Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 31 marca 2016

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w W. VI Wydział Rodzinny i Nieletnich

w następującym składzie :

Przewodniczący : SSR Barbara Ciwińska

Protokolant: Izabela Katryńska

po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2016 r. w Warszawie na rozprawie

sprawy z urzędu

z udziałem J. N.

o zmianę opiekuna prawnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionego P. N. (1)

postanawia:

1.  zwolnić J. N. z funkcji opiekuna prawnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionego P. N. (1) urodzonego (...), na którą to funkcję powołana została postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 15 stycznia 1996 roku w sprawie sygnatura akt R XII Ns 255/95,

2.  przyznać wynagrodzenie adw. Ł. Ś. za pomoc prawna udzieloną z urzędu w kwocie 200 (dwieście) złotych plus VAT, którą to kwotę wypłacić ze Skarbu Państwa kasa Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w W.,

3.  koszty postępowania przejąć na rachunek Skarbu Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 29 maja 2015 r. z urzędu wszczęte zostało w tutejszym Sądzie postępowanie o zmianę opiekuna prawnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionego P. N. (1) ur. (...) w P. z uwagi na informację Ośrodka Pomocy (...) o niewłaściwych warunkach panujących w mieszkaniu przy ul. (...) w W. zajmowanym przez rodzinę N.. Z pisma (...) D. W. wynika, że wszyscy członkowie rodziny tj. Pani J. N. i jej dwóch synów P. i P. nadużywają alkoholu, w mieszkaniu dochodzi do awantur, lokal jest zdewastowany, uszkodzono ościeżnicę drzwi. Brat ubezwłasnowolnionego- P. N. (2) zakłóca spokój sąsiadom w godzinach nocnych, skutkiem czego właściciel budynku planuje wystąpić o eksmisję rodziny N. z powodu dewastacji budynku i zakłócania spokoju lokatorom.

Pismem z dnia 19 czerwca 2015 r. J. N. zwróciła się do tutejszego Sądu o pozostawienie jej opiekunem prawnym dla syna P. N. (1), uzasadniając nieprawidłowości w lokalu przez nią zajmowanym wizytą kolegów syna, którzy spożywali alkohol, co było następnie przyczyną interwencji Policji. Podniosła, że stara się opiekować synem jak najlepiej, zapewnia mu spokój, uczęszcza z nim na wizyty do psychiatry. W postępowaniu reprezentowana była przez profesjonalnego pełnomocnika przyznanego jej z urzędu.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

J. N.ma 64 lata, zamieszkuje wraz z dorosłymi synami P. N. (1)i P. N. (2)w lokalu przy ul. (...)w W.. J. N.jest na emeryturze, otrzymuje świadczenie w wysokości 643,02 zł oraz rentę socjalną i świadczenie pielęgnacyjne na syna P.w wysokości łącznie 937,09 zł. P. N. (2)jest obecnie zatrudniony jako pracownik magazynu w firmie przy ul. (...)w W., w przeszłości był osobą karaną, ma problem z alkoholem, leczył się z powodu uzależnienia przy ul. (...), w T., w (...). Zamierza podjąć ponownie leczenie. Rodzina otrzymała wypowiedzenie najmu lokalu, który musi opuścić w 2017 r.. Mieszkanie rodziny jest zdewastowane.

Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 15 listopada 1995 r. w sprawie I Ns 78/95 ubezwłasnowolniono całkowicie z powodu niedorozwoju umysłowego P. N. (1) syna A. i J. ur. (...) w P..

Postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 15 stycznia 1996 r. w sprawie R XII Ns 255/95 ustanowiono opiekuna prawnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionego P. N. (1) urodzonego w dniu (...) w P. w osobie matki- J. N..

Postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 22 października 2015 r. w sprawie VI RNs 301/15 dopuszczono dowód z opinii biegłego lekarza psychiatry na okoliczność stanu zdrowia psychicznego J. N., czy jest ona w stanie pełnić funkcję opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego syna P. N. (1), czy też sama wymaga leczenia.

Przy pierwszej próbie nie udało się przeprowadzić badania w miejscu zamieszkania J. N. z uwagi na jej odmowę poddania się badaniu. Z notatki (k. 32) wynika, że zarówno J. N., jak i P. N. (2) sprawiali wrażenie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, nadto P. N. (2) był agresywny słownie wobec biegłej i pracownika (...).

Z informacji Komisariatu Policji W. W. z dnia 9 listopada 2015 r. (k. 30) wynika, że w lokalu zajmowanym przez rodzinę N. w okresie ostatnich dwóch lat odnotowano 4 interwencje m.in. zatrzymanie brata ubezwłasnowolnionego P. P. (3) N., awantura między braćmi, pobicie J. N., którego nie potwierdzono. Ponadto było prowadzone postępowanie w stosunku do Państwa N. o zniszczenie mienia w postaci wyrwania drzwi wejściowych do mieszkania na szkodę T. K., które zostało umorzone w dniu 27 marca 2015 r.

