Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 793/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 grudnia 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Lublinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący - Sędzia

SA Elżbieta Gawda

Sędziowie:

SA Krzysztof Szewczak

SA Elżbieta Czaja (spr.)

Protokolant: protokolant sądowy Joanna Malena

po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2015 r. w Lublinie

sprawy D. D.

przeciwko Dyrektorowi Wojskowego Biura Emerytalnego w L.

o prawo do wojskowej renty rodzinnej

na skutek apelacji pozwanego Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L.

od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie

z dnia 28 maja 2015 r. sygn. akt VII U 173/15

I.  uchyla częściowo zaskarżony wyrok w punkcie I i umarza postępowanie w zakresie prawa do renty rodzinnej za okres od 1 maja 2015 roku do 30 czerwca 2015 roku;

II.  oddala apelację w pozostałej części;

III.  zasądza od Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L. na rzecz D. D. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.

Elżbieta Czaja Elżbieta Gawda Krzysztof Szewczak

Sygn. akt III AUa 793/15

UZASADNIENIE

rozstrzygnięcia zawartego w punkcie I Wyroku Sądu Apelacyjnego

Decyzją z dnia 19 listopada 2014 roku, w sprawie zmiany decyzji z dnia 1 września 2014 roku o przyznawaniu wojskowej renty rodzinnej w zakresie daty prawa do wojskowej renty rodzinnej, wydaną przez Wojskowe Biuro Emerytalne w L., zmieniono w/w decyzję w ten sposób, że datę 31 sierpnia 2015 roku do której przyznano prawo do wojskowej renty rodzinnej zmieniono na datę 30 kwietnia 2015 roku.

W odwołaniu D. D. nie zgodził się z powyższą decyzją wnosząc o jej zmianę. W odpowiedzi na odwołanie organ emerytalny wnosił o odrzucenie odwołania, zasądzenie kosztów postępowania wg norm przepisanych, zaś w razie nieuwzględnienia przez Sąd przekroczenia terminu na wniesienie odwołania, wnosił o oddalenie odwołanie.

W toku postępowania na rozprawie w dniu 28 maja 2015 roku skarżący podtrzymał swoje odwołanie, zaś wobec wydania nowej decyzji przez Wojskowe Biuro Emerytalne w L. z dnia 27 kwietnia 2015 roku wnosił o umorzenie postępowania w tej części w jakiej na mocy w/w decyzji zostało przyznane prawo do świadczenia. Pełnomocnik Wojskowego Biura Emerytalnego wnosił o odrzucenie odwołania ewentualnie o jego oddalenie, zaś w zakresie żądania przyznania prawa do renty za okres od 1 maja 2015 roku do dnia 30 czerwca 2015 roku wnosił o umorzenie postępowania.

Wyrokiem z dnia 28 maja 2015 roku Sąd Okręgowy w Lublinie w pkt I zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustalił D. D. prawo do wojskowej renty rodzinnej od dnia 1 maja 2015 roku do dnia 31 sierpnia 2015 roku.

D. D. urodzony (...), uprawniony był do wojskowej renty rodzinnej po zmarłym ojcu do dnia 31 sierpnia 2015 roku. W dniu 19 listopada 2014 roku organ rentowy wydał decyzję na podstawie której ustalił wnioskodawcy prawo do wojskowej renty rodzinnej do dnia 30 kwietnia 2015 roku.

W toku postępowania wnioskodawca złożył do akt sprawy zaświadczenie z dnia 6 maja 2015 roku nr (...) wydane przez Zespół Szkół Zawodowych Nr (...) im. Gen. F. K. w D. z którego wynika, iż D. D. w roku szkolnym 2014/2015 jest uczniem klasy 4 w/w szkoły. W zaświadczeniu wskazano również, iż wnioskodawca posiada status ucznia do dnia 31 sierpnia 2015 roku.

