęto okres składkowy w rozmiarze 21 lat,5 miesięcy i 25 dni. oraz 11 miesięcy i 15 dni okresów nieskładkowych i 2 lata 8 miesięcy okresów brakujących do 25 lat.

Odwołujący się przedłożył do wniosku o rentę kserokopię świadectwa pracy z 30.07.1993r. wydanego przez (...) w J., z którego wynika, że pracował tam jako kierownik grupy remontowo-budowlanej w okresie od 10.08.1978r. do 30.07.1993r.

Okresu tego ZUS nie uwzględnił jako okres składkowy, gdyż nie został dołączony wykaz dniówek obrachunkowych, co dla członka (...) jest podstawą zaliczenia.

J. T. przedłożył nadto oryginał legitymacji ubezpieczeniowej zawierającą wpis co do zatrudnienia w (...) w J. w tym samym czasie. Co do ustania zatrudnienia adnotacja wskazuje, że nastąpiło to w ramach zwolnienia grupowego. W legitymacji nie wpisano natomiast danych o zarobkach w (...).

(dowód- legitymacja K 55, świadectwo k15 akt ZUS)

Odwołujący się podał, że był zatrudniony początkowo w oparciu o pracowniczy stosunek, a po pewnym czasie przyjęto go na członka (...), nie był jednak w stanie sprecyzować daty powstania członkostwa w (...). Pracował stale w pełnym wymiarze czasu pracy, jego praca w brygadzie remontowej była niezależna od pory roku. Wykaz dniówek jako dostarczył do odwołania sporządził sam w oparciu o dane jakie posiadała inna pracownica pracująca na takich zasadach jak on czyli w nie w polu, a w sposób stały, niezależny od porty roku.

Zachowane szczątkowo dokumenty dotyczące zatrudnienia odwołującego się w (...) nie zawierają żadnych danych co do daty przyjęcia go na członka (...), ani nawet o samym fakcie członkostwa.

(dowód- informacja od likwidatora (...) w J.w likwidacji – S. I.z dnia 28.05.2015r. K. 25)

W oparciu o zeznania świadka Z. R. Sąd ustalił, że J. T. został przyjęty na członka (...) w tym samym czasie co ona, od września 1978r. Oboje wykonywali pracę niezależnie od pory roku w stałych godzinach od 7 do 15-tej. Dniówki robocze były wyliczane inaczej dla mężczyzn i dla kobiet.

(dowód- zeznania świadka Z. R. z rozprawy w dniu 19.08.2015r.)

Sąd zważył co następuje.

Zgodnie z art. 62 ust 1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013r. poz. 1440ze zm. ) wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy uzależniona jest od ilości wykazanych okresów składkowych i nieskładkowych.

Okresy składkowe zdefiniowane są w art. 6 tej ustawy, a nieskładkowe w art.7. tej ustawy.

Stosownie do art. 6 ust 2 pkt 12 okresami składkowymi są przypadające przed 15.11.1991r. okresy pracy na obszarze Państwa polskiego w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki oraz okresy pracy przypadającej przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego z tego tytułu.

W okresie objętym sporem istniał już obowiązek ubezpieczenia społecznego członków (...).

Jak wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24.05.2012r. w sprawie IIUK 255/11 (LEX nr 1227191) w stosunku do członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej dla zaliczenia roku pracy do okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania renty inwalidzkiej lub emerytury istotne jest przepracowanie w tym roku wymaganej ilości dniówek obrachunkowych, a nie faktyczny okres pozostawania w ubezpieczeniu. Okoliczność ta może być jednak wykazywana także zeznaniami świadków jeśli nie ma możliwości uzyskania wspomnianego wykazu. Zatem brak wykazu dniówek nie wyklucza uznania okresu pracy za okres składkowy jeśli istnieją inne dowody pozwalające na ustalenie pracy w danym okresie.

Stosowanie przeliczników dniówek obrachunkowych na okresy ubezpieczenia społecznego uzasadnione były różnicą między pracą wykonywaną w ramach stosunku pracy a świadczoną w ramach stosunku członkostwa w (...)(patrz wyrok Sadu Najwyższego z 25.01.2005r. IUK 142/04) .

Praca członka (...) opierała się na swoistym stosunku prawnym odmiennym zarówno od pracowniczego jak i spółdzielczego stosunku pracy, bowiem jak wynika to z treści art. 113 ustawy z 17.02.1971r. o spółdzielniach i ich związkach Dz.U. z 1961r. nr 12 poz 61 wszyscy zdolni do pracy członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych mieli prawo i obowiązek wykonywania pracy w spółdzielni w zakresie ustalonym przez statut lub uchwałę zgromadzenia. Sposób obliczania dniówek roboczych stosowany był co do okresów pracy w spółdzielni przypadających po 1.07.1962r., kiedy wprowadzono nową ewidencję, odpowiadającą potrzebom emerytalnym. Wyznacznikiem pracy w spółdzielni nie był dzień pracy, ale szczególny miernik nakładu pracy, którym była dniówka obrachunkowa, a czasem stawka wynagrodzenia za poszczególne roboty. Ogólna liczba dniówek uzyskanych w danym roku gospodarczym stanowiła podstawę do obliczenia wynagrodzenia członka za dany rok, płatnego zaliczkowo i wyrównywanego po sporządzeniu i zatwierdzeniu bilansu.

Sąd Najwyższy przyjmując za aktualny pogląd, że dla członka (...) istotne jest przepracowanie wymaganej ilości dniówek obrachunkowych, a nie faktyczny okres pozostawania w ubezpieczeniu zauważył jednak, że wymienia się nigdzie dowodów, na których mają się opierać ustalenia faktyczne co do przepracowania wymaganej liczby dniówek obrachunkowych.

Jednym z dowodów mogą być zeznania świadków - gdy zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy.

W niniejszej sprawie okoliczność ta została wykazana, a przekonujące zeznania Z. R. przy uwzględnieniu, że odwołujący się jako kierownik grupy remontowej pracował w systemie czasu 8 godzin dziennie, bez względu na porę roku pozwalają na zaliczenie całego mu do stażu ubezpieczeniowego okresu objętego świadectwem pracy tj. od 10.08.1978r. do 30 lipca 1993r. jako okres składkowy.

Zaskarżona decyzja podlegała więc zmianie i zgodnie z art.477 14 § 2 kpc orzeczono jak w wyroku.