Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: X C 1720/17 upr.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 września 2017 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu X Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodnicząca: SSR Katarzyna Malinowska

Protokolant: sekretarz sądowy Martyna Słowik

po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. w Toruniu

sprawy z powództwa (...) (...)w K.

przeciwko L. B.

o zapłatę

oddala powództwo

SSR Katarzyna Malinowska

X C 1720/17

UZASADNIENIE

Powód L. (...) w K. złożył pozew przeciwko L. B. o zapłatę kwoty 7775,97 zł z odsetkami i kosztami.

W uzasadnieniu pozwu wskazano, iż dochodzona kwota wynika z umowy zawartej przez pozwaną z Bankiem (...) S.A. 10 lutego 2009 r. Pozwana nie wywiązała się z postanowień umownych w związku z tym 10 czerwca 2011 r. należność wobec banku stała się wymagalna. Powód nabył wierzytelność banku na podstawie umowy cesji.

W dniu 11 kwietnia 2017 r.S. R. w T. wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zgodnie z żądaniem pozwu.

Od nakazu zapłaty sprzeciw wniosła pozwana i domagała się oddalenia powództwa w całości. Podniosła zarzut przedawnienia.

W odpowiedzi na sprzeciw powód wskazał, iż dochodzona należność nie jest przedawniona, bowiem bieg terminu przedawnienia został przerwany poprzez nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wystawionemu przez bank – poprzednika prawnego powoda - i wskutek prowadzonej na jego podstawie postepowania egzekucyjnego.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Pozwana zawarła z Bank (...) S.A. umowę bankową w dniu 10 lutego 2009 r.

Dowód: umowa k.9-12 akt

Bank (...) S.A. w dniu 4 października 2010 r. wystawił przeciwko pozwanej bankowy tytuł egzekucyjny, który został zaopatrzony w klauzulę wykonalności postanowieniem S. R. w T. w dniu 28 listopada 2011 r. (sygn. akt(...)). Na podstawie tego tytułu wykonawczego przez pierwotnego wierzyciela prowadzona była egzekucja w okresie od stycznia 2012 r. do stycznia 2015 r.

Dowód: bte k. 51 akt, postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności k 52 akt, wniosek o wszczęcie egzekucji k. 54 akt, postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego k. 53 akt

W dniu 17 września 2015 r. bank sprzedał wierzytelność powodowi.

Dowód: wyciąg z umowy cesji k. 13-15akt

Powództwo podlegało oddaleniu z uwagi na zasadny zarzut przedawnienia.

Zgodnie z art. 118 k.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Strona powodowa zawarła umowę, której przedmiotem była wierzytelność przysługująca pierwotnie bankowi, a zatem związana z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z uchwały Sądy Najwyższego o sygnaturze III Czp 29/16 z dnia 29 czerwca 2016 r. nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwanie biegu przedawnienia wywołanego prowadzeniem egzekucji na (...) zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. W uchwale tej wskazano, że procedura wystawienia i stosowania (...) miała charakter szczególny i posługiwać się nią mogły tylko banki, wszczęcie zatem na tej podstawie egzekucji skutkowało tylko wobec banku, a nie wobec innych podmiotów.

Z zebranego materiału dowodowego wynika więc, że w okresie 3 lat poprzedzającym wniesienie pozwu (16 marca 2017 r.) nie dokonano czynności, która mogła przerwać bieg przedawnienia zgodnie z treścią art. 123 § 1 kc.

Biorąc pod uwagę fakt, że roszczenie, z którym wystąpił powód uległo przedawnieniu, Sąd orzekł o oddaleniu powództwa zgodnie z art. 118 k.c.

SSR Katarzyna Malinowska