Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI U 164/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24/10/2013 r.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Kryńska - Mozolewska

Protokolant: stażysta Marzena Szablewska

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2013 r. w Warszawie na rozprawie

sprawy z odwołania M. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział W. z dnia 23 lipca 2012 r. znak (...)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział W.

przy udziale zainteresowanego R. N.

o zasiłek opiekuńczy

zmienia decyzję pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. w ten sposób, iż przyznaje odwołującej M. M. zasiłek opiekuńczy w pełnej wysokości za dzień 13 lipca 2012 roku.

Sygn. akt VI U 164/12

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 23 lipca 2012 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W., przyznał M. M. zasiłek opiekuńczy w wysokości obniżonej o 25 % za dzień 13 lipca 2012 roku. W uzasadnieniu organ wskazał, że zaświadczenie lekarskie seria (...) na okres od dnia 6 lipca 2012 roku do dnia 13 lipca 2012 r. wystawione w dniu 5 lipca 2012 roku, zostało dostarczone przez odwołującą w dniu 16 lipca 2012 roku, a więc po upływie wymaganego siedmiodniowego terminu od daty jego wystawienia. W związku z tym, niedopełnienie przez odwołującą obowiązku terminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego spowodowało obniżenie o 25 % wysokości zasiłku za dzień 13 lipca 2012 roku.

W dniu 30 lipca 2012 roku M. M.wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 23 lipca 2012 roku. Ubezpieczona podniosła, iż wywiązała się z obowiązku wynikającego z art. 62 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, i przesłała zaświadczenie lekarskie do pracodawcy w dniu 5 lipca 2012 roku w formie elektronicznej. Ponadto wskazała, że w okresie trwania zwolnienia lekarskiego opiekowała się chorą na zapalenie oskrzeli córką, co uniemożliwiało jej dostarczenie przedmiotowego zaświadczenia, jak również nie miała możliwości dostarczenia go przez inną osobę. Wniosła o przywrócenie zasiłku opiekuńczego za dzień 13 lipca 2012 roku do pełnej wysokości (odwołanie k. 1 – 2).

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, iż zaświadczenie wystawione w dniu 5 lipca 2012 roku zostało dostarczone przez odwołującą płatnikowi składek dopiero w dniu 16 lipca 2012 roku, a więc po upływie siedmiodniowego terminu. Ponadto organ rentowy podniósł, że z dokumentacji nie wynika, aby niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującej (odpowiedź na odwołanie k. 5 – 6).

Postanowieniem z dnia 3 września 2013 roku wezwano do udziału w sprawie zainteresowanego R. N. (postanowienie k. 39).

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

W dniu 5 lipca 2012 roku M. M.otrzymała zaświadczenie lekarskie seria (...) na okres od dnia 6 lipca 2012 roku do dnia 13 lipca 2012 roku. Tego samego dnia tj. 5 lipca 2012 roku przesłała do pracodawcy R. N. wiadomość w formie elektronicznej informującą o tym, iż w związku z chorobą córką otrzymała zwolnienie lekarskie od 6 lipca 2012 roku do 13 lipca 2012 r., załączając do tego skan zaświadczenia lekarskiego ZUS - ZLA. Ponadto zaświadczenie to zostało wysłane do sekretariatu(...) R. N.oraz kierownika marketingu. Niniejsze osoby potwierdziły otrzymanie w dniu 5 lipca 2012 roku przedmiotowego zaświadczenia (wiadomość e-mail k. 2, 23-25, oświadczenie A. J. k. 26, oświadczenie R. N. k. 51, zaświadczenie lekarskie akta rentowe k. 5).

Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 roku zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków, uwzględnieniem ust. 2. 2. Ubezpieczony, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, obowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.

Z przedmiotowej sprawy wynika, że odwołująca przesłała w dniu 5 lipca 2012 roku zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej, co zostało potwierdzone przez odbiorców, w tym pracodawcę odwołującej – R. N.. Ponadto w ocenie Sądu fizyczne niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującej. Z akt sprawy, bowiem wynika, że odwołująca w terminie 6 lipca 2012 – 13 lipca 2012 r. opiekowała się chorą na zapalenie oskrzeli córką, co uniemożliwiło jej dostarczenie przedmiotowego zaświadczenia, jak również nie miała możliwości dostarczenia go przez inną osobę. Zgodnie z art. 62 ust.3 powyższej ustawy niedopełnienie obowiązku określonego w ust. 1 i 2 powoduje obniżenie o 25 % wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba, że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Wskazuje się, że przyczyny "niezależne" to przyczyny "usprawiedliwione" (I. Jędrasik-Jankowska, Pojęcia i konstrukcje prawne..., s. 398). W piśmiennictwie zauważono, że stosowanie sankcji w postaci zmniejszenia zasiłku o 25% - w założeniu ustawodawcy zmierzające do zmiany praktyki polegającej na dostarczaniu zaświadczeń w odległym czasie po upływie ich ważności - nie jest dobrym rozwiązaniem (I. Jędrasik-Jankowska, Ubezpieczenia społeczne, t. 3, Ubezpieczenia chorobowe..., s. 105) . Pozbawia, bowiem wypłacającego świadczenie możliwości sprawdzenia, że spełnione zostały warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego w razie zajścia sytuacji chronionej (Komentarz do art. 62 Agnieszka Rzetecka-Gil, Oficyna 2009). W przedmiotowej sprawie okoliczność niedostarczenia w terminie zaświadczenia lekarskiego była usprawiedliwiona. W ocenie Sądu należy brać pod uwagę okoliczności całej sprawy, wobec czego nie można pozbawić ubezpieczonego prawa do zasiłku opiekuńczego w zmniejszonej wysokości.

Wobec braku winy odwołującej należało zmienić decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. i przyznać odwołującej M. M. zasiłek opiekuńczy w pełnej wysokości za dzień 13 lipca 2012 roku.

(...)

(...)