Ponadto wnioskodawca złożył do akt odpis decyzji z dnia 27 kwietnia 2015 roku wydanej przez Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L. z której wynika, iż D. D. ma ustalone prawo do wojskowej renty rodzinnej do dnia 30 czerwca 2015 roku.

Sąd Okręgowy uznał odwołanie wnioskodawcy za zasadne. Wskazując, że D. D. w roku szkolnym 2014/2015 był uczniem klasy 4 w/w szkoły, oraz że posiada status ucznia do dnia 31 sierpnia 2015 roku. Sąd zaznaczył, że jedynie omyłkowo wskazał początek uprawnienia do powyższego świadczenia od dnia 1 maja 2015 roku, gdyż skarżącemu świadczenie to przysługuje od powyższej daty do dnia 30 czerwca 2015 roku na mocy decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L. z dnia 27 kwietnia 2014 roku, a strony wnosiły o umorzenie postępowania w zakresie w jakim świadczenie to zostało przyznane na mocy w/w decyzji. Zatem prawidłową datą przyznania przez Sąd prawa do wojskowej renty rodzinnej powinna być data od 1 lipca 2015 roku, zaś w pozostałym zakresie na podstawie art. 355 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. postępowanie należało umorzyć. Powyższa kwestia prawna w żaden jednak sposób nie wpływa na fakt, iż omawiane świadczenie wnioskodawcy się należy przez cały powyższy okres tj. od dnia 1 maja 2015 roku do 31 sierpnia 2015 roku.

Apelację od wyroku złożył Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w L. zaskarżając wyrok w pkt I zarzucając naruszenie przepisów postepowania tj. art. 355§ k.p.c. poprzez wydanie wyroku w okolicznościach w jakich to było niedopuszczalne W razie nieuwzględnienia tego zarzutu podniósł zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego tj. art. 68 ust 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zw. art., 23 i 24 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz członków ich rodzin poprzez przyjęcie, że pojęcie ukończenie nauki w szkole należy utożsamiać z zakończeniem roku szkolnego w rozumieniu art. 63 ustawy o systemie oświaty, skutkujące przyznaniem odwołującemu prawa do wojskowej renty rodzinnej od dnia zakończenia ostatniego dla niego roku w szkole średniej tj. do dnia 31 grudnia 2015 roku.

Wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i oddalenie odwołania oraz zasądzenie na rzecz organu rentowego kosztów postepowania za obie instancje.

W odpowiedzi na apelację pełnomocnik wnioskodawcy wnosił o jej oddalenie i zasądzenie kosztów procesu.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje:

Apelacja jest zasadna, w części dotyczącej rozstrzygnięcia o przyznaniu renty od 1 maja 2015 roku do 30 czerwca 2015 roku. Orzekanie w części dotyczącej tego okresu było już na etapie postępowania przed Sądem I instancji bezprzedmiotowe, wobec decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L. z dnia 27 kwietnia 2014 roku (decyzja k. 7 akta sprawy VII U 1043/15 ) na podstawie której wnioskodawcy przyznano prawo do wojskowej renty rodzinnej za ten okres. Uchybienie to zostało dostrzeżone przez sam Sąd I instancji, który w uzasadnieniu wskazał, że omyłkowo wskazał początek uprawnienia do powyższego świadczenia od dnia 1 maja 2015 roku. Zatem prawidłową datą przyznania przez Sąd prawa do wojskowej renty rodzinnej powinien być dzień 1 lipca 2015 roku, zaś w pozostałym zakresie postępowanie należało umorzyć. Zgodnie z art. 477 13 k.p.c. zmiana przez organ rentowy zaskarżonej decyzji przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd - przez wydanie decyzji uwzględniającej w całości lub w części żądanie strony - powoduje umorzenie postępowania w całości lub w części. Poza tym zmiana lub wykonanie decyzji nie ma wpływu na bieg sprawy.

Z tych względów Sąd Apelacyjny na podstawie art.386 § 3 k.p.c. orzekł jak w punkcie I orzeczenia.