Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 974/13

POSTANOWIENIE

Dnia 28 marca 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Anna Polak (spr.)

Sędziowie:

SA Romana Mrotek

SA Urszula Iwanowska

po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku K. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K.

o wypłatę emerytury i o odsetki

na skutek apelacji ubezpieczonej

od wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 23 sierpnia 2013 r. sygn. akt IV U 1803/13

p o s t a n a w i a :

uchylić zaskarżony wyrok i umorzyć postępowanie w sprawie .

SSA Romana Mrotek SSA Anna Polak SSA Urszula Iwanowska

Sygn. akt III AUa 974/13

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 sierpnia 2013 roku Sąd Okręgowy w Koszalinie
IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie K. M. od decyzji ZUS z dnia 26 kwietnia 2013 roku odmawiającej wznowienia wypłaty emerytury w związku ze wstrzymaniem wypłaty świadczenia od dnia 1.07.2008r.

Apelację od wyroku sądu okręgowego wniosła ubezpieczona zaskarżając
go w całości i wnosząc o jego uchylenie wraz z uchyleniem poprzedzającej go decyzji ZUS z dnia 26 kwietnia 2013r., a nadto wniosła o nakazanie organowi rentowemu aby wypłacił jej emeryturę za okres od dnia 04.07.2011r. do 21.11.2012r. wraz z odsetkami ustawowymi.

W dniu 21.02.2014 roku ubezpieczona złożyła pismo procesowe w którym oświadczyła, że cofa swoje odwołanie i wyjaśniła, że weszła w życie ustawa z dnia
13 grudnia 2013r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011r. do dnia 21 listopada 2012r. (opubl.
w Dz. U. z 2014r., poz. 169) na podstawie której zostaną zaspokojone jej roszczenia.

Organ rentowy wyraził zgodę na cofnięcia odwołania.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

W niniejszej sprawie należało umorzyć postępowanie oraz uchylić wyrok sądu pierwszej instancji, w związku ze skutecznym cofnięciem przez ubezpieczoną odwołania od decyzji organu rentowego.

Zgodnie z art. 203 § 4 k.p.c. sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, gdy okoliczności sprawy wskazują, że byłoby to sprzeczne z prawem
lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzałoby do obejścia prawa. Nadto,
w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych cofnięcie pozwu jest niedopuszczalne, gdyby czynność ta narusza słuszny interes ubezpieczonego (art. 469 k.p.c.). Wyjaśnienia przy tym wymaga, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych funkcję pozwu pełni odwołanie od decyzji organu rentowego. Na podstawie art. 13 § 2 k.p.c. do cofnięcia odwołania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych stosuje się odpowiednio art. 203 § 1 k.p.c. Cofnięcie odwołania jest rezygnacją strony z udzielenia ochrony prawnej jej roszczeniu procesowemu i stanowi wyraz prawa ubezpieczonego do dysponowania przedmiotem procesu oraz jest przejawem odwołalności czynności procesowych. Jeżeli zatem odwołanie zostanie cofnięte, to jego brak sprawia, że udzielenie ochrony prawnej w postaci wydania wyroku staje się bezprzedmiotowe. Podkreślić należy, że gdy ubezpieczony cofa odwołanie od decyzji ze skutkiem prawnym, to zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Skutki cofnięcia odwołania na etapie postępowania apelacyjnego określa art. 386 § 3 k.p.c. Zgodnie z treścią tego artykułu, jeżeli zachodzi podstawa do umorzenia postępowania sąd drugiej instancji uchyla wyrok oraz umarza postępowanie.

W niniejszej sprawie ubezpieczona skutecznie cofnęła odwołanie wskazując na wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o ustaleniu
i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011r. do dnia 21 listopada 2012r. (opubl. w Dz. U. z 2014r., poz. 169). W oparciu o przepisy tej ustawy ubezpieczona będzie mogła dochodzić wypłaty przysługujących jej świadczeń.

W ocenie Sądu Apelacyjnego w niniejszej sprawie nie zachodzą przesłanki określone w art. 203 § 4 k.p.c., skutkujące uznaniem, że cofnięcie odwołania byłoby niedopuszczalne, czy też naruszałoby słuszny interes ubezpieczonej (art. 469 k.p.c.). Organ rentowy wyraził zgodę na cofnięcie odwołania.

W tym stanie rzeczy należało uchylić wyrok sądu pierwszej instancji i umorzyć postępowanie w sprawie, o czym Sąd Apelacyjny orzekł na podstawie art. 386 § 3 k.p.c. w związku z art. 355 § 1 k.p.c. i 391 k.p.c. uwzględniając treść przepisów art. 469,203 § 1 i 4 k.p.c.

SSA Romana Mrotek SSA Anna Polak SSA Urszula Iwanowska