Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IVP 56/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Lubań, dnia 30-08-2013r.

Sąd Rejonowy w Lubaniu IV Wydział Pracy w następującym składzie:

Przewodniczący: PSR Jerzy Miedziński,

Ławnicy: Halina Buławska, Bożena Ludward,

Protokolant: kier. sek. Danuta Wowczyk,

po rozpoznaniu w dniu 30-08-2013r. w Lubaniu

sprawy z powództwa E. N., J. B., K. M., M. Ś.

przeciwko Zespołowi Szkół (...) we W.

- o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne;

I.  powództwo oddala,

II.  nie obciąża powodów kosztami zastępstwa procesowego,

III.  umarza postępowanie wobec E. N.

Sygn. akt IV P 56/13

UZASADNIENIE.

Powodowie: A. K., E. N., J. B., K. M., M. Ś. wnieśli pozwy o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne. w uzasadnieniu podnieśli, iż reprezentująca ich organizacja związkowa, Zarząd Oddziału (...) w L. nie został poinformowany o zamiarze rozwiązania z nimi stosunków pracy. Ponadto zarzucili, iż podstawa prawna zawarta w treści wypowiedzenia nie jest zgodna ze stanem faktycznym ponieważ część zadań Zespołu Szkół (...) we W. pozostaje w Gimnazjum we W. i warsztatach szkolnych, a pozostałą część zadań oświatowych przejąć ma Zespół Szkół (...) w L.. Stwierdzili , iż nie jest to likwidacja całkowita szkoły, a częściowa.

Z uwagi na ekonomię procesową, zgodnie z zarządzeniami z dnia 13 maja 2013r. , sprawy zostały połączone do łącznego rozpoznania i rozstrzygnięcia.

Pozwany Zespół Szkół (...) we W. w odpowiedzi na pozwy wniósł o oddalenie powództwa. W uzasadnieniu podniósł, iż szkoła jest publiczną placówką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Powiat (...). Kiedy powstały powiaty oraz weszła w życie reforma oświaty, tworząca m. in. gimnazja, Powiat (...) zawarł z Gminą P. porozumienie dotyczące przejęcia przez Powiat do prowadzenia zadania własnego Gminy polegającego na prowadzeniu gimnazjum. Został wówczas powołany Zespół Szkół (...) we W.. Gmina użyczyła Powiatowi jeden z budynków szkolnych na terenie gminy na potrzeby gimnazjum. Powiat przejął także część nauczycieli szkoły podstawowej. Gmina zobowiązała się pokrywać koszty prowadzenia gimnazjum oraz przekazywać otrzymaną część subwencji oświatowej przeznaczonej na finansowanie gimnazjów. Został zawarty aneks do łączącego porozumienia dotyczącego wysokości środków finansowych, jakie gmina miała przekazywać powiatowi. Z czasem okazało się ,że przekazywana subwencja nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania gimnazjum, a gmina nie chciała wywiązywać się z przyjętych na siebie obowiązków co do pokrywania kosztów utrzymania szkoły. Powiat wystąpił z propozycją zawarcia aneksu i pokrycia występujących w finansowaniu utrzymania szkoły niedoborów. Gmina odmówiła. Ponadto z uwagi na niż demograficzny zmniejszyła się znacznie ilość uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół. Pogorszyło to wszystko w sposób dramatyczny sytuację finansową szkoły. Jej utrzymanie okazało się nieefektywne i niemożliwe do sfinansowania przez Powiat. W tym stanie rzeczy koniecznością stała się likwidacja całego Zespołu Szkół. Ponieważ spełnione zostały wszystkie wymogi formalne dotyczące likwidacji Zespołu Szkół skierowane zostały do powodów oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę.

