Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV Ka 422/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 lipca 2013 roku.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący :

SSO Sylwana Wirth

Protokolant :

Agnieszka Paduch

przy udziale Barbary Chodorowskiej Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 roku

sprawy P. K.

oskarżonego z art. 288 § 1 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich

z dnia 23 kwietnia 2013 roku, sygnatura akt II K 112/13

I. zmienia zaskarżony wyrok w punkcie III jego części dyspozytywnej w ten sposób, że wysokość jednej stawki dziennej łącznej kary grzywny ustala na kwotę 80

( osiemdziesiąt ) złotych;

II. zwalnia oskarżonego od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych związanych z postępowaniem odwoławczym, zaliczając wydatki za to postępowanie na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV Ka 422/13

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w2 Ząbkowicach Śląskich uznał oskarżonego P. K.za winnego tego, że:

I.  w dniu 18 stycznia 2013 r. w K., woj. (...) przywłaszczył znaleziony telefon komórkowy marki N. (...) nr (...) wartości 900 złotych na szkodę I. W. to jest popełnienia czynu z art.284§3 k.k. i za czyn ten na podstawie art.284§3 k.k. wymierzył mu karę grzywny w wysokości 10 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 60 złotych;

II.  w dniu 19 lutego 2013 r. w K., woj. (...) zniszczył telefon komórkowy marki N. (...) nr (...) w ten sposób, że wyrzucił go do rzeki, czym spowodował straty w wysokości 900 złotych na szkodę I. W. to jest popełnienia czynu z art.288§1 k.k. z tym, iż przyjął, że czyn ten stanowi wypadek mniejszej wagi przewidziany w art.288§2 k.k. i za czyn ten na podstawie art.288§2 k.k. wymierzył mu karę grzywny w wysokości 10 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 80 złotych.

Na podstawie art.85 k.k. i art.86§1 i 2 k.k. połączono wymierzone oskarżonemu kary grzywny w punkcie I i II wyroku i wymierzono mu łączną karę grzywny w wysokości 10 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 100 złotych.

Orzeczono ponadto o kosztach sądowych.

Wyrok powyższy zaskarżony został apelacją prokuratora, w części dotyczącej orzeczenia o karze na korzyść oskarżonego.

Apelujący wyrokowi temu zarzucił obrazę przepisu prawa materialnego tj. art.86§2 k.k. polegającego na tym, że Sąd orzekając o karze łącznej grzywny błędnie ustalił wysokość stawki dziennej na kwotę 100 złotych, w sytuacji gdy zgodnie z powołanym wyżej przepisem wysokość stawki dziennej nie może przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio tj. przyjętych pryz wymiarze grzywien podlegających łączeniu w tym przypadku kwoty 80 złotych – i wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez ustalenie wysokości jednej stawki dziennej przy wymiarze kary łącznej grzywny na kwotę 80 złotych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest zasadna.

Wymierzając karę łączną grzywny w zaskarżonym wyroku, sąd I instancji błędnie określił na nowo wysokość stawki dziennej, przyjmując kwotę 100 złotych.

Natomiast, zgodnie z art.86§2 k.k. wysokość stawki dziennej w tym przypadku, nie może przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio, tj. stawek dziennych przyjętych przy wymiarze grzywien podlegających łączeniu.

W tym przypadku, najwyższą stawką dzienną była kwota 80 zł. i taką mógł Sąd przyjąć przy wymiarze nowej kwoty stawki dziennej.

Z tego względu wyrok podlegał korekcie – zgodnie z apelacją.