Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 904/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 października 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Ewa Nowakowska

Protokolant Alina Kędzia

po rozpoznaniu w dniu 14 października 2015 r. w Kaliszu

odwołania A. D. i M. D. działającej jako przedstawiciel ustawowy małoletnich J. i P. D.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 10 czerwca 2015 r. Nr (...)

w sprawie A. D. i M. D. działającej jako przedstawiciel ustawowy małoletnich J. i P. D.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o rentę rodzinną

oddala odwołania

UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia 10 czerwca 2015r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił M. D. prawa do renty rodzinnej dla dzieci J. i P. D. i A. D. prawa do renty rodzinnej po ich ojcu – Z. D. gdyż zmarły w chwili śmierci nie spełniał warunków do uzyskania emerytury ani renty rolniczej jako, że osiągnął wiek 50 lat, ostatni okres jego ubezpieczenia zakończył się w dniu 10.02.2010r., a zgon nastąpił w dniu 11.11.2014r. czyli po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia i nie przysługuje po nim renta rodzinna, skoro on sam nie spełniałby warunków do nabycia świadczenia.

Odwołanie od tej decyzji wniosła do Sądu zarówno M. D. w imieniu małoletnich dzieci jak i A. D. domagając się przyznania prawa do renty rodzinnej dla dzieci zmarłego Z. D. z powołaniem się na to, że jeszcze do listopada 2014r.był ubezpieczony w prywatnym planie (...), więc nie upłynął okres 18 miesięcy od ostatniego okresu ubezpieczenia.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, podnosząc, że zmarły nie spełniał warunków do renty inwalidzkiej rolniczej, a zaliczono mu wszystkie okresu ubezpieczenia potwierdzone przez instytucję niemiecką (od 03.04.1995r. do 30.06.1995r.) , a ubezpieczenie w F. P. było ubezpieczeniem prywatnym.

Sąd ustalił co następuje:

Decyzjami z dnia 10.06.2015r. Prezes Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówiła przyznania renty rodzinnej po Z. D. zmarłym w dniu 11.11.2014r. dla jego dzieci A., J. i P., gdyż w chwili śmierci nie spełniał warunków do emerytury rolniczej (nie osiągnął wieku emerytalnego, miał ukończone zaledwie 50 lat), ani do renty rolniczej jako, że ostatni okres podlegania ubezpieczeniu rolniczemu zakończył się z dniem 1.02.2010r.

Z. D. podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu osób fizycznych w Niemczech w okresie od 03.04.1995r. do 30.06.1995r. – to jest tylko przez 3 miesiące., dlatego przy okresie ubezpieczenia krótszym niż rok w myśl prawa niemieckiego brak było podstaw do roszczeń emerytalnych.

(decyzja z dnia 2.07.2015r.)

Niemiecka instytucja ubezpieczeniowa (...) decyzją z dnia 2.07.2015r. nie potwierdziła okresu ubezpieczenia wskazanego przez odwołujące się to jest od lutego 2011r. do listopada 2014r.

(dowód- tłumaczenie decyzji z 2.07.2015r. k 15-17)

Ubezpieczenie w firmie (...) jest ubezpieczeniem majątkowym i prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym, a suma opłaconych składek wyniosła 2.268,80Euro.

(dowód-pismo F. P. z dnia 08.07.2015r., tłumaczenie k 13-14)

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 29 ust 1 ustawy z dnia 20.12.1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tj. Dz.U. z 2015r. poz. 704), prawo do renty rodzinnej przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:

1.  emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury albo renty inwalidzkiej z ubezpieczenia,

2.  ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty inwalidzkiej rolniczej. Przyjmuje się, że był on długotrwale niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jeżeli nie zostało wykazane wcześniejsze powstanie długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, przyjąć należy, że niezdolność ta powstała dopiero w dacie zgonu.(analogicznie jak w systemie pracowniczego ubezpieczenia).

Zgodnie z art.21. ust 1 ustawy w/w renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

1-podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, o którym mowa w ust.2

2-jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym,

3-całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach o których mowa w art.21ust 1 pkt 1 i 2 lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Dla osób, których całkowita niezdolność do pracy powstałą w wieku powyżej 30 lat wymagany okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu wynosi 5 lat – i powinien on przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o rentę. (art. 21 ust 2 pkt 5 i ust.8 cyt. ustawy).

Zgodnie z art.6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29.04.2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i ile rozporządzenie nie stanowi inaczej, właściwa instytucja Państwa Członkowskiego, której ustawodawstwo uzależnia;

- nabycie, zachowanie, przysługiwanie lub odzyskanie prawa do świadczeń,

- objęcie przez ustawodawstwo lub

- dostęp do lub zwolnienie z ubezpieczenia obowiązkowego, fakultatywnego kontynuowanego lub dobrowolnego

od spełnienia okresów ubezpieczenia, zatrudnienia, pracy na własny rachunek lub zamieszkania,

bierze pod uwagę w niezbędnym zakresie okresy ubezpieczenia, zatrudnienia, pracy na własny rachunek lub zamieszkania spełnione na podstawie ustawodawstwa każdego innego Państwa Członkowskiego, tak jakby to były okresy spełnione na podstawie stosowanego przez nie ustawodawstwa.

Poza sporem jest, że Z. D. nie miał ustalonego prawa do renty ani emerytury rolniczej.

Aby spełniał warunki do nabycia prawa do renty inwalidzkiej rolniczej musiałby, oprócz stanu długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym legitymować się podleganiem ubezpieczeniom społecznym przez okres co najmniej 20 kwartałów oraz niezdolność ta musiałaby powstać w czasie podlegania tym ubezpieczeniom, albo nie dalej niż w ciągu 18 miesięcy po ich ustaniu.

Ostatni okres ubezpieczenia w jego przypadku Z. D. upłynął w dniu 2.10.2010r., a śmierć nastąpiła po upływie 18 miesięcy od tej daty.

Niemiecka instytucja ubezpieczeniowa D. R. B. B. nie potwierdziła okresu ubezpieczenia wskazanego przez odwołujące się to jest od lutego 2011r. do listopada 2014r.

Nie ma zatem żadnych podstaw do stwierdzenia, że Z. D. podlegał ubezpieczeniu społecznemu po 1.02.2010r.

Ubezpieczenie w firmie (...) jest ubezpieczeniem majątkowym i prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym i nie ma znaczenia dla ustalania uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Z. D. nie spełniał więc w dacie zgonu warunków do uzyskania prawa do renty inwalidzkiej rolniczej i w tej sytuacji również nie było podstaw do przyznania renty rodzinnej jego dzieciom, gdyż renta rodzinna jest zawsze świadczeniem wtórnym, uzyskanym w miejsce świadczenia jakie przysługiwałoby zmarłemu.

Zaskarżona decyzja jest zatem prawidłowa, a odwołanie M. D. działającej jako przedstawiciel ustawowy małoletnich dzieci oraz odwołanie pełnoletniej A. D. podlegały oddaleniu i zgodnie z art. 477 § 1 kpc orzeczono jak w wyroku.