Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI U 460/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 marca 2019 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Ewa Milczarek

Protokolant – st. sekr. sądowy Sylwia Sawicka

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2019 r. w Bydgoszczy

na rozprawie

odwołania: M. P.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 9 stycznia 2019 r., znak: (...)

w sprawie: M. P.

przeciwko: Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o emeryturę rolniczą

oddala odwołanie.

Na oryginale właściwy podpis.

UZASADNIENIE

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego decyzją z 9 stycznia 2019 r. odmówił ubezpieczonej M. P. prawa do emerytury rolniczej, ponieważ ubezpieczona nie spełnia warunków do uzyskania prawa do emerytury zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. nie legitymuje się 25-letnim okresem ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolników.

Ubezpieczona wniosła odwołanie od decyzji podnosząc, że organ rentowy niezasadnie nie zaliczył do stażu ubezpieczeniowego jej pracy w gospodarstwie rolnym brata od 14.03.1985 r. do 31.12.1985 r.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

Ubezpieczona M. P. urodzona (...) w dniu 28 listopada 2018 r. złożyła wniosek o przyznanie prawa do emerytury rolniczej. Decyzją z 9 stycznia 2019 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił prawa do emerytury rolniczej na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

M. P. udokumentowała okres podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników wynoszący 24 lata, 10 miesięcy i 10 dni. Organ rentowy zaliczył bowiem ubezpieczonej pracę w gospodarstwie rolnym ojca od 1.02.1976 r. do 25.11.1980 r. i w gospodarstwie rolnym brata A. P. od 26.11.1980 r. do 13.03.1985 r. i od 1.10.2003r. do 27.11.2018r.

W okresie od 14.03.1985 r. do dnia 18.04.1994 r. ubezpieczona pracowała jako agent w Spółdzielni(...)w Ł. a za okres tego zatrudnienia opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie za ten sam okres została zgłoszona jako domownik rolnika – brata A. P. i za rok 1985 r, opłacone zostały składki na ubezpieczenie społeczne rolników w kwocie 1600 zł.

Okoliczności bezsporne, nadto dowód: kwestionariusz k.7 i świadectwo pracy k.12 akt rentowych, zaświadczenie k.13 akt rentowych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Stan faktyczny w sprawie Sąd ustalił na podstawie dokumentów w aktach rentowych, których prawdziwości strony nie kwestionowały. Okoliczności faktyczne bezsporne były między stronami. Spór toczył się jedynie w zakresie odmiennej oceny przez strony spełnienia przez ubezpieczoną warunków uprawniających do nabycia prawa do emerytury rolniczej.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: 1) osiągnął wiek emerytalny określony w art. 1a i 1b (tj. w przypadku ubezpieczonej 60 lat i 7 miesięcy), 2) podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Ubezpieczona spełnia warunki uprawniające do emerytury, poza przesłanką stażową wynoszącą 25 lat podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników; udokumentowała bowiem jedynie okres pracy w gospodarstwie rolnym w wymiarze 24 lata, 3 miesięcy i 10 dni.

Stosownie do art. 19 ww. ustawy emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie wszystkie warunki, tj. osiągnął wiek emerytalny i podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Zgodnie z art.19 i 20 ustawy, przesłanką uzyskania prawa do emerytury jest więc podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Ubezpieczona twierdziła, że spełniła warunki stażowe do uzyskania prawa do emerytury, bowiem jako domownik rolnika – brata A. P. w okresie od 14.03.1985 r. do 31.12.1985 r. pracowała w jego gospodarstwie rolnym a za okres tej pracy były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

To stanowisko ubezpieczonej Sąd Okręgowy uznał za niesłuszne, Bezsporne jest w sprawie, że w okresie, którego organ rentowy nie zaliczył do stażu ubezpieczeniowego, ubezpieczona była agentem w Spółdzielni (...)w Ł., opłacając składki na powszechne ubezpieczenie społeczne.

Art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin ( obowiązującej w okresie spornego okresu pracy ubezpieczonej w gospodarstwie rolnym brata ) stanowił, że przez użyte w ustawie określenie:

1) rolnik - rozumie się osobę:

a) prowadzącą gospodarstwo rolne lub dział specjalny samodzielnie albo w charakterze współwłaściciela (współposiadacza) na gruntach stanowiących jej własność lub będących w jej posiadaniu,

b) małżonka rolnika,

2) domownicy - rozumie się członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowi ich główne źródło utrzymania.

Jak wynika z cytowanego przepisu ( punktu 2) - aby dana osoba została uznana za domownika rolnika, nie może ona jednocześnie podlegać obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów.

Warunki podlegania ubezpieczeniu społecznemu przez ubezpieczoną w okresie od 14.03.1985r. do 31.12.1985r. odnieść należało więc do przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 1975r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, obowiązujących w okresie pracy ubezpieczonej na rzecz Spółdzielni(...)w Ł..

Zgodnie z art. 1 cyt. ustawy obowiązkowe ubezpieczenie społeczne określone ustawą, zwane dalej "ubezpieczeniem", obejmuje osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia zawartej na okres co najmniej 15 dni. Zgodnie z art. 25. tej ustawy składkę na ubezpieczenie opłacają w odpowiednich częściach jednostka gospodarki uspołecznionej, która zawarła umowę, i ubezpieczony.

Skoro więc ubezpieczona, będąc agentem w Spółdzielni (...)w Ł. podlegała w tym okresie obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów w rozumieniu art.2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, bowiem niesporne było w niniejszej sprawie, że za ten okres opłacane były składki na ubezpieczenie społeczne, to nie mogła mieć statusu domownika i nieistotnym, w ocenie Sądu Okręgowego, jest to, że faktycznie błędnie pobierano w jej przypadku składki na ubezpieczenie społeczne rolników oraz przyczyna tego stanu rzeczy.

Podsumowując, organ rentowy dokonał w sprawie prawidłowych i koniecznych ustaleń przed wydaniem zaskarżonej decyzji, jak też prawidłowo zastosował prawo materialne i dlatego Sąd Okręgowy na podstawie art.477 14 § 1 k.p.c. odwołanie ubezpieczonej oddalił.

SSO Ewa Milczarek