Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII K 864/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 kwietnia 2016 r.

Sąd Rejonowy – w Piotrkowie Tryb. VII Wydział Karny

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SR Jolanta Korkus

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agnieszka Chojnacka

po rozpoznaniu w dniu 4.04.2016 roku, sprawy P. M. , syna S. i S. z domu K., urodzonego (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w okresie od maja 2013 r. do września 2013 r. oraz od listopada 2013 r. do grudnia 2015 r. w P. (...)uporczywie uchylał się od wykonywania ciążącego na nim z mocy ustawy oraz wyroku Sądu Rejonowego w P. w sprawie sygn. akt (...)z dnia (...) obowiązku opieki poprzez niełożenie na utrzymanie synów S. M. i B. M. alimentów w kwocie po 350 złotych miesięcznie na każdego z nich przez co naraził ich na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych

tj. o czyn z art. 209§ 1 kk

1.  oskarżonego P. M. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu wyczerpującego dyspozycję art. 209 § 1 kk w zw. z art. 4 § 1 kk i za to na podstawie art. 209 § 1 kk w zw. z art. 34 § 1, § 1a pkt 1, § 2 pkt 2 kk w zw. z art. 35 § 1 kk wymierza mu karę 8 (ośmiu) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 (dwudziestu) godzin w stosunku miesięcznym;

2.  na podstawie art. 35 § 4 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt 3 kk zobowiązuje oskarżonego do bieżącego wykonywania obowiązku alimentacyjnego na rzecz małoletnich synów B. i S. rodzeństwa M.;

3.  zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych, przy czym wydatki przejmuje na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt VIIK 864/15

UZASADNIENIE

Oskarżony P. M. jest ojcem małoletnich B. M. i S. M..

(kopia odpisu aktu urodzenia k. 5, k. 6)

Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w P. z dnia (...) w sprawie (...)został rozwiązany przez rozwód związek małżeński oskarżonego z matką dzieci B. i S.M. M. (2). We w/w wyroku Sąd ustalił miejsce pobytu dzieci w każdorazowym miejscu zamieszkania matki , obciążył oboje rodziców wychowania i utrzymania dzieci , ograniczając jednocześnie oskarżonemu władzę rodzicielską oraz podwyższył zasądzone wyrokiem zaocznym sądu Rejonowego w P.z dnia(...)w sprawie (...) alimenty na obu synów do kwot po 350,00 złotych. Wyżej opisany wyrok Sądu Okręgowego w. (...) uprawomocnił się w dniu (...)

(odpis wyroku k. 22)

W stosunku do oskarżonego toczy się egzekucja komornicza należności alimentacyjnych na rzecz synów sygnatura akt (...)Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w P. W okresie od maja 2013r do września 2013r. oskarżony nie dokonał żadnej wpłaty na poczet tych należności. W październiku 2013r. wpłacił kwotę 104,50 zł, po czym zaprzestał wpłat na poczet alimentów. Obecnie egzekucja należności alimentacyjnych od oskarżonego jest bezskuteczna.

( informacja k. 18, karta rozliczeniowa k. 19, zaświadczenie k. 7)

Decyzją z dnia (...) Prezydent Miasta P. przyznał B. i S. rodzeństwu M. świadczenia z funduszu alimentacyjnego po 350,00 zł.

( decyzja k. 23)

Oskarżony nie korzystał z pomocy opieki społecznej.

( informacja k. 29)

Oskarżony nie pracuje , nadużywa alkoholu. Mieszka nadal z byłą żoną i dziećmi, ale nie uczestniczy w kosztach utrzymania rodziny.

( zeznania M. M. (2) k. 35, k. 48-49, zeznania S. M. k. 38, zeznania B. M. k. 41)

Oskarżony był uprzednio karany.

( karta karna k. 33)

Oskarżony w postępowaniu przygotowawczym przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że gdy pracował to łożył na utrzymanie dzieci , jeśli ma pieniądze to przekazuje je synom , a czasem nawet byłej żonie i są to kwoty od kilku złotych nawet do 500 złotych. Oskarżony wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze i złożył wniosek o wymierzenie kary 8 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz nałożenie obowiązku łożenia na utrzymanie synów B. i S. oraz zwolnienia od kosztów postępowania.

( wyjaśnienia oskarżonego k. 54-56, k. 61-62)

Sąd odmówił wiary wyjaśnieniom oskarżonego stwierdzając , iż stanowią wyraz przyjętej przez niego linii obrony. Są one całkowicie sprzeczne z przekonującymi zeznaniami M. M. (2), B. M. i S. M.. Zeznania w/w świadków są wiarygodne, gdyż są spójne i logiczne. Ponadto znajdują potwierdzenie w załączonych do akt sprawy dokumentach w postaci karty rozliczeniowej dłużnika alimentacyjnego, decyzji o przyznaniu świadczeń alimentacyjnych, zaświadczeniu o bezskuteczności egzekucji.

Pozostałe zebrane dowody podlegają aprobacie Sądu jako nie budzące zastrzeżeń.

Oskarżony P. M. wyczerpał dyspozycję art. 209§1kk, ponieważ w okresie od maja 2013r. do września 2013 r. oraz od listopada 2013r. do grudnia 2015r. uporczywie uchylał się od ciążącego na nim z mocy prawa obowiązku alimentacyjnego na rzecz synów B. M. i S. M., przez co naraził ich na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonego Sąd stwierdził, że jest on znaczny, gdyż godzi w dobro i podstawy utrzymania dzieci oskarżonego , które potrzebuje zarówno środków finansowych na utrzymanie jak i osobistej opieki. Jako okoliczności obciążające Sąd potraktował długotrwały okres niealimentacji i nadużywanie przez oskarżonego alkoholu. Okoliczności łagodzących Sąd nie stwierdził.

Z tych względów uznał, że kara 8 miesięcy ograniczenia z obowiązkiem wykonywania pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym jest współmierna do stopnia społecznej szkodliwości tego czynu. W ocenie Sądu wpłynie ona dyscyplinująco na oskarżonego i wdroży do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości. Sąd ponadto zobowiązał oskarżonego do bieżącego wykonywania obowiązku alimentacyjnego na rzecz obu synów.

Ponieważ oskarżony nie pracuje, nie posiada majątku, z którego mogłaby być prowadzona egzekucja Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych.

Mając wszystkie powyższe ustalenia na uwadze Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.

Zmieniony wyrokiem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Tryb. IV Wydział Karny z dnia 26.07.2016r. sygn.. IV Ka 322/16.