Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1186/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 grudnia 2016r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2016r. w Rybniku

sprawy z odwołania G. P. (P.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania G. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 5 kwietnia 2016r. Znak (...)

- zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż zobowiązuje organ rentowy do uwzględnienia ubezpieczonemu dniówek półtorakrotnych na podstawie kart wynagrodzeń za lata 1987 – 1990.

Sędzia

Sygn. akt IX U 1186/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 kwietnia 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. dokonał ponownego ustalenia wysokości przysługującej ubezpieczonemu G. P. (P.) emerytury górniczej oraz podjął wypłatę tego świadczenia od dnia 01.03.2016r. Jednocześnie organ rentowy poinformował w treści tej decyzji, że nie uwzględnił dniówek półtorakrotnych wykazanych w przedłożonych kartach wynagrodzeń za lata 1987-1990, gdyż nie stanowią one środka dowodowego na powyższą okoliczność.

Ubezpieczony odwołał się od decyzji domagając się jej zmiany poprzez ponowne przeliczenie emerytury z zastosowaniem przelicznika 1,8 do wszystkich przepracowanych dniówek półtorakrotnych z okresu j.w.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji podnosząc, iż dniówki te mogą być zaliczone

jedynie w oparciu o zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na podstawie prowadzonej ewidencji dniówek lub na podstawie protokołu komisji weryfikacyjnej.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony urodził się w dniu (...)

Organ rentowy decyzją z 17 lutego 2016r. przyznał ubezpieczonemu począwszy od dnia 01.01.2016r. prawo do emerytury górniczej, przyjmując do obliczenia jej wysokości 68 miesięcy z przelicznikiem 1,8 tj. 1503 dniówki za lata 1990-2003.

W dniu 25.03.2016r. ubezpieczony złożył wraz z wnioskiem o podjęcie wypłaty świadczenia potwierdzone przez archiwum „karty wynagrodzeń pracownika fizycznego” za okres od sierpnia 1987 do maja 1990 tj. z okresu zatrudnienia w (...) W. na stanowisku młodszego górnika oraz górnika p/z.

W rozpoznaniu powyższego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję opisaną na wstępie.

W spornym okresie ubezpieczony jako młodszy górnik, a następnie górnik pracował w przodku bezpośrednio przy wydobywaniu urobku oraz przy zabudowie i drążeniu chodników. Dniówki przodkowe były odnotowywane przez sztygara w szychtownicy, która stanowiła również podstawę do naliczenia wynagrodzenia. Dniówki przodkowe były wykazane comiesięcznie na pasku wynagrodzenia i na bieżąco były kontrolowane przez pracowników. Ubezpieczony nie uzyskał zaświadczenia o ilości przepracowanych dniówek w wymiarze półtora krotnym, ponieważ zakład pracy nie istnieje.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego zeznania ubezpieczonego (k.17-18 a.s.).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Jak stanowi art.51 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U z 2015r. poz.748 ze zm.) przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur stosuje się z zastrzeżeniem ust.2 przelicznik 1,8 za każdy rok pracy, o której mowa w art.50d.

Zgodnie natomiast z art.50d ust.1 pkt.1 tej ustawy przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury pracownikom zatrudnionym pod ziemią oraz w kopalniach siarki oraz węgla brunatnego zalicza się w wymiarze półtorakrotnym okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego : w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych.

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala stwierdzić, iż ubezpieczony w spornym okresie od 08/1987 do 05/1990 będąc zatrudniony w Przedsiębiorstwie (...) na stanowisku młodszego górnika p/z, a następnie górnika p/z wykonywał pracę w przodkach bezpośrednio przy wydobywaniu urobku oraz przy zabudowie i drążeniu chodników, o której mowa w art.50d powołanej powyżej ustawy w ilości dniówek wykazanej w przedłożonych kartach wynagrodzeń.

Ustalając powyższe Sąd oparł się na powyższej dokumentacji pochodzącej z akt osobowych ubezpieczonego, oraz jego zeznaniach, którym dał wiarę jako logicznym, przekonywującym, znajdującym pokrycie w przedłożonych kartach wynagrodzeń.

W ocenie Sądu, nie ulega wątpliwości, że dniówki te powinny zostać uwzględnione na wysokość emerytury ubezpieczonego z zastosowaniem przelicznika 1,8%. Fakt likwidacji pracodawcy, a co za tym idzie, brak możliwości uzyskania zaświadczenia, nie może obciążać ubezpieczonego w sytuacji zachowania się oryginalnych kart zarobkowych z tego okresu, gdzie szczegółowo odnotowywano dniówki półtorakrotne.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 2 zmienił zaskarżoną decyzję orzekając jak w sentencji.

Sędzia