Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I 1 C 329/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 czerwca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Gdyni I Wydział Cywilny Sekcja d/s rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Anna Stolarska

Protokolant:

sekr. sądowy Tomasz Łukowicz

po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2017 r. w Gdyni na rozprawie

sprawy z powództwa J. D.

przeciwko D. S.

o zapłatę

I.  oddala powództwo;

II.  obciąża powódkę kosztami postępowania, uznając je za uiszczone.

UZASADNIENIE

Powódka J. D. wytoczyła przeciwko pozwanemu D. S. powództwo o zapłatę kwoty 88,30 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 24 grudnia 2016 roku do dnia zapłaty oraz wniosła o zasądzenie kosztów procesu według norm przepisanych.

W uzasadnieniu pozwu powódka wskazała, że w dniu 12 października 2016 roku nabyła w sklepie (...) w Galerii Handlowej (...) przy ul. (...) w G. torebkę damską za cenę 80 złotych. W grudniu 2017 roku w towarze ujawniła się wada uniemożliwiająca, w ocenie powódki dalsze jego użytkowanie. Wobec powyższego, w dniu 24 grudnia 2016 roku powódka złożyła reklamację w sklepie (...), żądając usunięcia wady lub zwrotu ceny. W odpowiedzi na zgłoszenie reklamacyjne pozwany podniósł, że uszkodzenia torebki powstały w wyniku nieodpowiedniego jej użytkowania, wskazując nadto, że zgłaszana wada jest rezultatem nadmiernego jej przeciążenia.

(pozew z dnia 14 lutego 2017 roku – k. 4-5, paragon fiskalny – k. 16, zgłoszenie reklamacyjne z dnia 24 grudnia 2016 roku – k. 12, 15, odpowiedź na zgłoszenie reklamacyjne z datą w nagłówku „5 stycznia 2017 roku” - k. 8 )

Na rozprawie w dniu 29 czerwca 2017 roku powódka podtrzymała powództwo w całości.

Pozwany zakwestionował żądanie pozwu, a nadto wyjaśnił, że w sklepie (...) jest wyłącznie pracownikiem upoważnionym do rozpatrywania reklamacji, a właścicielem sklepu (...) jest A. M., który prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą A. M. (...).

(protokół rozprawy z dnia 29 czerwca 2017 r. – k. 42)

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 12 października 2017 roku J. D. nabyła w sklepie (...) w Galerii Handlowej w G. przy ul. (...) torebkę damską o wartości 80 złotych.

okoliczność niesporna, a nadto dowód zakupu z dnia 12 października 2017 roku – k. 16

W grudniu 2016 roku J. D. stwierdziła wadę w kupionej rzeczy w postaci przetarć na pasku i po zewnętrznej stronie torebki, która to wada ujawniła się podczas jej użytkowania.

okoliczność niesporna, a nadto dokumentacja fotograficzna – k. 9-11

W dniu 24 grudnia 2017 roku J. D. zgłosiła pracownikowi sklepu (...) reklamację, w treści której opisała stwierdzone wady towaru. W odpowiedzi na reklamację, pracownik przyjmujący reklamację D. S. uznał ją za bezzasadną, podnosząc, że wskazane uszkodzenia są wynikiem nieostrożnego i niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania torebki.

okoliczność niesporna, a nadto zgłoszenie reklamacyjne z dnia 24 grudnia 2016 roku – k. 12, 15, Odpowiedź na zgłoszenie reklamacyjne z datą w nagłówku „5 stycznia 2017 roku” - k. 8

Nie zgadzając się z ww. stanowiskiem J. D. zwróciła się do Stałego Sądu Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Pomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w G., który w piśmie adresowanym do salonu handlowego E. znajdującego się przy ul. (...) w G. z datą w nagłówku „18 stycznia 2017 roku” przekazał przedmiotowy wniosek, zachęcając do ugodowego rozwiązania przedmiotowego sporu, w razie zaś braku woli rozwiązania sprawy w drodze polubownej, wystąpił z propozycją dokonania zapisu na sąd polubowny. W odpowiedzi na to wystąpienie pracownik działający w imieniu firmy (...) za pośrednictwem poczty elektronicznej wskazał, iż nie wyraża zgody na polubowne załatwienie niniejszej sprawy.

okoliczności niesporne, a nadto wniosek o rozpoznanie sprawy przed Stałym Sądem Polubownym w G. – k. 13-14, potwierdzenie nadania przesyłki – k. 17, odpowiedź pozwanego z dnia 27 stycznia 2017 roku – k. 7, zarządzenie o zwrocie wniosku – k. 6)

Z ustaleń dokonanych przez tut. Sąd na podstawie rejestru z wydruku Głównego Urzędu Statystycznego, jak również z wydruku z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że A. M. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi sklepy (...) w Centrach Handlowych na terenie T., w tym w Galerii Handlowej (...) przy ul. (...) w G..

