Pełny tekst orzeczenia

Sygn. IV Nkd 43/17

POSTANOWIENIE

Dnia 29 września 2017 roku

Sąd Rejonowy w Wieliczce Wydział Rodzinny i Nieletnich

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Paweł Styrna

Protokolant: sekr. sądowy Rita Kasprzyk

po rozpoznaniu w dniu 29 września 2017 roku na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych w W.

sprawy z urzędu

nieletniego J. K. ur. (...) s. M. i A. zam. S. 160 (...)-(...) W..

co do którego wszczęto postępowanie celem ustalenia, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego, polegające na tym, że: kradł rodzicom i siostrom pieniądze, dysponował środkami z kart kredytowych rodziców bez ich zgody, nie realizował systematycznie obowiązku szkolnego, uciekał z lekcji, przeszkadzał nauczycielowi w ich prowadzeniu, wchodził w konflikty słowne z nauczycielami i rówieśnikami, wracał do domu w godzinach nocnych, był wulgarny i agresywny w stosunku do rodzeństwa i rodziców, miał trudności z dostosowaniem się do zasad panujących w domu i w szkole.

postanawia: na podstawie art. 26 ustawy z dnia 26.10.1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich tymczasowo umieścić nieletniego w (...) Ośrodku (...).

Sygnatura akt IV Nkd 43/17

UZASADNIENIE

postanowienia z 29 września 2017r.

Postanowieniem z dnia 22 marca 2017r. wszczęto z urzędu postępowanie wobec nieletniego J. K., s. M., ur. (...) w K., zam. S. 160, 32-002 W. W., celem ustalenia, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego, polegające na tym, że: kradł rodzicom i siostrom pieniądze, dysponował środkami z kart kredytowych rodziców bez ich zgody, nie realizował systematycznie obowiązku szkolnego, uciekał z lekcji, przeszkadzał nauczycielowi w ich prowadzeniu, wchodził w konflikty słowne z nauczycielami i rówieśnikami, wracał do domu w godzinach nocnych, był wulgarny i agresywny w stosunku do rodzeństwa i rodziców, miał trudności z dostosowaniem się do zasad panujących w domu i w szkole.

W opinii (...) w T. z (...) (K-45) wskazano, że wobec, narastających symptomów demoralizacji uzasadnione jest umieszczenie nieletniego w (...) Ośrodku (...).

Na posiedzeniu w dniu (...)(K-88) matka nieletniego J. K., A. K., oświadczyła, że od czasu wszczęcia postepowania sądowego nie ma nad synem żadnego nadzoru, pomimo upływu jednego miesiąca roku szkolnego nieletni nie założył zeszytów do poszczególnych przedmiotów ani nie ma podręczników do szkoły, opuścił 12 godzin lekcyjnych, które nie są usprawiedliwione, nadal zdarzają się kradzieże pieniędzy z portfela rodziców i rodzeństwa; nieletni J. K. jest wulgarny w stosunku do rodziców i rodzeństwa, wychodzi z domu nie informując rodziców gdzie idzie, w jakim celu i kiedy wróci; podczas wakacji 2017r. zdarzały się okresy, że nie wracał na noc do domu (00:13;12).

Nieletni J. K. potwierdził słowa matki oświadczając, że jest to prawda (00:18:44).

Sąd zważył, co następuje:

Przepis art. 26 u.p.n. określa środki wychowawcze, które mogą być stosowane wobec nieletniego na każdym etapie postępowania, a więc jeszcze przed jego prawomocnym zakończeniem. Ustawodawca nie zawarł żadnych kryteriów, jakimi powinien kierować się sąd rodzinny, stosując środki tymczasowe, o jakich mowa w art. 26 u.p.n, dlatego należy odwołać się do ogólnych dyrektyw zawartych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich (art. 3 u.p.n.). Dyrektywa przewodnia wyrażona w art. 3 § 1 ustawy, nakazująca kierować się "przede wszystkim" dobrem nieletniego, ma zasadnicze znaczenie w razie zastosowania środków przewidzianych w art. 26 u.p.n. Tak, więc o zastosowaniu środków tymczasowych z art. 26 u.p.n. decydują przede wszystkim potrzeby wychowawcze i zapobieżenie - już w trakcie trwania postępowania - dalszej demoralizacji nieletniego czy możliwości popełnienia przez niego czynów karalnych i rozpoczęcie oddziaływań o charakterze wychowawczym w okresie rozpoznawania sprawy, zanim sąd podejmie ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie stosowania środków docelowych.

Odnosząc powyższe do okoliczności niniejszej sprawy, zauważyć należy, fakt i zakres demoralizacji nieletniego, został w wysokim stopniu uprawdopodobniony opinia biegłych (...) w T., którzy potwierdzili zasadność umieszczenia J. K. w ośrodku wychowawczym. Jak zaś wynika z oświadczenia matki nieletniego, A. K., proces demoralizacji w ostatnich miesiącach nasilił się, gdyż nieletni oprócz czynów zarzuconych mu w postanowieniu z dnia 22 marca 2017r. obecnie zaniedbuje także obowiązek szkolny, nie wykazując żadnego zainteresowania nauka i opuszczając lekcje w szkole. Znamiennym jest, że nieletni J. K. w całości potwierdził oświadczenie matki złożone na posiedzeniu w dniu (...)W tej sytuacji, koniecznym jest zastosowanie wobec nieletniego środków wychowawczych, już w roku postepowania sądowego, w celu zapobieżenia dalszej demoralizacji J. K. i zapewnienia kontynuowania przez niego nauki. Umieszczając nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, Sąd kierował się zaleceniami zwartymi w powołanej wyżej opinii biegłych (...) w T., którzy zaznaczyli, że wpływ rodziców na kształtowanie się norm społeczno-moralnych i zachowanie nieletniego jest znikomy, gdyż syn ignoruje ich oczekiwania i nakazy, co uzasadnia zastosowanie środka „izolacyjnego”, gwarantującego wpływ na jego zachowanie, co jest niezbędnym warunkiem prawidłowej socjalizacji.

Mając na uwadze powyższe Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.