Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ns 1331/16

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 16 grudnia 2016 r.

Wnioskiem z dnia 12 października 2016 r. Miasto S. W. wniosło o uzupełnienie aktu zgonu H. K. (s. T. i K.) z dnia 31 sierpnia 2016 r. nr (...) o datę i miejsce zgonu zmarłego. Wnioskodawca wskazał, iż H. K. urodził się w dniu (...) r. we W.. W uzasadnieniu Miasto S. W. podało, iż zmarły H. K. posiadał względem niego zadłużenie z tytułu opłat za korzystanie z lokalu mieszkalnego (...) położonego w W. przy ul. S. (...), co zostało również stwierdzone w prawomocnych nakazach zapłaty wydanych przez tutejszy Sąd. Wnioskodawca wskazał, iż zamierza wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku po H. K., co uzasadnia złożenie niniejszego wniosku.

(wniosek – k. 1-2)

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek nie zasługiwał na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2064 – j.t.; dalej: psc) akt stanu cywilnego, który nie zawiera wszystkich wymaganych danych, uzupełnia kierownik urzędu stanu cywilnego, który go sporządził, na podstawie innych aktów stanu cywilnego, akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego prowadzonych dla tego aktu i innych dokumentów mających wpływ na stan cywilny. Zgodnie zaś z ust. 3 powołanego artykułu uzupełnienia aktu stanu cywilnego dokonuje się z urzędu, na wniosek osoby, której ten akt dotyczy, lub jej przedstawiciela ustawowego, na wniosek osoby mającej w tym interes prawny lub prokuratora, w formie czynności materialno-technicznej. Natomiast stosownie do treści art. 38 powyższej ustawy, uzupełnienia aktu zgonu dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej lub prokuratora, jeżeli akt zgonu nie zawiera daty lub godziny zgonu, a dane te nie wynikają z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego stanowiących podstawę sporządzenia aktu zgonu.

W niniejszej sprawie wnioskodawca domagając się uzupełnienia aktu zgonu H. K. o datę i miejsce zgonu zmarłego, powołał się wprawdzie na art. 38 psc, jednak nie wykazał, aby spełnione zostały przesłanki wskazane w tym przepisie. Po pierwsze zważyć należy, że zgodnie z treścią wskazanego artykułu sąd powszechny dokonuje uzupełnienia aktu zgonu w zakresie daty i godziny zgonu, podczas gdy wnioskodawca domagał się uzupełnienia aktu zgonu również w zakresie miejsca zgonu. Po drugie, nie została wykazana przesłanka wskazana w drugiej części przedmiotowego przepisu – a mianowicie, że dane co do daty zgonu zmarłego nie wynikają z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego stanowiących podstawę sporządzenia aktu zgonu. We wniosku nie zostało nawet zawarte takie twierdzenie, wobec czego Sąd nie miał podstaw, aby uznać, że powyższy warunek został spełniony.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 psc dokumenty stanowiące podstawę sporządzenia aktu stanu cywilnego lub dokumenty złożone po sporządzeniu aktu stanu cywilnego stanowiące podstawę do dołączenia wzmianki dodatkowej do aktu stanu cywilnego lub stanowiące podstawę zamieszczenia przypisku przy innych aktach stanu cywilnego stanowią akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego. W aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego gromadzi się dokumenty, które nie podlegają zwrotowi. (art. 26 ust. 2 zd. 1). Akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego są gromadzone w rejestrze stanu cywilnego, jeżeli zostały sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. W rejestrze mogą być gromadzone akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego niesporządzone w formie dokumentu elektronicznego jako odwzorowanie cyfrowe lub może być zamieszczany opis tych dokumentów (art. 26 ust. 3). Dokumenty z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego, na żądanie sądu, prokuratora, osoby, której akt stanu cywilnego dotyczy, lub osoby mającej interes prawny, mogą być wydawane w formie dokumentu elektronicznego, kopii lub wydruku dokumentu elektronicznego poświadczonych za zgodność z oryginałem przez kierownika urzędu stanu cywilnego (art. 26 ust. 4). Zgodnie z art. 92 ust. 2 psc 2. akt zgonu sporządza się na podstawie karty zgonu oraz protokołu zgłoszenia zgonu. Wnioskodawca nie wykazał zaś ani nawet nie podał twierdzeń co do tego, że w powyższych dokumentach nie zawarto informacji o dacie zgonu H. K..

Na marginesie wypada zauważyć, że wnioskodawca nie złożył też żadnych wniosków dowodowych zmierzających do wykazania daty zgonu zmarłego - nie wniósł chociażby nawet o udostępnienie karty zgonu oraz protokołu zgłoszenia zgonu, na podstawie których sporządzony został przedmiotowy w sprawie akt zgonu. Nawet w postępowaniu nieprocesowym sąd nie jest zaś zobligowany do prowadzenia dochodzenia w celu poczynienia w sprawie ustaleń, zwłaszcza gdy wnioskodawca jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika.

Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji.

SSR Agnieszka Nakwaska-Szczepkowska

ZARZĄDZENIE

Odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy.