Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2793/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 stycznia 2019 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Łazowska

Protokolant:

Anna Krzyszkowska

po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2019 r. w Gliwicach

sprawy M. F.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla

na skutek odwołania M. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 12 września 2018 r. nr (...)

1.  oddala odwołanie;

2.  odstępuje od obciążania ubezpieczonego kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego.

(-) SSO Grażyna Łazowska

Sygn. akt VIII U 2793/18

UZASADNIENIE

Decyzją z 12 września 2018r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił ubezpieczonemu M. F. ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, gdyż zgodnie z art.2 ustawy z 6 lipca 2007r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych ( Dz.U. z 2016r., poz.1192 ) oraz ustawą z 25 czerwca 2015r. o zmianie ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw górniczych ( Dz.U. z 2015r. poz.1179 ) uprawnionymi do uzyskania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla są m.in. emeryci i renciści mający ustalone prawo do emerytury lub renty, którzy pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę lub rentę z tych przedsiębiorstw uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z 21 grudnia 1991r., a także na podstawie art.55 ustawy z 26 listopada 1998r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczegółowych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych ( Dz.U. Nr 162, poz.1112 ), którzy uzyskali emeryturę lub rentę przed dniem 1 stycznia 2007r. a po dniu 31 grudnia 2001r. nie pobierali ekwiwalentu, gdy tymczasem ubezpieczony nabył uprawnienia do emerytury po dniu 31 grudnia 2006r.

W odwołaniu od decyzji ubezpieczony domagał się przyznania ekwiwalentu pieniężnego podnosząc, że spełnia do jego przyznania wszystkie warunki oraz, że taki ekwiwalent uzyskali na drodze postępowań sądowych jego koledzy, którzy podobnie
jak ubezpieczony byli zatrudnieni w (...) S.A. i następnie przeszli na emeryturę.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując dotychczasowe stanowisko. Organ rentowy wniósł również o zasądzenie od odwołującego na swoją rzecz zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Wyrokiem z 23 stycznia 2019r. Sąd Okręgowy w Gliwicach:

- w punkcie 1 oddalił odwołanie,

- w punkcie 2 odstąpił od obciążania ubezpieczonego kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego.

Sąd orzekł jak w punkcie 1 wyroku uznając, że stanowisko organu rentowego zawarte w decyzji skarżonej odpowiada prawu w sytuacji, gdy ubezpieczony prawo do emerytury górniczej uzyskał po 1 stycznia 2007r., to jest 5 grudnia 2012r.

Jednocześnie Sąd na podstawie art.102 k.p.c. odstąpił od obciążania odwołującego zwrotem kosztów zastępstwa procesowego.

Zgodnie z tym przepisem w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.

Przepis ten ustanawia zasadę słuszności, będącą odstępstwem od zasady odpowiedzialności za wynik procesu i pozostawia sądowi orzekającemu swobodę oceny, czy fakty związane z przebiegiem procesu, jak i dotyczące sytuacji życiowej strony, stanowią podstawę do nieobciążania jej kosztami procesu.

W niniejszej sprawie odstępując od obciążania ubezpieczonego zwrotem kosztów zastępstwa procesowego Sąd miał na uwadze całą sytuację związaną z wypowiadaniem pracownikom prawa do bezpłatnego węgla, ustawą z 12 października 2017r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla ( Dz.U. z 2017r. poz.1971
ze zm. ), której celem było zrekompensowanie w pewnym zakresie strat finansowych poniesionych przez osoby, które pobierały bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie
i następnie utraciły do niego prawo w związku z pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstw górniczych, a która to ustawa w ostatnim czasie została znowelizowana
i nowe grupy osób zostały objęte jej uregulowaniami i to, że w takiej sytuacji ubezpieczony mógł być przekonany, że jako były pracownik Przedsiębiorstwa (...) jest osobą uprawnioną do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla.

(-) SSO Grażyna Łazowska