(okoliczności niesporne, a nadto wyciąg z wpisu w rejestrze REGON z dn. 29 czerwca 2017 roku, a także wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z dn. 29 czerwca 2017 roku).

Sąd zważył, co następuje:

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o dowody z powołanych dokumentów, przedłożonych przez powódkę w toku postępowania, których zarówno autentyczność, jak i prawdziwość w zakresie twierdzeń w nim zawartych, nie budziła wątpliwości Sądu, a zatem brak było podstaw do odmowy dania im wiary, tym bardziej że nie były one kwestionowane w zakresie ich mocy dowodowej przez żadną ze stron.

Powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie.

W pierwszej kolejności wymaga podkreślenia, że celem procesu cywilnego jest urzeczywistnienie normy prawnej obowiązującej w stosunkach cywilnoprawnych. Żeby to urzeczywistnienie w konkretnym przypadku mogło nastąpić, w procesie cywilnym muszą brać udział – jako strony – te podmioty, wobec których zgodnie z prawem materialnym ma być zrealizowana odpowiednio norma prawna. Nie budzi wątpliwości, że tylko ze stosunku prawnego określonego przez prawo materialne płynie uprawnienie indywidualnego podmiotu do występowania z konkretnym roszczeniem przeciwko innemu podmiotowi. To szczególne uprawnienie, oceniane z punktu widzenia prawa materialnego, nazywane jest legitymacją procesową. Jeżeli zostanie wykazane, że strony są związane prawnomaterialnie z przedmiotem procesu, którym jest roszczenie procesowe, to zostanie wykazana legitymacja procesowa powoda (czynna) i pozwanego (bierna). W przeciwnym zaś razie brak będzie legitymacji procesowej, czy to powoda, czy też pozwanego albo też obu stron. Wprawdzie treść legitymacji powoda i legitymacji pozwanego jest inna, gdyż powód jest uprawniony, a pozwany jest zobowiązany, ale obie legitymacje zbiegają się co do tego samego przedmiotu, który właśnie jest przedmiotem rozpoznania i rozstrzygnięcia sądu. Wobec tego, że legitymacja procesowa stanowi przesłankę materialnoprawną, sąd dokonuje oceny w zakresie jej istnienia w chwili orzekania co do istoty sprawy, tj. w chwili wyrokowania. Brak legitymacji czynnej, jak i biernej prowadzi zaś do wydania wyroku oddalającego powództwo.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy, wskazać należy, iż po stronie pozwanego zachodzi brak biernej legitymacji procesowej. Powódka wywodzi swoje roszczenie z umowy sprzedaży torebki damskiej z dnia 12 października 2016 roku, której stronami są powódka J. D. i A. M., który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi sklep, w którym to powódka nabyła w jej ocenie wadliwy towar. W związku z powyższym należy wskazać, że pozwany D. S. nie będąc stroną ww. umowy nie jest zobowiązany na tej podstawie do zaspokojenia żądania powódki, zaś powódka nie jest uprawniona do występowania na tej podstawie z żądaniem przeciwko pozwanemu. Pozwany występował jedynie w roli pracownika odpowiedzialnego za rozpatrywanie reklamacji. Należy zauważyć, że powódka z ewentualnym roszczeniem, dochodzonym na podstawie ww. umowy, mogłaby wystąpić jedynie przeciwko podmiotowi, który prowadzi działalność gospodarczą tj. przeciwko A. M., bo tylko on jest zobowiązany, tj. legitymowany do występowania w charakterze strony w niniejszym procesie. W tym miejscu wymaga również podkreślenia, że legitymacja procesowa musi zachodzić zarówno po jednej, jak i drugiej stronie procesowej, ażeby w procesie mogło zapaść pozytywne rozstrzygnięcie merytoryczne. W niniejszym procesie legitymacja procesowa zachodziła jedynie po stronie powodowej, natomiast brak jej było po stronie pozwanej.

Zasadne było zatem w konsekwencji oddalenie powództwa.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 108 § 1 zd. 1 k.p.c. w zw. z art. 98 k.p.c. § 1 i 2 k.p.c. zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik procesu. Wobec faktu, iż stroną przegrywającą niniejsze postępowanie była powódka i tylko ona poniosła koszty procesu, Sąd obciążył ja tymi kosztami, uznając je za uiszczone w całości.