Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1933/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Łazowska

Protokolant:

Korneliusz Jakimowicz

po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2014 r. w Gliwicach

sprawy A. F.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wysokość świadczenia

na skutek odwołania A. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 12 czerwca 2013 r. nr (...)5 (...)

1.  zmienia częściowo zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do zastosowania przelicznika 1,2 do okresu jego pracy od 1 grudnia 1990 r. do 1 kwietnia 2013 r.;

2.  oddala odwołanie w pozostałym zakresie.

(-) SSO Grażyna Łazowska

Sygn. VIII U 1933/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12.06.2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. przyznał ubezpieczonemu A. F. prawo do emerytury górniczej, poczynając od 1.04.2013r.

Ubezpieczony w odwołaniu domagał się zmiany decyzji poprzez ustalenie wysokości emerytury z zastosowaniem przelicznika 1,2 do okresu pracy górniczej na stanowisku inspektora technicznego specjalności mechanicznej od 1.02.1990r. do nadal.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania podnosząc, że brak jest podstaw do zastosowania przelicznika 1,2 do spornego okresu, ponieważ wnioskujący nie przedłożył wykazu dniówek przepracowanych w tym czasie na odkrywce.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Skarżoną decyzją organ rentowy przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury górniczej, poczynając od 1.04.2013r. i zawiesił wypłatę świadczenia z uwagi na kontynuację zatrudnienia.

Organ rentowy nie zaliczył do pracy górniczej według przelicznika 1,2 okresu od 1.02.1990r. do nadal. – okoliczności bezsporne.

Ubezpieczony został zatrudniony w (...) B. w dniu 5.05.1980r. początkowo jako stażysta, a później pracował jako sztygar zmianowy i sztygar oddziałowy.

Z dniem 1.02.1990r. ubezpieczonemu wypowiedziano warunki pracy oraz płacy i przeniesiono go do Biura (...) na stanowisko starszego inspektora technicznego. Ubezpieczonemu powierzono m.in. opracowanie dokumentacji technicznej do mechanizacji prac górniczych, remontowych, dokumentacji dla urządzeń poddozorowych oraz nadzór autorski; opracowanie instrukcji na zlecenia użytkowników maszyn i urządzeń różnego rodzaju; przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego i prawidłowości eksploatacji maszyn i urządzeń, udział w komisjach odbioru technicznego, opracowanie harmonogramów prac modernizacyjnych elementów maszyn i urządzeń, załatwiania reklamacji dotyczących opracowań konstrukcyjnych, sprawdzanie i weryfikacji dokumentacji technicznej.

W dniu 9.10.1990r. ubezpieczony został zatwierdzony w charakterze osoby wyższego dozoru ruchu w specjalności technicznej mechanicznej w zakładach górniczych.

Z dniem 1.11.1990r. ubezpieczony został przeniesiony do D. (...) Remontowej na stanowisko starszego inspektora technicznego. Do obowiązków ubezpieczonego należało m.in.

- nadzorowanie stanu technicznego i diagnostyka oraz opracowywania zakresów RG, RB, zlecanie, nadzór i prowadzenie remontów – koparek (...), (...), przenośników nadkładowych B-2250,

- przygotowanie techniczne i merytoryczne remontów głównych oraz bieżących koparek i przenośników,

- planowanie ulepszeń, współdziałanie przy tworzeniu protokołu stanu technicznego maszyn,

- tworzenie zakresu remontowego i zlecanie remontów, prowadzenie w tym zakresie wszelkich ustaleń, tworzenie dokumentów itp.,

- przekazywanie maszyn do remontów, uczestnictwo w weryfikacji podczas remontów i w naradach remontowych,

- odbiór częściowy i końcowy robót, tworzenie protokołu odbioru po remoncie, uczestnictwo w badaniach rocznych, półrocznych lub po remoncie,

- kontrola stanu technicznego maszyn w ruchu,

- organizowanie, wykonywanie kontroli i nadzoru nad prawidłową eksploatacją, remontami lub ulepszeniami :przenośników B-2250 na polu S. i trasy łączącej oraz nadzorem technicznym nad magistralą łączącą pole S. z polem B..

Od dnia 1.12.1990r. pracodawca wypłaca ubezpieczonemu dodatek za pracę na odkrywce, który przysługuje pracownikom zatrudnionym w sposób ciągły przy obsłudze i remontach urządzeń (...) znajdujących się na terenie wyrobiska i zwałowiska oraz pracownikom dozoru i nadzoru związanym z tymi pracami.

T. O. i C. B. od stycznia 2002r. pracują na takich samych stanowiskach jak ubezpieczony. Ubezpieczony pełnił nadzór w zakresie mechanicznym nad koparkami węglowymi, a od kwietnia 2010r. nad przenośnikami nadkładowymi, zajmował się przekazaniem maszyn do remontu planowanych i bieżących, dopilnowaniem wszelkich spraw związanych z remontem, odbiorem maszyn po remoncie, kontrolą maszyn w trakcie eksploatacji i usunięciem ewentualnych nieprawidłowości. Prace te były wykonywane bezpośrednio na remontowanych maszynach, które to remonty odbywały się na poziomach eksploatacyjnych w wyrobisku górniczym. Ubezpieczony, co najmniej przez 6-7 godzin dziennie pracuje na odkrywce, a pozostały czas zajmuje mu przygotowanie dokumentacji i odprawa u kierownika.

