Pełny tekst orzeczenia

Sygn.akt III AUa 505/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 listopada 2013r.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSA Piotr Prusinowski (spr.)

Sędziowie: SA Bohdan Bieniek

SA Marek Szymanowski

Protokolant: Agnieszka Charkiewicz

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2013 r. w B.

sprawy z odwołania J. C.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P.

o wartość kapitału początkowego

na skutek apelacji wnioskodawcy J. C.

od wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 lutego 2013 r. sygn. akt III U 848/12

I.  zmienia zaskarżony wyrok w pkt I i II i poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. w ten sposób, że zalicza J. C. do ustalenia wartości kapitału początkowego okres zatrudnienia w Spółdzielni Kółek Rolniczych w R. od dnia 1 maja 1976 r. do dnia 20 października 1976 r.,

II.  oddala apelację w pozostałym zakresie.

Sygn. akt III AUa 505/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25.10.2012r. ZUS odmówił J. C. zaliczenia do ustalenia wartości kapitału początkowego okresu zatrudnienia w Spółdzielni Kółek Rolniczych w R. od 20.04.1976r. do 29.10.1976r.

W odwołaniu od tej decyzji J. C. domagał się jej zmiany i zaliczenia w/w okresu zatrudnienia podnosząc, że okres ten wykazał zeznaniami świadków.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie wskazując, że na okoliczność w/w zatrudnienia J. C. nie przedłożył żadnych dokumentów, a zeznania świadków nie wnoszą nowych okoliczności. W tej sytuacji zdaniem ZUS brak było podstaw do uwzględnienia do stażu pracy okresu od 20.04.1976r. do 29.10.1976r.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokiem z dnia 26 lutego 2013 r. zmienił zaskarżoną decyzje i zaliczył wnioskodawcy do ustalenia kapitału początkowego okres zatrudnienia w Spółdzielni Kółek Rolniczych w R. od dnia 1 lipca 1976 r. do dnia 30 września 1976 r. W pozostałym zakresie odwołanie oddalił. Sąd ten odwołał się do treści przepisu art. 174 ust 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wskazał, że przy ustalaniu kapitału uwzględnia się okresy składkowe. Podkreślił, że zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS za okresy składkowe uważa się przypadające przed dniem 15 listopada 1991r. okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, w tym okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia na obszarze Państwa Polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową. Na podstawie dostępnego materiału dowodowego Sąd Okręgowy w Ostrołęce uznał, że w okresie od dnia 1 lipca 1976 r. do dnia 30 września 1976 r. wnioskodawca był zatrudniony w Spółdzielni Kółek Rolniczych w R.. Okoliczność ta została potwierdzona zeznaniami świadków. Sąd zastrzegł jednak, że zeznania te nie dają podstawy do precyzyjnego określenia dat granicznych tego zatrudnienia. Analogiczny wniosek skierował pod adresem wypowiedzi wnioskodawcy. Wskazał, że miarodajne, w zakresie ustalenia okresu świadczenia pracy przez wnioskodawcę, są dane wynikające z akt Sądu Rejonowego w Ostrołęce o sygn IC 1074/78. W sprawie tej Spółdzielnia Kółek rolniczych w R. dochodziła od J. C. zapłaty kwoty 14.527zł. Wskazywała, że J. C. był zatrudniony w (...) w okresie od lipca 1976r. do września 1976r. i wykonywał wówczas prace polowe u swoich rodziców i innych rolników, a jednocześnie prac tych nie wykazywał w kartach pracy, a otrzymanych z tego tytułu kwot nie przekazywał Spółdzielni. Z akt sprawy IC 1074/78 wynika, że odwołujący uznał powyższe roszczenie a Sąd uwzględnił powództwo. W oparciu o dane zawarte w treści pozwu w sprawie IC 1074/70 Sąd Okręgowy w Ostrołęce uznał, że jako początek zatrudnienia J. C. należy przyjąć datę 1.07.1976 r., a jako datę końcową dzień 30.09.1976 r. Tylko te daty zostały w sposób wiarygodny wykazane przez odwołującego, a zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie upoważnia do podzielenia dalej idących twierdzeń wnioskodawcy.

Apelacje wniósł J. C.. Nie sformułował wniosków i zarzutów środka odwoławczego. Ograniczył się do polemiki z ustaleniami Sądu pierwszej instancji. Ponownie wskazał, że wykonywał pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych w R. w okresie od dnia 20 kwietnia 1976 r. do dnia 29 października 1976 r. Podkreślił, że okres ten został potwierdzony przez zeznania świadków.

Sąd Apelacyjny zważył:

Apelacja jest zasadna, choć nie z racji siły argumentów przedstawionych w środku odwoławczym. Opierając się jedynie na zeznaniach świadków nie sposób przyjąć, że wnioskodawca był zatrudniony w Spółdzielni Kółek rolniczych w R. w terminie przez niego wskazanym. W sprawie pojawił się jednak nowy dowód. Po wydaniu wyroku przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce nadesłane zostały akta osobowe wnioskodawcy z Zakładu Usług (...) w L.. Znajduje się w nich oryginalne świadectwo pracy wystawione wnioskodawcy przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych w R.. Potwierdza ono, że ubezpieczony wykonywał pracę (był zatrudniony na podstawie umowy o pracę) w okresie od dnia 1 maja 1976 r. do dnia 20 października 1976 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku traktorzysty. Sąd Apelacyjny nie ma podstaw aby kwestionować autentyczności tego świadectwa pracy. Zostało ono sporządzone przez pracodawcę zatrudniającego apelującego. Oznacza to, że zawarte w nim dane, co do okresu zatrudniania, są miarodajne. Dlatego należało w części podzielić apelacje wnioskodawcy i zgodnie z przepisem art. 386 § 1 k.p.c. orzec jak w punkcie I wyroku. Konsekwencją tego rozstrzygnięcia jest oddalenie apelacji w pozostałym zakresie na podstawie art. 385 k.p.c.