Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 2769/11

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 października 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSA Marek Żurecki (spr.)

Sędziowie

SSA Irena Goik

SSA Marek Procek

Protokolant

Beata Gandyk

po rozpoznaniu w dniu 4 października 2012r. w Katowicach

sprawy z odwołania W. K. (W. K. )

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

na skutek apelacji ubezpieczonego W. K.

od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w Katowicach

z dnia 25 października 2011r. sygn. akt XI U 1391/11

oddala apelację.

/-/SSA I.Goik /-/SSA M.Żurecki /-/SSA M.Procek

Sędzia Przewodniczący Sędzia

Sygn. akt III AUa 2769/11

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyrokiem z dnia 25.października 2011 roku oddalił odwołanie W. K. (ur. (...)) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. z dnia 25.października 2011 roku o prawo do emerytury określonej w art.184 w zw. z art.32 ustawy z dnia 17.12.1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, albowiem podzielił stanowisko organu rentowego który stwierdził, że ubezpieczony nie rozwiązał stosunku pracy nie spełniając tym samym łącznie warunków do nabycia żądanego świadczenia.

Sąd ustalił, że niewątpliwie ubezpieczony nadal pozostaje w zatrudnieniu
w Przedsiębiorstwie (...) w D., dlatego nie spełnił warunku do nabycia prawa do emerytury z art.184 ust.2 ustawy.

W apelacji od wyroku ubezpieczony skupił się na kwestii stażu pracy w szczególnych warunkach, podnosząc że wbrew stanowisku organu rentowego posiada wymagany okres takiej pracy, co chciał wykazać w postępowaniu przed Sądem oferując dowody z zeznań świadków.

Apelujący oświadczył, że dotąd nie rozwiązał stosunku pracy uzależniając to od uprzedniego ustalenia przesłanek dotyczących stażu pracy.

Sąd Apelacyjny oddalił apelację jako bezzasadną (art.385 k.p.c.).

Zgodnie z art.100 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczeń określonych w tej ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia. Wówczas na wniosek osoby uprawnionej, organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu prawa.

Niespełnienie przez ubezpieczonego ustawowych warunków koniecznych do przyznania świadczenia powoduje wydanie decyzji odmownej.

Rozwiązanie stosunku pracy jest niezbędnym warunkiem nabycia prawa do emerytury
z tytułu pracy w warunkach szczególnych na podstawie art.32 w zw. z art.184 ustawy.

Przepis art.184 przewiduje, że prawo do emerytury pracownika, który osiągnął wiek emerytalny wskazany m.in. w przepisie art.32, powstaje, gdy warunki dotyczące okresów zatrudnienia i pracy w szczególnych warunkach zostają spełnione do dnia ustania stosunku pracy. Zatem prawo do emerytury, abstrahując od spełnienia pozostałych warunków, zależy od rozwiązania stosunku pracy.

Nierozwiązanie stosunku pracy ubezpieczonego powoduje niemożność nabycia uprawnień emerytalnych w świetle art.184 ust.2 ustawy.

Sąd I instancji, po ustaleniu, że ubezpieczony nie rozwiązał stosunku pracy, nie miał obowiązku prowadzenia postępowania celem ustalenia spełnienia pozostałych przesłanek przyznania świadczenia.

Należy jedynie wspomnieć, że od dnia 1 stycznia 2013 roku ulegnie zmianie treść art.184 ust.2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, pozwalając na przyznanie prawa do świadczenia (w tym badanie pozostałych przesłanek) bez konieczności rozwiązania stosunku pracy.

/-/SSA I.Goik /-/SSA M.Żurecki /-/SSA M.Procek

Sędzia Przewodniczący Sędzia

JM