Pozwany w odpowiedzi na pozew stwierdził, iż fakt likwidacji szkoły jest bezsporny i uzgodniony z wszystkimi wymaganymi organami, w tym także związkami zawodowymi. Ponadto uważa, że nie ma podstaw do uznania dokonanych wypowiedzeń za bezskuteczne, gdyż następuje likwidacja szkoły i wypowiedzenia dokonane są z tego jednego powodu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

J. B., K. M., M. Ś. zatrudnione były w Zespole Szkół (...) we W. na stanowisku nauczycieli.

Prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych było zadaniem własnym Powiatu (...), natomiast prowadzenie gimnazjum Powiat (...) prowadził na mocy porozumienia z dnia 10 sierpnia 1990r. z Gminą P..

(dowód: porozumienia z dnia 10 sierpnia 1990r. k. 32-37).

Z uwagi na niż demograficzny zmniejszyła się znacznie ilość uczniów uczęszczających do zespołu szkół. Pogorszyło to w sposób dramatyczny sytuację finansową szkoły. Jej utrzymanie okazało się nieefektywne i niemożliwe do sfinansowania przez Powiat. Tym bardziej, że Gmina P. nie chciała wywiązywać się z przyjętych na siebie obowiązków co do pokrywania kosztów utrzymywania tej szkoły w części dotyczącej gimnazjum.

(dowód: pismo Starosty (...) z dnia 7 listopada 2012r. k.40-41).

W tej sytuacji podjęta została decyzja dotycząca likwidacji całego zespołu szkół.

Pismami z dnia 3 stycznia 2013r. Powiat (...) wystąpił do wszystkich działających w placówkach oświatowych Związków Zawodowych z pismami informującymi o zamiarach likwidacji szkół oraz prośbę o opinię w tej sprawie. Uzyskane opinie były w większości negatywne.

(dowód: pisma Powiatu (...) do Związków Zawodowych k. 44-59, odpowiedzi Związków Zawodowych k. 61,62).

Uchwałą z dnia 11 kwietnia 2013r. Rada Powiatu (...) rozwiązała z końcem roku szkolnego Zespół Szkół (...) we W. oraz zlikwidowała część szkół wchodzących w skład tego zespołu , a mianowicie czteroletnie technikum, trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową, trzyletnie technikum uzupełniające dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

(dowód: uchwała Rady Powiatu k. 64).

Uchwałą Rady Powiatu z dnia 26 kwietnia 2013r. wyrażono zgodę na rozwiązanie na zasadzie porozumienia stron ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2012/2013 porozumienia zawartego w dniu 10 sierpnia 1999r. z Gminą P. w sprawie prowadzenia gimnazjum w Zespole Szkół (...) we W..

(dowód: uchwała Rady Powiatu k. 66).

Uchwałą Rady Gminy w P. z dnia 19 kwietnia 2013r. wyrażono zgodę na wypowiedzenie na zasadzie porozumienia stron ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2012/2013 porozumienia zawartego w dniu 10 sierpnia 1999r. z Powiatem (...) w sprawie prowadzenia gimnazjum w Zespole Szkół (...) we W..

(dowód – uchwała Rady Gminy k. 65).

Porozumieniem z dnia 21 sierpnia 2013r. Powiat (...) z dniem 1 września 2013r. przekazał Gminie P. zadanie własne gminy polegające na prowadzeniu gimnazjum.

(dowód: porozumienie k. 109-110).

J. B. zatrudniona była w Zespole Szkół (...) we W. na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego. W roku szkolnym 2012/2013 nauczała zarówno w gimnazjum w wymiarze 4 godzin tygodniowo, jak i w szkole ponadgimnazjalnej w wymiarze 6 godzin tygodniowo.

(dowód: akta osobowe powódki, zeznania powódki k. 111v).

Pismem z dnia 30 kwietnia 2013r. zakład pracy rozwiązał z nią umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2013r. Jako przyczynę podano rozwiązanie Zespołu Szkół (...) we W. oraz likwidację części szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół (...) we W. z siedzibą we W..

(dowód: akta osobowe powódki).

K. M. zatrudniona była w Zespole Szkół (...) we W. na stanowisku nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, podstaw przedsiębiorczości oraz informatyki. Nauczała tylko w szkołach ponadgimnazjalnych.

