Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 128/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 kwietnia 2019 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Romuald Kompanowski

Protokolant: sekr. sądowy Małgorzata Kucińska

po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2019 r. w Kaliszu

odwołania P. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 23 stycznia 2019 r. Nr (...)

w sprawie P. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

Zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w O. z dnia 23 stycznia 2019 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującemu P. S. prawo do emerytury poczynając od 1 października 2018 r.

UZASADNIENIE

Decyzją z 23 stycznia 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił P. S. prawa do emerytury dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach albowiem wnioskodawca nie udowodnił na dzień 1 stycznia 1999 r. wymaganego 25-letniego okresu ubezpieczenia. Tym samym organ rentowy nie uwzględnił wnioskodawcy do okresu ubezpieczenia pracy w gospodarstwie rolnym w okresach: 1.12.1975 – 28.02.1976, 1.05.1976 – 22.08.1976.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył P. S. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do emerytury przy zaliczeniu zakwestionowanego okresu pracy rolniczej w okresie do okresu ubezpieczenia.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Odwołujący P. S. urodził się (...) W okresie 1.09.1973 – 30.11.1975 odwołujący był zatrudniony charakterze ucznia, najpierw w Gminnej Spółdzielni (...) w Z. a następnie w Usługowym Zakładzie (...) w Z.. W tym ostatnim zakładzie odwołujący ponownie podjął pracę od 1marca 1976 r. i pracował tam do 30 kwietnia 1976 r. Kolejnym pracodawcą odwołującego była Wytwórnia (...) w K.. Odwołujący wykonywał tam pracę od 23 sierpnia 1976 r. do 20 maja 1977 r. Wskazane wyżej okresy organ rentowy zaliczył odwołującemu jako okresy składkowe.

/bezsporne/

Odwołujący był zameldowany od urodzenia do 17 października 1980 r. w miejscowości P. położonej na terenie Gminy Z.. W tym samym miejscu zameldowani byli jego rodzice: ojciec – do grudnia 1995 r. i matka – do grudnia 1976 r. oraz trzej bracia urodzeni kolejno w 1956 r., 1959 r. i 1964 r.

dowód: potwierdzenie zameldowania w aktach ZUS.

Na terenie powyższej miejscowości figurowało w ewidencji gruntów gospodarstwo rolne o powierzchni 18,04 ha. Płatnikiem podatku rolnego z tego gospodarstwa był ojciec odwołującego – F. S..

dowód: zaświadczenie urzędu gminy w aktach ZUS.

W okresie zamieszkiwania w tym gospodarstwie rolnym, odwołujący stale pracował w gospodarstwie. Odwołujący wykonywał wszystkie prace zlecone mu przez rodziców takie jak sianokosy, żniwa, wykopki, pielęgnacja roślin, prace przy utrzymaniu inwentarza żywego. W gospodarstwie były 2 konie, 10 krów, trzoda chlewna oraz drób. W opisanym wyżej zakresie odwołująca pracował każdego dnia przy czym w okresie gdy pracował najemnie poza rolnictwem to po powrocie z pracy a wtedy gdy miał przerwę w pracy najemnej – od rana do wieczora.

dowód: zeznania odwołującego, zeznania świadków: K. G., A. P.

Uznany przez ZUS okres ubezpieczenia na dzień 1 stycznia 1999 r. wynosi 24 lata 9 miesięcy i 8 dni. Okres pracy w warunkach szczególnych na wskazany wyżej dzień wynosi u odwołującego 15 lat 5 miesięcy i 6 dni.

/bezsporne/

Ustalając powyższy stan faktyczny sąd dał wiarę dokumentom znajdującym się w aktach rentowych i emerytalnych. Sąd dał również wiarę zeznaniom wskazanych wyżej świadków oraz zeznaniom odwołującego.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17.12. 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych /Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z póz. zm./, ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącymi pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 ustawy.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. w myśl uregulowania zawartego w przepisie art. 184 ust. 1 cytowanej ustawy mogą nabyć prawo do emerytury na powyższych warunkach po osiągnięciu wieku określonego w art. 32 ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:

- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat

oraz

- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku mężczyzn co najmniej 25 lat.

Dla celów ustalenia uprawnień, o których mowa wyżej, za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych.

Wiek emerytalny, o którym mowa w ust. 1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie, których osobom wymienionym wyżej przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych.

Zgodnie z przepisem § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7. 02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach … /Dz. U. nr 8 poz. 43 z póz. zm. / za okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury, zwany dalej "wymaganym okresem zatrudnienia", uważa się okres wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami składkowymi, okresami nieskładkowymi oraz ewentualnie okresami uzupełniającymi / okresy ubezpieczenia rolniczego, okresy pracy w gospodarstwie rolnym /. W myśl § 4 ust.1 cytowanego rozporządzenia pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

2) ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Przepis § 2 ust. 1 cytowanego rozporządzenia wymaga do zaliczania okresów pracy w warunkach szczególnych do okresów uprawniających do wcześniejszej emerytury aby praca taka była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.

Poza sporem pozostaje, iż odwołujący legitymuje się ponad 15 – letnim okresem pracy w warunkach szczególnych.

Odwołujący na dzień 1 stycznia 1999 r. legitymował się również wymaganym okresem ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również przypadające przed dniem 01.01.1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, a w szczególności zebranych w sprawie dokumentów oraz zeznań świadków Sąd uznał odwołującemu okresy pracy w gospodarstwie rolnym jego rodziców w przedziale czasowym od 1 czerwca 1979 r. do 14 sierpnia 1979 r.

Zarzuty podniesione przez ZUS Oddział w O. zarówno w odpowiedzi na odwołanie jak i w decyzji nie mogą się ostać albowiem sprowadzały się zasadniczo do braku związku z gospodarstwem z uwagi na zasadniczo wykonywaną pracę najemną przed badanym okresem i po jego ustaniu oraz brak jakichkolwiek wzmianek o pracy rolniczej w życiorysie czy w wykazie sporządzonym dla potrzeb sprawy o ustalenie wartości kapitału początkowego. Tymczasem z zaświadczenia potwierdzającego zameldowanie wynika, że odwołujący mieszkał w badanym gospodarstwie rolnym od urodzenia aż do 1980 r. Z powyższego wynika, że odwołujący z racji długoletniego zamieszkiwania w badanym gospodarstwie rolnym posiadał status domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i co wynika z zeznań słuchanych w sprawie świadków przez cały okres zamieszkiwania pracował w gospodarstwie z tym, że w okresach pobierania nauki a po jej zakończeniu – w okresie pracy najemnej, jego aktywność rolnicza uwarunkowana była godzinami kończenia zajęć w szkole czy później – godzinami kończenia pracy. Jednak badany okres to okres gdy odwołujący nigdzie najemnie nie pracował co sprawia o dysponowaniu przez niego całą dniówką, którą jak podając świadkowie przeznaczał na pracę w rolnictwie.

Istniały więc warunki aby zgłoszony okres pracy w rolnictwie podlegał doliczeniu do okresu ubezpieczenia na warunkach wynikających z przywołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Powyższe sprawi, iż łącznie z zaliczonym przez ZUS Oddział w O. okresem ubezpieczenia, odwołujący posiada wymagany 25-letni okres ubezpieczenia.

Odwołanie zatem jako uzasadnione prowadziło do zmiany decyzji jak w sentencji wyroku.