Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 927/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 września 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Ewa Nowakowska

Protokolant Alina Kędzia

po rozpoznaniu w dniu 30 września 2015 r. w Kaliszu

odwołania M. W. działającej jako przedstawiciel ustawowy małoletnich N. i A. rodzeństwa K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O..

z dnia 9 lipca 2015 r. Nr (...)

w sprawie M. W. działającej jako przedstawiciel ustawowy małoletnich N. i A. rodzeństwa K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O..

o rentę rodzinną

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 09.07.20l5r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.. odmówił M. W.przyznania prawa do renty rodzinnej dla małoletnich dzieci N.i A. K.po ich ojcu Krzysztofie Kaczmarkiewiczu zmarłym w dniu (...)., gdyż nie spełniał warunków do nabycia własnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jako że zmarł w wieku powyżej 30 lat, a wykazał łącznie okresy składkowe i nieskładkowe w ilości 21 lat, 5 miesięcy i 4 dni okresów składkowych i nieskładkowych, ale w dziesięcioleciu przed zgonem jak i przed złożeniem wniosku o rentę tj. od 03.07.2005r. do 07.06.20l5r. tylko 5 miesięcy i 3 dni.

Nie legitymował się więc co najmniej pięcioletnim okresem składkowym i nieskładkowym w ostatnim 10-leciu,

Odwołanie od tej decyzji wniosła do sądu w imieniu małoletnich A. i N. K. M. W. domagając się przyznania renty rodzinnej po ich zmarłym ojcu z powołaniem na to, że miał ustaloną niepełnosprawność od października 2007r., a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opłacał za niego składki.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił co następuje:

W rozpoznawanej sprawie poza sporem jest, że K. K., zmarły w dniu (...). nie miał ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Urodzony był w dniu (...), więc zmarł w wieku powyżej 30 lat.

Jego prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy badane było w postępowaniu przed organem rentowym zainicjowanym wnioskiem o to świadczenie jaki złożył w dniu 12.12.2007r.

Lekarz orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 24.01. 2008r. ustalił u niego całkowitą niezdolność do pracy od października 2007r. do sierpnia 2008r. i brak podstaw do orzeczenia niezdolności do pracy przed 20.11. 2003r.

Po złożeniu kolejnego wniosku Lekarz Orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 25.11.2008r. uznał po okresie całkowitej niezdolności do pracy w okresie od 1.09.2008r. niezdolność do pracy w stopniu częściowym na czas do listopada 2009r.

K. K. wykazał ogólny staż ubezpieczeniowy 2l lat 2 miesiące, ale decyzją z dnia 22.12.2008r odmówiono mu przyznania renty, gdyż w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy nie legitymował się 5 letnim okresem składkowym i nieskładkowym, bo wykazał tylko 4 lata 6 miesięcy i 15 dni okresów składkowych i nieskładkowych.

(dowód- decyzja na k 145 akt ZUS)

Decyzja ta jest prawomocna, nie została zaskarżona przez K. K..

W tutejszym sądzie toczyło się postępowanie w przedmiocie wcześniejszej decyzji z dnia 24.09.2008r. dotyczącej tej samej kwestii i odwołanie zostało K. K. oddalone prawomocnym wyrokiem z dnia 20.03.2009r. w sprawie VU 2160/08, gdyż nie spełniał warunków stażowych do renty z niezdolności do pracy.

Z wykazu organu rentowego wynika, że zmarły nie podlegał ubezpieczeniom społecznym po 03.09.2008r.. Nie starał się też więcej o świadczenie z ZUS.

(okoliczności bezsporne wynikające z danych w aktach ZUS)

K. K. otrzymywał natomiast zasiłek stały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K.w latach 2008-2015 i w okresach pobierania tego świadczenia opłacana była za niego składka na ubezpieczenia zdrowotne. Nie opłacano natomiast składek emerytalno-rentowych.

(dowód- zaświadczenie MOPS z 17.07.2015r. K3)

K. K. uznany był przez (...)ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K.za niepełnosprawnego w stopniu lekkim od 20.10.2008r. a w stopniu umiarkowanym od 29.06.2009r,

(dowód- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności k 3)

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z art.65 ustawy z dnia l7.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. z 2013r.poz. 1440 ze zm.) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania prawa do jednego z tych świadczeń.

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że w dacie zgonu osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Jak wynika z art.57 cyt. ustawy renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki :

1.  jest niezdolny do pracy,

2.  ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,

3.  niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia lub w okresach wymienionych w tym przepisie albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymagany okres składkowy i nieskładkowy- jak wynika z treści art.58 cyt. ustawy, uzależniony jest od wieku, w jakim powstała niezdolność do pracy i wynosi od 1 roku dla osób, które stały się niezdolne do pracy przed ukończeniem 20 roku życia, do 5 lat gdy po ukończeniu 30 roku życia.

W myśl ust.2 tego przepisu okres, ten powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

Stosownie do treści art.58 ust.4 przepisu ust, 2 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy, o którym mowa w art. 6, wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzn oraz jest całkowicie niezdolny. do pracy.

K. K. aby w dacie zgonu spełniał warunki do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy winien jednocześnie spełniać trzy warunki. Są to niezdolność do pracy, jej związek czasowy z podleganiem ubezpieczeniu i staż ubezpieczeniowy w ostatnim dziesięcioleciu.

Zmarły spełniał tyko pierwszy z warunków, gdyż był niezdolny do pracy. Stan ten jednak nie powstał w czasie podlegania ubezpieczeniu, które ustało 03,09.2008r. ani w ciągu następnych 18 miesięcy.

Zmarły nie dysponował też stażem ubezpieczeniowym wynoszącym co najmniej 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w dziesięcioleciu poprzedzającym to zdarzenie.

Ze spełnienia tego wymogu zwalniałoby go jedynie wykazanie 30 lat okresów składkowych. także i tego warunku nie spełniał skoro ogólny staż ubezpieczeniowy to tylko 21 lat i 2 miesiące.

Orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie zmieniają jego sytuacji, gdyż niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym nie oznacza istnienia automatycznie niezdolności do pracy w stopniu całkowitym, a istnienie niezdolności do pracy w stopniu częściowym stwierdzone było na bieżąco w toku postępowania przed organem rentowym w 2008 r. Oba postępowania kierują się zresztą innymi kryteriami, gdyż służą do innych celów. Po 30 sierpnia 2008r. uznano, że K. K. nie jest już całkowicie, a tylko częściowo niezdolny do pracy.

W tym stanie rzeczy stwierdzić należy, że K. K. nie spełniał warunków do przyznania mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, a ponieważ prawa jego dzieci do renty rodzinnej są wtórne do w stosunku do prawa zmarłego ubezpieczonego, zatem również one nie spełniają warunków do renty rodzinnej.

Zaskarżona decyzja jest więc prawidłowa. Odwołanie podlegało oddaleniu i zgodnie z art.477 14 § 1 kpc orzeczono jak w wyroku