Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV P 128/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Lubań, dnia 29 października 2013r.

Sąd Rejonowy w Lubaniu IV Wydział Pracy w następującym składzie:

Przewodniczący: PSR Jerzy Miedziński,

Ławnicy: Marzena Karło, Lucyna Klusik,

Protokolant: kier. sek. Danuta Wowczyk,

po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. w Lubaniu

sprawy z powództwa M. N.

Przeciwko Gminnemu Gimnazjum im. (...) w Z.

- o uznanie wypowiedzenia warunków pracy i płacy za bezskuteczne;

I.  powództwo oddala,

II.  zasądza od powódki M. N. na rzecz pozwanego Gminnego Gimnazjum im. (...) w Z. kwotę 60,-(sześćdziesiąt)złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego

UZASADNIENIE

Powódka M. N. wniosła pozew przeciwko Gminnemu Gimnazjum im. (...) w Z. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków pracy i płacy. W uzasadnieniu podniosła, że jest nauczycielem dyplomowanym i zatrudniona jest na stanowisku nauczyciela języka polskiego i pedagoga. Dnia 28 sierpnia 2013r. w rozmowie z dyrektorem gimnazjum uzyskała informację, że będą zmiany w jej umowie o pracę polegające na zabraniu jej godzin pedagoga szkolnego, a w to miejsce przydzielenie godzin języka polskiego w szkole podstawowej. W roku szkolnym 2012/2013 przebywała na urlopie zdrowotnym i dyrektor szkoły nie powiadomił jej w ustawowym terminie o planowanych zmianach w jej umowie. Dowiedziała się o tym dopiero w dniu 28 sierpnia 2013r. kiedy odbywała się rada pedagogiczna , na której dyrektor odczytał przydział czynności na nowy rok szkolny.

Pozwany w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa. W uzasadnieniu podniósł, że przydzielone powódce obowiązki są w pełni zgodne z posiadanymi przez nią kwalifikacjami oraz stanowiskiem pracy określonym w umowie o pracę z 25 sierpnia 2000r. oraz akcie mianowania z dnia 5 października 2000r. Powódka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie od 1 września 2012r. do 30 czerwca 2013r. i arkusz organizacyjny opracowany pod kątem zmian organizacyjnych sieci szkół na terenie gminy S. zatwierdzony został w dniu 30 kwietnia 2013r. Powódka zatrudniona była jako nauczycielka języka polskiego i powierzono jej obowiązki pedagoga szkolnego i powierzenie to następowało na zasadzie przydziału czynności na każdy kolejny rok szkolny. W związku ze zmianami organizacyjnymi w sieci szkół na terenie gminy S. zaistniała potrzeba zatrudnienia pedagoga szkolnego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku pedagogika i w zwiększonym wymiarze godzin niż dotychczas. Dlatego też dyrektor szkoły zrezygnował z podziału godzin między dwie osoby i przydzielił jej godziny do nauczania tylko języka polskiego. Nie nastąpiła więc zmiana warunków pracy i płacy, zmianie uległ jedynie zakres przydzielonych czynności.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. N. z wykształcenia jest magistrem filologii polskiej. Dodatkowo ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki opiekuńczej.

(dowód: akta osobowe powódki).

W dniu 25 września 2000r. została zawarta umowa o pracę pomiędzy powódką a Gminnym Gimnazjum w Z. , na mocy której została ona zatrudniona na czas nieokreślony na stanowisku nauczyciela mianowanego języka polskiego w wymiarze 18. godzin i pedagoga.

(dowód: umowa o pracę k.15).

W następnych latach dyrektor gimnazjum na podstawie pism o przydziale czynności przydzielał powódce część godzin jako nauczyciela języka polskiego, a część jako pedagoga.

I tak przykładowo w roku szkolnym 2009/2010 przydzielono powódce 15. godzin nauczania języka polskiego i 12 godzin pedagoga. W roku szkolnym 2011/12 powódka miała przydzielone 11 godzin języka polskiego i 12/24 godzin pedagoga.

(dowód: akta osobowe powódki, przydział czynności godzin k.18, zeznania dyrektora gimnazjum A. G. k.27v-28).

