Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III U 542/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 października 2013r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Piotr Witkowski

Protokolant:

sekr. sądowy Beata Dzienis

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2013r. w Suwałkach

sprawy J. D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o wysokość świadczenia

w związku z odwołaniem J. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia 17 czerwca 2013 r. znak (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt III U 542/13

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. decyzją z dnia 17.06.2013r. odmówił J. D. prawa do przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym.

W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. jedn. Dz. U. z 2009r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) przy ustaleniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się przypadające przed dniem 1.07.1977r., okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu wymaganego do przyznania emerytury w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. W przypadku J. D. okresy składkowe i nieskładkowe uwzględnione przy ustaleniu prawa do emerytury wynoszą 34 lat i 2 miesiące na wymagane 25 lat, a więc były wystarczające do przyznania świadczenia, wobec czego nie ma podstaw prawnych do uzupełnienia stażu pracy okresami pracy w gospodarstwie rolnym.

W odwołaniu od tej decyzji J. D. domagał się przeliczenia świadczenia emerytalnego z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym, wskazując tylko, że kwestię tą powinien rozstrzygnąć sąd.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie uzasadniając jak w zaskarżonej decyzji. Bliżej też wskazał, że to zgodnie zaś z art. 27 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949r. przysługuje emerytura, jeżeli udokumentowali okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Decyzją zaś z dnia 16.04.2013r. organ rentowy uwzględnił J. D. okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze 38 lat i 2 miesięcy w tym 34 lat, 2 miesiące okresów składkowych. W związku z tym w świetle powołanych przepisów ustawy z dnia 17.12.1998r. brak jest podstaw do ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców.

Sąd Okręgowy w Suwałkach ustalił i zważył, co następuje:

Odwołanie nie jest uzasadnione.

Artykuł 10 ust. 1 powołanej w decyzji ustawy o z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych brzmi następująco:

Ust.1 przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art.56, jak okresy składkowe:

1)  okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,

2)  przypadające przed dniem 1.07.1977r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,

3)  przypadające przed dniem 1.01.1983r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art.5-7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Ust.2 Okresy wymienione w ust.1 pkt 1 uwzględnia się także przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe ustalone na zasadach określonych w art.5-7 są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Ust.3 .Okresów, o których mowa w ust.1 i 2, nie uwzględnia się, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Z treści więc art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jednoznacznie wynika, że okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia uwzględnia się przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury.

Odwołujący się tymczasem niewątpliwie posiada wymagane 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych do otrzymania emerytury. Stąd nie ma mowy o uzupełnieniu tego okresu okresem pracy na gospodarstwie rolnym, a tym samym i jego uwzględnienie przy obliczaniu emerytury.

Mając zatem to na względzie Sąd Okręgowy na mocy art. 477 14§ oddalił odwołanie.

PW/bd