W dniu 29 stycznia 2016 r. przeprowadzono zostało przez lekarza psychiatrę badanie psychiatryczne J. N. i wydana został opinia (k. 57), z której wynika, że na podstawie akt sprawy i badania u J. N. stwierdzono objawy zaburzeń psychicznych pod postacią zespołu psychoorganicznego, które ujawniają się zaburzeniach emocji, impulsów, dotyczą zaburzeń procesów poznawczych w zakresie planowania, przewidywania następstw indywidualnych i społecznych. Opiniowana ujawnia zmniejszoną wytrwałość w zakresie celowych działań, chwiejność emocjonalną, zmiany tempa i zborności wypowiedzi, podejrzliwość. Z uwagi na powyższe objawy J. N. zgodnie z opinią lekarza psychiatry nie jest w stanie pełnić funkcji opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie P. N. (1).

Zgodnie z informacją Ośrodka Pomocy (...) D. W. ( k. 84) rodzina nie dokonuje na bieżąco opłat, posiada zaległości za czynsz, media. Od listopada 2015 r. J. N. odmawia współpracy z (...), nie wpuszcza do mieszkania pracownika socjalnego, odmawia rozmowy z nim, co uniemożliwia poprawę sytuacji w rodzinie. Ponadto ubezwłasnowolniony P. N. (1) w 2015 r. często opuszczał zajęcia na Warsztatach (...) Zajęciowej (...), pod koniec roku przestał przychodzić. Od stycznia 2016 r. wrócił na zajęcia, jednak było to chwilowe, gdyż obecnie również się na nich nie pojawia. Powyższe okoliczności wskazują na to, że J. N. nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz ze sprawowaniem opieki nad synem P. N. (1), zaś brat ubezwłasnowolnionego z uwagi na uzależnienie od alkoholu również nie jest zdolny do pełnienia funkcji opiekuna.

W oparciu o własne obserwacje Sądu w toku prowadzonych rozpraw należy stwierdzić także iż J. N. jest osobą fatalnie zaniedbaną higienicznie oraz znacznie upośledzoną w rozumieniu treści wypowiadanych w toku rozprawy, ma także problemy ze słuchem, nie słyszy niektórych wypowiadanych treści.

Powyższy stan faktyczny sąd ustalił w oparciu o materiał dowodowy zebrany w aktach sprawy w tym opinię biegłego oraz w oparciu dowód z przesłuchania stron w trybie art. 299 i 304 Kodeksu postępowania cywilnego.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 169 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką.

W niniejszej sprawie zdaniem Sądu Janina N. jest bez wątpienia osobą niezdolną do sprawowania opieki nad synem P. N. (1), albowiem wskazuje na to sposób wypowiadania się opiekuna, zachowanie się, zaniedbania względem siebie i syna, niezdolność do prowadzenia w sposób odpowiedzialny gospodarstwa domowego i brak dbałości o potrzeby ubezwłasnowolnionego syna takie jak uczęszczanie na terapię zajęciową. Zaniedbania te poważnie naruszają dobro ubezwłasnowolnionego P. N. (1).

Za zwolnieniem J. N. z funkcji opiekuna prawnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionego P. N. (1) przemawia także opinia biegłego lekarza psychiatry, który jednoznacznie stwierdził u J. N. objawy zaburzeń psychicznych pod postacią zespołu psychoorganicznego, które ujawniają się w zaburzeniach emocji, impulsów, dotyczą zaburzeń procesów poznawczych w zakresie planowania, przewidywania następstw indywidualnych i społecznych. Matka ubezwłasnowolnionego posiada zmniejszoną wytrwałość w zakresie celowych działań, chwiejność emocjonalną, zmiany tempa i zborności wypowiedzi, podejrzliwość.

Za zwolnieniem przemawiają też informacje przekazane przez Ośrodek Pomocy (...), z których wynika, że w rodzinie występują liczne zaniedbania takie jak niedokonywanie opłat za zamieszkiwany lokal, dewastacja mieszkania, zaniedbania higieniczne, brak woli współpracy z ośrodkiem, pracownikiem socjalnym, brak dbałości o systematyczne uczęszczanie ubezwłasnowolnionego na warsztaty terapii zajęciowej, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

W ocenie Sądu dalsze pozostawanie ubezwłasnowolnionego pod niekorzystną dla niego opieką może doprowadzić do nieodwracalnych zaniedbań i zagrozić jego bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu poprzez brak odpowiedniej opieki ze strony matki, która jest osobą chorą psychicznie. Z uwagi na stwierdzone zaburzenia zdrowia psychicznego J. N. nie jest w stanie w sposób odpowiedzialny sprawować opieki prawnej i faktycznej nad ubezwłasnowolnionym synem P. N. (1) i Sąd Rejonowy nie ma żadnych wątpliwości, że należało ją z tej funkcji zwolnić.

Z uwagi na fakt, iż postępowanie w niniejszej sprawie zostało wszczęte z urzędu, kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak wstępie.