Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 1371/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 stycznia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2015 r. w Kaliszu

odwołania M. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 1 października 2014 r. Nr (...)

w sprawie M. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 1 października 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił M. G. prawa do emerytury nauczycielskiej, ponieważ wnioskodawczyni nie udowodniła co najmniej 30 –letniego okresu ubezpieczenia.

Z powyższą decyzją nie zgodziła się M. G.i w dniu 31 października 2014 roku złożyła odwołanie, w którym wniosła o zmianę decyzji i przyznanie wnioskowanego świadczenia wskazując, iż posiada wymagany staż ubezpieczeniowy albowiem do okresu nieskładkowego winien zostać doliczony cały okres nauki w Studium (...)w O. przypadającej od dnia 1 września 1978 r. do dnia 17 czerwca 1980 r.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Odwołująca M. G. urodziła się w dniu (...). Na dzień 31 grudnia 2008 r. posiada okresy składkowe i nieskładkowe uznane przez ZUS wynoszące łącznie 29 lat 10 miesięcy i 14 dni z czego 28 lat 1 miesiąc i 5 dni to okresy składkowe a 1 rok 9 miesięcy i 9 dni jako okresy nieskładkowe. Okres pracy w charakterze nauczyciela w przypadku odwołującej na powyższy dzień wynosi ponad 20 lat.

( okoliczności bezsporne).

Odwołująca w okresie 1 września 1978 – 17 czerwca 1980 była słuchaczem Studium (...)w O. W 1999 r. odwołująca została przyjęta na 3-semestralne studia I-stopnia w Wyższej Szkole (...)w W.w oparciu o dyplom ukończenia Studium (...)w O. Dyplom ukończenia studiów odwołująca uzyskała w dniu 26 czerwca 1999 r. Do okresu nauki zostały zaliczone 3 semestry nauki w studium wychowania przedszkolnego.

( okoliczności bezsporne).

Stosunek pracy między odwołującą a Przedszkolem nr (...) w K. istniejący od 1980 r. ustał w dniu31 sierpnia 2014 r. na wniosek odwołującej w związku z zamiarem przejścia na emeryturę.

dowód: świadectwo pracy w aktach ZUS.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 88 ust. l ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 roku, nr 97, pozycja 647 ze zmianami) nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym mogą- po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

Jak wynika z powyższego uregulowania, emerytura nauczycielska bez względu na wiek przysługuje tylko temu nauczycielowi, który po spełnieniu powyższych warunków, na swój wniosek rozwiązał stosunek pracy. Odwołująca rozwiązała na swój wniosek ten stosunek pracy z istnieniem, którego wiązały się omawiane wyżej uprawnienia emerytalne. Zgodnie bowiem z przepisem art. 91b ust. 1 cytowanej wyżej Karty Nauczyciela przepis art. 88 ma zastosowanie tylko w stosunku do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze co najmniej połowy pełnego etatu. Odwołująca rozwiązując na swój wniosek taki stosunek pracy spełniła warunki zawarte w omawianym przepisie co spełnienia jednej z wymaganych przesłanek.

Nie spełniła jednak przesłanki odnoszącej się do wymaganego 30 – letniego stażu ubezpieczeniowego. Jak wynika bowiem z przepisu art. 7 pkt 9 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach... (Dz. U. z 2013 r. poz.1440 z póź. zm.) jako okres nieskładkowy traktowany jest również okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku studiów, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. W niniejszej sprawie bezsporne było, iż w 1999 r. odwołująca ukończyła naukę w szkole wyższej prowadzonej w trybie 3 – semestralnym przy czym na poczet tej nauki zaliczony został okres nauki w studium wychowania przedszkolnego. Faktyczny okres nauki w studium to 4 semestry. Decydującym w niniejszej sprawie jest jednak nie tyle faktyczny okres zaliczonej do studiów w szkole wyższej okres nauki w szkołach innego szczebla ale okres studiów przewidziany programem nauczania. Ten z kolei stanowił o nauce w trybie 3 – semestralnym i tylko taki okres podlegał zaliczeniu. Skoro, organ ten okres zaliczył to brak była warunków aby tak ustalony okres podlegał zwiększeniu o okres nauki w szkole pomaturalnej wykraczający poza okres studiów w szkole wyższej.

W tych warunkach odwołanie jako nieuzasadnione podlegało oddaleniu.