W świadectwie wykonywania pracy górniczej podano, że ubezpieczony w okresie od 1.02.1990r. do nadal pracuje na stanowisku starszego inspektora technicznego specjalności mechanicznej [Zarządzenie Nr 9 MP i H z dnia 23.12.1994r. Zał Nr 3 litera B, poz.6].

[ dowód: akta osobowe ubezpieczonego, charakterystyka jego pracy, zeznania świadków T. O., C. B., przesłuchanie ubezpieczonego]

Od 1.12.1990 miał dodatek za okrywkę

Sąd zważył, co następuje.

Odwołanie ubezpieczonego częściowo zasługuje na uwzględnienie.

Po myśli art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur, o których mowa w art. 50a lub 50e, stosuje się ...przelicznik 1,2 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego, w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego.

Jak wynika z treści art. 50c, ust.1 za pracę górniczą uważa się:

-pkt 4 zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych, a także w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki i ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.

- pkt 5 pod ziemią na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń, przedsiębiorstw i innych podmiotów określonych w pkt 1-3, a także w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach, o których mowa w pkt 4, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa i ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.

Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią, w kopalniach siarki i węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą, określający stanowiska kierownictwa ruchu i dozoru ruchu kopalń siarki i węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą, zawiera w pkt 6 lit. B stanowisko starszego inspektora specjalności mechanicznej, (akt wykonawczy do ustawy z dnia 01.02.1983r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin Dz.U. Nr 5, poz.32 ze zm., zachowujący aktualność z mocy art. 194 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS ).

Zdaniem Sądu, ubezpieczony wykazał, że w okresie od 1.12.1990r. do 1.04.2013r. wykonywał pracę górniczą, do której przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej stosuje się przelicznik 1,2. W tym okresie pracował bezpośrednio na odkrywce, zajmując się szeroko pojętym osobistym nadzorem nad remontami kapitalnym i bieżącymi koparek oraz przenośników nadkładowych, realizując obowiązki wskazane w jego charakterystyce pracy. Prace te były wykonywane na remontowanych maszynach, odbywały się na poziomach eksploatacyjnych w wyrobisku górniczym, w miejscu wydobycia nadkładu i złoża i mają bezpośredni związek „z konserwacją agregatów i urządzeń wydobywczych”. Okoliczność, że ubezpieczony miał w zakresie obowiązków również prace związane z prowadzeniem dokumentacji, naradami z kierownictwem, które średnio zajmowały mu od 1 do 2 godzin dziennie, zdaniem Sądu nie ma wpływu na ocenę jego pracy, która w przeważającym czasie była wykonywana na odkrywce i miała bezpośredni związek z procesem wydobycia węgla. Nadto w tym okresie pracodawca ubezpieczonego wypłacał mu dodatek za pracę na odkrywce, który przysługuje pracownikom zatrudnionym w sposób ciągły przy obsłudze i remontach urządzeń (...) znajdujących się na terenie wyrobiska i zwałowiska oraz pracownikom dozoru i nadzoru związanym z tymi pracami.

Sąd nie podziela stanowiska organu rentowego, iż w celu zastosowania, do spornego okresu pracy przelicznika 1,2, ubezpieczony powinien był przedłożyć wykaz dniówek. Żaden bowiem z powołanych przepisów ustawy z dnia 17.12.1998r. oraz przepisy wykonawcze, które z mocy art. 194, zachowały moc pod rządami nowej ustawy, nie wymagają, aby dla zastosowania przelicznika 1,2, przy ustalaniu wysokości emerytury, konieczny był rejestr dniówek pracy wykonywanej bezpośrednio na odkrywce.

Mając powyższe na uwadze, Sąd zmienił częściowo zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do zastosowania przelicznika 1,2 do okresu pracy od 1.12.1990r. do 1.04.2013r.

W pozostałym okresie Sąd oddalił odwołanie, bowiem w okresie zatrudnienia od 1.02. do 30.11.1990r. w Biurze (...) ubezpieczony nie wykazał, że świadczył pracę na odkrywce, nie był mu wypłacany dodatek za pracę na odkrywce, a zakres powierzonych mu wtedy obowiązków nie wskazuje na to, że wykonywał pracę górniczą w rozumieniu art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o FUS. Ustalenia Komisji Weryfikacyjnej pracodawcy ubezpieczonego, że w tym zakresie również wykonywał pracę inspektora specjalności mechanicznej nie mają żadnego znaczenia prawnego, bowiem rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31.03.2008r. [Dz.U.2008.72.423] „w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej” dotyczy tylko pracy w wymiarze półtorakrotnym.

Sąd oddalił również odwołanie ubezpieczonego, w zakresie w jakim domagał się zastosowania przelicznika 1,2 „do nadal”. Przedmiotem tego postępowania jest decyzja organu rentowego, którą ustalono uprawnienia ubezpieczonego do emerytury górniczej, uwzględniając okres zatrudnienia na 1.04.2013r., a zatem tylko do tej daty Sąd był władny dokonać zmiany.

W tym stanie rzeczy, w oparciu o przywołane przepisy prawa oraz art. 477 14 § 1 i 2 kpc Sąd orzekł jak w sentencji.

SSO Grażyna Łazowska

(...)

K.. (...)