(dowód: akta osobowe powódki, zeznania powódki k. 111v).

Pismem z dnia 30 kwietnia 2013r. zakład pracy rozwiązał z nią umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2013r. Jako przyczynę podano rozwiązanie Zespołu Szkół (...) we W. oraz likwidację części szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół (...) we W. z siedzibą we W..

(dowód: akta osobowe powódki).

M. Ś. zatrudniona była w Zespole Szkół (...) we W. na stanowisku nauczyciela historii. W roku szkolnym 2012/2013 nauczała zarówno w gimnazjum w wymiarze 10,5 godziny tygodniowo, jak i w szkole ponadgimnazjalnej w wymiarze 7,5 godziny tygodniowo.

(dowód: akta osobowe powódki, zeznania powódki k.112).

Pismem z dnia 30 kwietnia 2013r. zakład pracy rozwiązał z nią umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2013r. Jako przyczynę podano rozwiązanie Zespołu Szkół (...) we W. oraz likwidację części szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół (...) we W. z siedzibą we W..

(dowód: akta osobowe powódki).

Powodowie A. K. i E. N. pismami z dnia 2 sierpnia 2013r. oraz 26 sierpnia 2013r. cofnęli pozwy i dlatego też Sąd po uzyskaniu zgody pozwanego na cofnięcie pozwów postępowanie wobec nich umorzył.

Sąd zważył, co następuje:

roszczenie powodów uznać należało za bezzasadne.

Okolicznością bezsporną w sprawie jest, iż uchwałą z dnia 11 kwietnia 2013r. Rady Powiatu (...) rozwiązany został z końcem roku szkolnego 2012/2013 Zespół Szkół (...) we W..

W § 2 tej uchwały zlikwidowano wszystkie szkoły ponadgimnazjalne (uchwała Rady Powiatu).

Na mocy porozumienia z Gminą P. przekazano tej gminie prowadzenie gimnazjum (uchwała Rady Gminy w P. z dnia 19 kwietnia 2013r. i porozumienie z 21 sierpnia 2013r.).

Pismami z dnia 30 kwietnia 2013r. zakład pracy wypowiedział powodom umowy o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia na podstawie art. 20 , ust. 1 , pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela. Jako przyczynę podano rozwiązanie Zespołu Szkół (...) we W. oraz likwidację części szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół.

Zdaniem Sądu , przyczyny wypowiedzenia umów o pracę podane w pismach o wypowiedzeniu tych umów są konkretne i prawdziwe.

Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa sądowego – likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych polegających na zmniejszeniu zatrudnienia uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę ( por. Wyrok S.N. z dnia 23.05.1997r. , IPKN 176/97 , OSNAPiUS 1998, Nr 9, poz. 263 ) . Sąd nie może przy tym oceniać , czy decyzje lub działania pracodawcy dotyczące zarządzania zakładem pracy wskazane, jako przyczyna wypowiedzenia są racjonalne i czy wynikają logicznie z innych działań tego podmiotu.

Orzeczenie to częściowo dotyczy sytuacji rozpatrywanej w tej sprawie albowiem w tym przypadku Rada Powiatu podjęła uchwałę o rozwiązaniu Zespołu Szkół.

Zauważyć należy , iż Starosta Powiatu (...) pismami z dnia 3 stycznia 2013r. powiadomił Związki Zawodowe o zamiarze likwidacji tej szkoły. W tej sytuacji nie zachodziła potrzeba dokonywania indywidualnej konsultacji ze Związkami Zawodowymi dotyczących poszczególnych nauczycieli.

Mając powyższe okoliczności na uwadze uznał Sąd, iż zakład pracy wypowiadając umowę o pracę nie naruszył przepisów Karty Nauczyciela i dlatego ich roszczenia należało oddalić.

Sąd nie obciążył powodów kosztami zastępstwa procesowego z uwagi na ich sytuację finansową.