Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 463/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 sierpnia 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Krakowie Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Ewa Drzymała

Sędziowie:

SSA Iwona Łuka-Kliszcz (spr.)

SSA Marta Fidzińska - Juszczak

Protokolant:

sekr. sądowy Barbara Dudzik

po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2013 r. w Krakowie

sprawy z wniosku M. W. (1)

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o ustalenie wysokości stażu pracy

na skutek apelacji wnioskodawcy M. W. (1)

od wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Wydziału IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 23 stycznia 2013 r. sygn. akt IV U 1091/12

u c h y l a zaskarżony wyrok oraz poprzedzającą go decyzję organu rentowego i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Sygn. akt III AUa 463/13

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2013 r. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie M. W. (1) od decyzji z dnia 17 sierpnia 2012 r., którą Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w N. odmówiła doliczenia okresu zatrudnienia w (...)Ośrodku (...)w G. od 1 września 1979 r. do 29 czerwca 1982 r.

Sąd Okręgowy stwierdził, że bezspornym w sprawie jest, iż wnioskodawca, ur. (...), uprawniony do renty rolniczej, w dniu 25 sierpnia 2012 r. złożył wniosek o doliczenie do okresu ubezpieczenia, zatrudnienia w (...)Ośrodku (...)w G. od 1 września 1979 r. do 29 czerwca 1982 r. Do wniosku dołączył zaświadczenie Rp-7 z dnia 10 maja 2001 r., kopię karty obiegowej zmiany, kopię pisma w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy z (...), kopie kart wynagrodzeń, umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, wniosek o umożliwienie praktycznej nauki zawodu, odpis świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, życiorys, oświadczenie o odbyciu szkolenia , skierowanie do pracy w (...) oraz kopie angaży osoby o nazwisku M. W. (2), urodzonej (...) Przedłożone dokumenty w zakresie danych dotyczących nazwiska oraz daty urodzenia są sprzeczne z danymi wnioskodawcy wynikającym z jego dowodu osobistego, składanych oświadczeń oraz wszelkich innych dokumentów zgromadzonych w aktach rentowych.

Sąd Okręgowy powołując się na art. 24 i 25 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.), odmówił wnioskodawcy doliczenia okresu pracy w (...) Ośrodku (...)w G. od 1 września 1979 r. do 29 czerwca 1982 r., gdyż nie udowodnił on, iż był tam wówczas zatrudniony. Przedłożona bowiem przez wnioskodawcę dokumentacja dotyczy osoby urodzonej(...), o nazwisku W. ( własnoręczny życiorys, odpis ukończenia szkoły podstawowej ), podczas gdy ma on w dowodzie osobistym wpisaną datę urodzenia(...)oraz nazwisko W.. Sąd I instancji podkreślił, że wnioskodawca nie wyjaśnił przyczyn zaistniałych rozbieżności co nie pozwoliło uwzględnić spornego okresu.

Apelację od powyższego wyroku Sądu Okręgowego złożył wnioskodawca M. W. (1), wnosząc o jego zmianę. W uzasadnieniu podniósł, że zaskarżone orzeczenie jest dla niego krzywdzące, gdyż wskutek błędów pisarskich został pozbawiony części należnych mu świadczeń. Obecnie toczy się postępowanie w celu sprostowania zaistniałych rozbieżności.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja wnioskodawcy skutkuje uchyleniem zaskarżonego wyroku oraz poprzedzającej go decyzji i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania organowi rentowemu.

Sąd Okręgowy, wydając zaskarżony wyrok, odmówił doliczenia okresu pracy w (...) Ośrodku (...)w G. od 1 września 1979 r. do 29 czerwca 1982 r., gdyż uznał, że przedłożona do akt sprawy dokumentacja dotyczy osoby o innym nazwisku i dacie urodzenia co wnioskodawca.

W postępowaniu apelacyjnym wnioskodawca dołączył jednak do akt zaświadczenie z dnia 23 kwietnia 2013 r., wystawione przez Dyrektora Zespołu Szkół (...)w B., z którego wynika, iż w roku szkolnym 1979/1980 wpisano nieprawidłowe dane M. W. (1) ( błędny zapis do arkusza ocen powstał na podstawie dostarczonych oryginalnych dokumentów ). Ponadto przedłożony został także odpis skrócony aktu urodzenia, potwierdzający datę urodzenia, tj. dzień (...)oraz imię i nazwisko wnioskodawcy, tj. M. W. (1).

Sąd Apelacyjny uznał, że dokumenty przedłożone w postępowaniu apelacyjnym sprawiają, iż zaskarżone orzeczenie nie może się ostać. Jakkolwiek materiał dowodowy jakim dysponował Sąd I instancji, dawał pełne podstawy do oddalenia złożonego odwołania, to jednakże ujawnienie przez wnioskodawcę nowych okoliczności, stwarza podstawy do merytorycznego zbadana podstaw co do dopuszczalności zaliczenia do stażu pracy okresu praktycznej nauki zawodu przypadającego od 1 września 1979 r. do 29 czerwca 1982 r. Podkreślić bowiem należy, iż organ rentowy jak i Sąd Okręgowy odmówił zaliczenia tego okresu z przyczyn czysto formalnych. Bezspornym bowiem jest, iż w wyszczególnionych przez organ rentowy dokumentach widniało nazwisko, W. M., a zatem inne niż to które jest wpisane w dowodzie osobistym wnioskodawcy, nie zgadzała się także data urodzenia zamiast(...)widniała data(...) Niemniej jednak ujawnienie przez wnioskodawcę okoliczności zainicjowania procedury mającej na celu sprostowanie zaistniałych rozbieżności, sprawia, iż zachodzi podstawa do ponownego, tym razem merytorycznego zbadania przesłanek uwzględnienia wnioskowanego okresu.

W tym stanie rzeczy dostarczone przez wnioskodawcę dokumenty obligują Sąd Apelacyjny do uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania organowi rentowemu, a nie wydania merytorycznego rozstrzygnięcia. Z tych względów organ rentowy ponownie rozpoznając sprawę winien jest w pierwszej kolejności zobowiązać wnioskodawcę do przedłożenia wszelkiej dokumentacji wyjaśniającej zaistniałe rozbieżności, a następnie - w zależności od powyższych ustaleń - rozważyć kwestię uwzględnienia spornego okresu w stażu ubezpieczeniowym.

Mając na uwadze powyższe Sąd Apelacyjny orzekł jak w sentencji wyroku na zasadzie art.477 14a k.p.c.