Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1358/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 września 2016r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Elżbieta Wojtczuk

Protokolant

st. sekr. sądowy Dorota Malewicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2016r. w S.

odwołania J. W.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 4 listopada 2015 r. Nr (...)

w sprawie J. W.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o prawo do renty rolniczej

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala, że ubezpieczonemu J. W. przysługuje prawo do renty rolniczej od dnia
01 czerwca 2015r. do dnia 31 lipca 2017r.

Sygn. akt IV U 1127/15

UZASADNIENIE

Decyzją z 4 listopada 2015 r. nr (...) Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, działając na podstawie art.21 ust.1 i ust.2 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników odmówił J. W. prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wskazując, że u ubezpieczonego nie stwierdzono całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Odwołanie od w/w decyzji złożył ubezpieczony J. W. wnosząc o jej zmianę i przyznanie mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Ubezpieczony wskazał, że rozpoznane u niego schorzenie nie pozwala mu wykonywać podstawowych czynności tj. schylanie się, podnoszenie ciężarów, dłuższego siedzenia, ponadto ciągle ma szumy w głowie, ma duże problemy z zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów. Powyższe powoduje, że nie jest wstanie prowadzić samodzielnie gospodarstwa rolnego (odwołanie k.1).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując iż zaskarżona decyzja wydana została na podstawie prawomocnego orzeczenia komisji lekarskiej Kasy z 29.10.2015 r. która uznała, że ubezpieczony nie jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, a odwołanie nie wnosi do sprawy żadnych nowych dowodów faktycznych i prawnych, które miałyby wpływ na zmianę zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.2).

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczony J. W. jest rolnikiem i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ubezpieczony ma ukończone 55 lat.

Ubezpieczony J. W. dnia 27 maja 2015 r. wystąpił do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z wnioskiem o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (wniosek k.1 akt rentowych). Rozpoznając wniosek organ rentowy skierował ubezpieczonego na badanie przez lekarza rzeczoznawcę, który w orzeczeniu z 24 sierpnia 2015 r. nie uznał ubezpieczonego za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym (wypis z orzeczenia lekarza rzeczoznawcy z 24.08.2015 r. k. 40 akt rentowych).

Na skutek wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy ubezpieczony został skierowany na badanie przez komisję lekarską Kasy, która w orzeczeniu z dnia 29.10.2015 r. nie uznała ubezpieczonego za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym (wypis z orzeczenia komisji lekarskiej Kasy z 29.10.2015r. k.52-55 akt rentowych). Na podstawie powyższego orzeczenia, zaskarżoną decyzją z 4 listopada 2015 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił ubezpieczonemu prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (decyzja k.56 akt rentowych).

Ubezpieczony od listopada 1998 r. leczy się w poradni reumatologicznej z powodu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, był leczony sulfasalazyną i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. W rtg kręgosłupa z 11.10.2000 r. odnotowano zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pod postacią osteofitów, co u 40 mężczyzny występuje rzadko i przy podwyższonym OB może być łączone jako (...). W poradni reumatologicznej odnotowano 30 wizyt lekarskich z rozpoznaniem (...). Ubezpieczony leczony był również w poradni neurologicznej od 23.05.2011 r. do 12.01.2015 r. z powodu bóli kręgosłupa i bólu głowy. Biegły lekarz reumatolog po zbadaniu ubezpieczonego i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną stwierdził u ubezpieczonego zmiany zwyrodnieniowe obu stawów biodrowych, zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa bez pełnego udokumentowania w badaniach dodatkowych i uznał, iż powyższe schorzenia czynią ubezpieczonego całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym od dnia 01 czerwca 2015 r. do dnia 31 lipca 2017 r. Biegły lekarz reumatolog wskazał, że u ubezpieczonego stwierdzono znaczne podwyższone białko ostrej fazy / (...)24,4 mg/l przy normie do 5/. Całość obrazu klinicznego powoduje ograniczenie ruchomości kręgosłupa i przy zmianach zwyrodnieniowych stawów biodrowych skutkuje to niewydolnością bólową narządu ruchu, co uniemożliwia ubezpieczonemu pracę w gospodarstwie rolnym. Ubezpieczony ma duże dolegliwości bólowe kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego i piersiowego w przebiegu (...). Mimo braku szczegółowych badań tj. zdjęcia stawów krzyżowo-biodrowych i antygentu (...), to przy podwyższonych wskaźnikach zapalnych /OB – 38 mm/H przy normie 0-9/ i (...) 24,4 mg/l biegły wskazał z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że ubezpieczony choruje na (...) z aktywnością zapalną i z tego powodu jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo ubezpieczony ma zmiany zwyrodnieniowo-zapalne w stawach biodrowych, co dodatkowo obciąża ubezpieczonego (opinia k. 18, 34).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego J. W. okazało się uzasadnione.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 1-3 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008r., Nr 50, poz. 291 ze zm.) renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki:

1) podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, o którym mowa w ust. 2;

2) jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym;

3) całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1 i 2, lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Poza sporem pozostaje, że ubezpieczony podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników. Rozstrzygnięcie sprawy wymagało zbadania, czy ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym. Przeprowadzony na tę okoliczność dowód z opinii biegłego lekarza reumatologa dał podstawy do ustalenia, że ubezpieczony w okresie od 1 czerwca 2015 r. do 31 lipca 2017 r. jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym w związku z rozpoznaniem (...) (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) z aktywnością zapalną i zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach biodrowych.

Analizując powyższą opinię biegłego (k.18 i 34 akt sprawy) Sąd doszedł do przekonania, że stanowi ona miarodajny i wiarygodny dowód w sprawie, gdyż wydana została przez lekarza specjalistę z zakresu reumatologii, poprzedzona była szczegółową analizą dokumentacji medycznej ubezpieczonego i jego badaniem. Biegły bardzo wnikliwie odniósł się do schorzeń rozpoznanych u ubezpieczonego, wskazał z jakich powodów czynią one ubezpieczonego całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym. Opinię biegłego lekarza reumatologa Sąd uznał za decydującą dla ustalenia przesłanki całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym ubezpieczonego, gdyż rozpoznane u ubezpieczonego schorzenie – (...) jest chorzeniem reumatologicznym i w tej kwestii powinien wypowiadać się lekarz reumatolog. W związku z powyższym Sąd odmówił wiarygodności dowodowi z opinii biegłych ortopedy i neurologa (k.8), a ponadto zgodnie z opinią biegłego reumatologa, biegli ortopeda i neurolog postawili błędne rozpoznanie, gdyż zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pomylili ze zmianami zapalnymi w przebiegu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, które zostały zdiagnozowane u ubezpieczonego.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i na podstawie art.477 14§2 kpc przyznał ubezpieczonemu J. W. prawo do renty rolniczej od 1 czerwca 2015r. do 31 lipca 2017 r.