W okresie od 1 września 2012r. do 30 czerwca 2013r. powódka przebywała na urlopie zdrowotnym dla poratowania zdrowia (okoliczność bezsporna).

W tym czasie nastąpiła reorganizacja szkół w gminie S. polegająca na stworzeniu dwóch odrębnych kompleksów : szkoły podstawowej i gimnazjum w S. oraz szkoły podstawowej i gimnazjum w Z.. Wiązało się to z tym, że w Gimnazjum w Z. zmalała liczba klas z sześciu do czterech. Dyrektor Gimnazjum w Z. pełni jednocześnie obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Z.. Obie szkoły znajdują się w tym samym budynku. W tej sytuacji zmianie uległa liczba oddziałów i godzin w poszczególnych typach szkół oraz zwiększeniu uległa rozpiętość wiekowa uczniów, co wiązało się z większym zróżnicowaniem problemów wychowawczych i dydaktycznych. Zwiększeniu uległa również liczba godzin pedagoga szkolnego. Zaistniałą więc potrzeba zatrudnienia pedagoga szkolnego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku pedagogika oraz w zwiększonym wymiarze godzin niż dotychczas . W związku z powyższym dyrektor szkoły zrezygnował z przydziału godzin pedagoga dla powódki.

(dowód: zeznania dyrektora szkoły A. G. k. 27v-28, arkusze przydziału czynności k. 22-23).

Dla powódki nie było wystarczającej liczby godzin, aby mogła być zatrudniona na pełnym etacie nauczyciela języka polskiego w gimnazjum dlatego też na podstawie przydziału czynności oraz pismem z dnia 2 września 2013r. dyrektor zobowiązał ją do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych nauczyciela języka polskiego w wymiarze 9. godzin tygodniowo w szkole podstawowej.

(dowód: pismo z dnia 2 września 2013r. , zeznania dyrektora szkoły A. G. k. 27v-28).

Sąd zważył, co następuje:

roszczenie powódki uznać należało za bezzasadne.

Analiza umowy o pracę na czas nieokreślony z dnia 25 września 2000r. prowadzi do wniosku, że powódka została zatrudniona na stanowisku nauczyciela języka polskiego w wymiarze 18. godzin – a więc pełnego etatu – i pedagoga bez określenia w jakiej części etatu.

Zdaniem Sądu, należy to rozumieć w ten sposób, że podstawowym zatrudnieniem powódki było stanowisko nauczyciela języka polskiego. Faktem jest, że w następnych latach dyrektor gimnazjum na podstawie pism o przydziale czynności przydzielał powódce część godzin jako nauczyciela języka polskiego i część godzin jako pedagoga lecz nie zmieniało to faktu, że podstawowym zatrudnieniem powódki było stanowisko nauczyciela języka polskiego.

Okolicznością bezsporną jest, że w czasie kiedy powódka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia dokonano reorganizacji szkół w gminie S. i w miejscowości Z. utworzono kompleks szkół w postaci szkoły podstawowej i gimnazjum. Zatrudniony też został pedagog z wyższym wykształceniem magisterskim dla obu szkół, któremu przydzielono w roku szkolnym 2013/2014 szesnaście godzin.

W tej sytuacji, skoro dla powódki nie było wystarczających godzin, aby nauczała w gimnazjum na pełny etat dyrektor zobowiązał ją do uzupełnienia etatu w szkole podstawowej na podstawie art. 22 ustawy – Karta Nauczyciela.

W takiej sytuacji znalazło się wielu nauczycieli gimnazjum , którzy uzupełniają etat w szkole podstawowej.

Jak wynika z materiału dowodowego, powódka posiada wysokie kwalifikacje w nauczaniu języka polskiego i będzie realizowała pensum w wymiarze określonym w art. 42, ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela.

Zdaniem Sądu nie można uznać, że nastąpiło wypowiedzenie powódce warunków pracy i płacy. Także zobowiązanie jej do uzupełnienia etatu w szkole podstawowej nie naruszało przepisów Karty Nauczyciela.

Mając powyższe okoliczności na uwadze powództwo należało oddalić.

Orzeczenie o kosztach opiera się na mocy art. 98 §1 kpc oraz §11 ust. 1, pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1349 ze zm.).